Z całym szacunkiem dla Matejki…

Wydarzenia

Z całym szacunkiem dla Matejki…

30.03.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Rada miejska, choć niejednogłośnie, zrezygnowała z przebudowy ul. Matejki. Pomysły na wykorzystanie tych środków były różne. Ostatecznie zdecydowano, że w całości w tym roku zagospodarowany zostanie pl. Miejski, co ma kosztować prawie 6 mln zł.
Jak już informowaliśmy, koszty inwestycji na ul. Matejki (z przebudową kanalizacji deszczowej nie tylko na Matejki, ale także na Nadgórzu) okazały się znacznie wyższe niż planowano. Kosztorys opiewał na 8 mln zł. Tymczasem jedyna złożona w przetargu oferta wyniosła ponad 12 mln zł. Biorąc pod uwagę, że gmina uzyskała dotację w wysokości 3 mln zł, do inwestycji musiałaby dołożyć 9 mln zł. Rezygnacja z inwestycji oznacza oczywiście rezygnację z dofinansowania. – W zakresie wykonawstwa rynek jest teraz bardzo trudny, ceny w przetargach są dosyć wysokie. Dotacja na tym etapie jest za niska – na sesji 29 marca argumentował skarbnik Dariusz Korczakowski. - Proponujemy wpisać inwestycję na lata 2020 – 2021. Jeśli będzie możliwość, będziemy się starać pozyskać środki.
Droższa będzie realizacja projektu zagospodarowania miejskiej zieleni. Przypomnijmy, że gmina pozyskała dofinansowanie na zieleń w parku miejskim, nabrzeżu rzeki Bug, przy ul. Szpitalnej, ul. 3 Maja, KEN, Piłsudskiego i Chopina. Po otwarciu ofert okazało się, że zabrakło prawie 330 tys. zł. Inwestycja ma kosztować 3,7 mln zł, przy czym dofinansowanie wynosi 2,8 mln zł.
700 tys. zł radni dołożyli do budowy sali gimnastycznej w Leszczydole Starym. W sumie tegoroczny budżet tej inwestycji wynosi 1,2 mln zł. Gmina złożyła do ministerstwa sportu wniosek o dofinansowanie w wysokości prawie 1,2 mln zł. Całkowity koszt zadania szacowany jest na prawie 4 mln zł, a realizacja planowana jest na okres lipiec 2018 r. – listopad 2019 r.
O 250 tys. zł zwiększono środki na budowę placu rekreacji dla dzieci i młodzieży na os. Matejki. Gmina liczy, że nasadzenia uda się wykonać z dofinansowaniem zewnętrznym. Wniosek będzie zawierał również nasadzenia na placu Miejskim i przy cmentarzu miejskim.
Prawie 6 mln zł ma kosztować planowane na ten rok zagospodarowanie placu Miejskiego. Budżet na inwestycję radni zdecydowali się zwiększyć o 4,5 mln zł. - Pełne uzbrojenie terenu z fontanną, ławeczkami, całą infrastrukturą, która jest w projekcie – krótko opisał Dariusz Korczakowski.
 
Przetargi oszalały
Wątpliwości radnych wzbudziła rezygnacja z budowy ul. Matejki i przeznaczenie dodatkowo 4,5 mln zł na budowę pl. Miejskiego.
- Rozumiem, że koszty są dużo wyższe, ale jednak 3 mln zł to 25% inwestycji, to nie jest mało – Adam Szczerba odniósł się do inwestycji na Matejki. - Nie powinniśmy przeznaczać środków na całkowite zrobienie pl. Miejskiego, takie decyzje powinny być podejmowane na początku roku. Jeśli nie uda się utrzymać ul. Matejki, to postuluję o przeniesienie tych środków na inne cele drogowe.
Burmistrz Nowosielski przypomniał, że działki pod pl. Miejski, gdzie miał stać ratusz, gmina zaczęła skupować kilkanaście lat temu. Rozebrała stare zabudowania, a w 2015 r. przeprowadziła konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu. W kolejnym roku zleciła wykonanie projektu wg propozycji studentów politechniki.
- Do tej pory te działania miały państwa akceptację – przypomniał Grzegorz Nowosielski. – Na początku roku na zagospodarowanie placu przeznaczyliście 1,5 mln zł. Okazało się jednak, że nie da się takiego placu wykonać w części. Pojawiły się wolne środki i proponujemy wykonać projekt w całości, bez nasadzeń, które zostaną zgłoszone do programu unijnego. 
- Nie jest tak, że zdejmujemy środki z ul. Matejki i przeznaczamy na pl. Miejski – dodał burmistrz. - Przetargi na drogi asfaltowe oszalały. To bańka, która za chwilę pęknie i będzie przecena. Racjonalne jest wycofanie się z tej inwestycji, przeczekanie i wykonanie jej taniej. Nie odpuszczamy budowy Matejki. PWiK wymienia wodociąg, za chwilę wymieni kanalizację sanitarną. W kwietniu chcemy złożyć wniosek o dofinansowanie tej drogi. Program wojewody przewiduje dofinansowanie do 5 mln zł. Ten ruch wydaje się racjonalny. 
- To po co środki z Matejki zdejmować? Wstrzymajmy się do czasu otrzymania dofinansowania – oponował Włodzimierz Gryz.
- Nie możemy zamrozić tych środków. Nie stać nas na to, żebyśmy tracili 1,5 miesiąca w sezonie budowlanym – przekonywał Grzegorz Nowosielski.
- Z całym szacunkiem dla Matejki, ale obok jest os. Zakręzie, gdzie nie ma deka kanalizacji, chodnika i ulicy. Nie słychać, żeby tak mocno narzekali, mimo że chodzą w błocie i piachu – do dyskusji włączył się Jan Abramczyk.
- Ludzie Na Skarpie, na Zakręziu bardzo narzekają – skomentowała Danuta Kukwa.
Zdaniem Elżbiety Piórkowskiej wprowadzenie inwestycji na ul. Mateki od początku nie było przemyślane. W tym rejonie trwa już budowa obwodnicy śródmiejskiej, która znacznie utrudnia ruch. - Przypomnę, że w ubiegłym roku Wyszków stał. Przeżyliśmy, ale w ogromnej burzy. Jestem zwolenniczką tej inwestycji, ale nie w tym zakresie. Później mieszkańcy powiedzą, że to rada zadecydowała i wstrzymała ruch w Wyszkowie. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło – uważa.
Z kolei Radosław Biernacki stanął w obronie pl. Miejskiego. Przyznał, że ma problem wytłumaczenia przyjezdnym, że to jest właśnie centrum miasta: - Głupio mi się robi, nie wiem, co odpowiedzieć.
 
Zamiast pl. Miejskiego…
Komisja promocji, której członkiem jest Włodzimierz Gryz, złożyła wniosek, by z nowej inwestycji w budżecie – przebudowy skrzyżowania naprzeciwko „Mrówki” (przedłużenie ul. Towarowej), gdzie powstaje nowy market budowlany – zdjąć połowę środków, czyli 130 tys. zł i przeznaczyć je na wykonanie oświetlenia ul. Ogródkowej na os. Matejki.
- Zgodziłbym się z tym wnioskiem, ale żeby te pieniądze można było przeznaczyć na tereny wiejskie – skomentował Sławomir Wróbel.
Za wnioskiem zagłosował 1 radny, 12 było przeciw, 8 wstrzymało się od głosu.
- Jeśli możemy etapować inwestycję na os. Matejki, to proponuję zdjąć z pl. Miejskiego 4,5 mln zł, zostawić na wkład własny na Matejki 1,5 mln zł – zaproponował Piotr Turek. – Od 4 lat jest projekt na ulice z kostki: Św. Mikołaja, Dobrej Wróżki, Smoczą i Starej Baśni w Rybienku Nowym. Przeznaczmy na to 4 mln zł.
- Pan Piotr miał dosyć sporo inwestycji u siebie. Nie zapominajmy o tym Rybienku Leśnym i Latoszku. To najstarsze osiedle w Wyszkowie – skomentował Czesław Lach.
Ostatecznie radni głosowali wniosek Adama Szczerby: zdjęcie 4,5 mln zł pl. Miejskiego, zostawienie 1,5 mln zł na Matejki, przeznaczenie 2 mln na ulice w Rybienku Nowym, 250 tys. zł – budowę ul. Na Skarpie, od Wiklinowej do Nadgórskiej, 250 tys. zł - ul. Małej, 400 tys. zł - ul. Letniskowej w Rybienku Leśnym i 100 tys. zł - oświetlenie na terenach wiejskich. Wniosek poparło 3 radnych, 16 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.
Zmiany w budżecie (bez ul. Matejki i z 6 mln zł na pl. Miejski) poparło 16 radnych, 5 wstrzymało się od głosu.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 3 kwietnia.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość