Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego Mazowsza! (wideo)

Wydarzenia

Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego Mazowsza! (wideo)

09.03.2020
autor: materiał zewnętrzny (Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego)
Ścieżki rowerowe, sprzęt medyczny, akcje profilaktyczne dla mieszkańców czy warsztaty z rękodzieła to tylko kilka z wielu pomysłów, jakie mają szansę na realizację w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.  Nabór projektów potrwa do 31 marca. W puli jest 25 mln zł.

Mazowsze jest wśród pierwszych województw, które zdecydowały się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Biorąc pod uwagę skalę województwa (Mazowsze jest największym i najludniejszym regionem w kraju) będzie to duże wyzwanie organizacyjne.
– Budżet Obywatelski Mazowsza aktywizuje i integruje, a także daje nam swobodę w wyborze najważniejszych dla nas przedsięwzięć. Oddajemy mieszkańcom głos i inicjatywę, ponieważ to oni najlepiej wiedzą, co jest potrzebne – podkreśla marszałek Adam Struzik. I dodaje, że dzięki inicjatywie samorząd chce poznać i odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców zarówno dużych miast, jak i najmniejszych miejscowości. – Zachęcam do współdecydowania o tym, co będzie realizowane w regionie, zgłaszania swoich projektów i głosowania w Budżecie Obywatelskim Mazowsza, bo można nie tylko zmienić swoją małą ojczyznę, ale też sprawić, by wszystkim żyło się lepiej, a Mazowsze rozwijało się i piękniało.

JAKA JEST PULA ŚRODKÓW?

To pierwsza edycja BOM-u. Do rozdysponowania jest 25 mln zł, z czego 80 proc. (20 mln zł) na pule podregionalne i 20 proc.  (5 mln zł) na projekty ogólnowojewódzkie.

KTO MOŻE ZGŁOSIĆ PROJEKT?

Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Mazowsza bez ograniczeń wiekowych. Każdy może zarówno zgłosić jak i poprzeć dowolną liczbę projektów. W imieniu osób małoletnich projekty składają ich przedstawiciele ustawowi.

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

Nabór potrwa od 2 do 31 marca. Następnie wszystkie wnioski będą oceniane. Potem powstanie wykaz projektów dopuszczonych do głosowania oraz tych ocenionych negatywnie. Od oceny negatywnej będzie można się odwołać. Ostatnim etapem będzie głosowanie, podczas którego Mazowszanie zdecydują, jakie inicjatywy będą w przyszłym roku realizowane w ramach BOM. Głosowanie potrwa od 20 lipca do 16 sierpnia br. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z podregionalnej. W imieniu osoby małoletniej głos oddaje jej przedstawiciel ustawowy. Głosować można będzie wyłącznie internetowo za pośrednictwem platformy internetowej. Mieszkańcy bez dostępu do komputera lub internetu będą mogli oddać głos, korzystając ze specjalnie w tym celu przygotowanych stanowisk w siedzibie urzędu i w delegaturach.  Ostateczną listę wybranych projektów poznamy pod koniec sierpnia.

Ważne terminy:
  • 2-31 marca 2020 r. - nabór projektów
  • 1 kwietnia - 29 maja 2020 r. - ocena projektów
  • 20 lipca - 16 sierpnia 2020 r. - glosowanie na wynikiem projektów
  • do 31 sierpnia - wyniki głosowania
  • rok 2021 - realizacja projektów

JAKIE PROJEKTY BĘDZIE MOŻNA ZGŁASZAĆ?

Do BOM można zgłaszać projekty inwestycyjne, dotyczące np. stworzenia miejsc rekreacyjnych, budowy aktywnych przejść dla pieszych czy zakupu karetek, jak i te nieinwestycyjne czyli np. warsztaty i zajęcia sportowe, rzemieślnicze dla dzieci, młodzieży czy seniorów, a także wydarzenia kulturalne. Warto jednak pamiętać, że zgłaszane projekty muszą spełniać kilka warunków. Przede wszystkim muszą dotyczyć zadań o charakterze wojewódzkim – np. profilaktyki, promocji i ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, a także infrastruktury społecznej czy drogowej. Poza tym muszą być zgodne z przepisami prawa i dokumentami strategicznymi województwa. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego. Każdy zgłaszany projekt musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców województwa.

Maksymalna wartość projektu inwestycyjnego to 1 mln zł, a nieinwestycyjnego – 200 tys. zł.

 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Ruszyła rekrutacja do przedszkoli

Ruszyła rekrutacja do przedszkoli

W poniedziałek 9 marca rozpoczęła się elektroniczna rekrutacja do wyszkowskich przedszkoli. Jest 330 wolnych miejsc, w tym ponad połowa czeka na 3-latków.
zobacz więcej
Jak znaleźć dobrą szkołę językową w Warszawie?

Jak znaleźć dobrą szkołę językową w Warszawie?

Nauka języka nie jest prosta, szczególnie, kiedy próbujemy zrobić to samodzielnie w domu. Książki, kursy online, materiały dostępne bezpłatnie w Internecie, płyty z nagraniami... Nic z tego nie jest w stanie zastąpić dobrej szkoły językowej, w której pracują wykwalifikowani nauczyciele, którzy są w stanie przekazać jak najlepiej swoją wiedzę z dziedziny danego języka. Szczególny problem pojawia się wtedy, kiedy język nie jest szczególnie popularny, Internet nie jest w stanie pomóc, a na rynku niewiele jest materiałów do nauki. Wtedy pomoże tylko i wyłącznie dobry nauczyciel. Ale jak znaleźć dobrego nauczyciela języka, albo szkołę językową, w Warszawie? Na co zwracać uwagę?
zobacz więcej
Kupując przez Internet, straciła tysiąc złotych

Kupując przez Internet, straciła tysiąc złotych

Internetowe oszustwa stały się tak powszechne, że ich ofiary na wyszkowską komendę zgłaszają się prawie każdego dnia. W środę 7 kwietnia mieszkanka Wyszkowa poinformowała, kupiła sprzęt beauty, którego nie otrzymała. Straciła tysiąc złotych.
zobacz więcej
Teatr Tańca na żywo!

Teatr Tańca na żywo!

Po raz pierwszy od ponad roku możemy wystąpić dla publiczności! - cieszą się tancerze Teatru Tańca, którzy zapraszają do WOK Hutnik na swój najnowszy spektakl OD OBOK. Wstęp wolny!
zobacz więcej