Wyszkowski Festiwal Latawcowy  (foto)

Wydarzenia

Wyszkowski Festiwal Latawcowy (foto)

21.09.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
81 zawodników wzięło udział w tegorocznym Wyszkowskim Festiwalu Latawcowym. Nie był to rekord, ale, biorąc pod uwagę niepewną pogodę, frekwencja i tak była spora. 
 
Inicjatorem zawodów jest Jan Hryniewicz, sędzia główny, wielki miłośnik latawców. - Kiedy rozpocząłem pracę w 1968 r. jako nauczyciel techniki, spodobało mi się wykonywanie z uczniami latawców. Od tamtej pory latawce zawsze były obecne, robiliśmy zawody razem z PSS Społem, potem szkolne – wspomina.
Do organizowania zawodów dla całego miasta PSS Społem i Gmina Wyszków wróciły 6 lat temu. Impreza, odbywająca się na skwerze Jana Pawła II i przy restaruracji Wyszkowianka, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W ubiegłym roku wystartowało ponad 100 zawodników. W tym roku, w sobotę 21 września, ze względu na pogodę, frekwencja była nieco mniejsza. Większość uczestników (35 osób) stanowili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, która w klasyfikacji generalnej zajęła I miejsce. Kolejne - Szkoła Podstawowa nr 2 (11 zawodników), III - Szkoła Podstawowa w Lucynowie (7 zawodników).
Co takiego jest w puszczaniu latawców? - Zrobienie latawca zwykłego, płaskiego nie jest problemem. Sztuką jest zrobienie latawca wyjątkowego, nikomu nieznanego, który poleci - mówi Jan Hryniewicz. - Zasada jest prosta: lewa i prawa strona latawca muszą być jednakowe, symetryczne, a resztę można komponować, jak się chce. Liczy się też wiązanie uzdy. Jest wiele prostych, podstawowych rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę. Dziś np. wiele osób ma problem, bo latawce mają za lekkie ogony. Latawiec musi być przecież obciążany do dołu.
Największe zainteresowanie wzbudzały latawce wykonane samodzielnie. W kategorii latawców płaskich bezkonkurencyjni byli uczniowie SP2. I miejsce zajęła Blanka Dziubłowska, II – Mateusz Siwak, III - Julia Hanusiak. Nagrodzono również zdobywców kolejnych miejsc, dwoje uczniów SP1: Mikołaja Hyrycza i Weronikę Jaczewską.
Wśród osób puszczających latawce skrzynkowe wszystkie medalowe miejsca przypadły uczniom SP1: I – Agacie Ładzie, II – Gabrieli Kochanowicz, III – Natalii Prokop.
Największa konkurencja była w kategorii latawców fabrycznych. Zwyciężył Igor Kur z SP w Lucynowie. II miejsce zajął Filip Janiszewski z SP3. Największymi brawami nagrodzono zdobywcę III miejsca, 2,5-letniego Aleksandra Mościckiego z Przedszkola “Nasze Bambino”.
W tym roku była też kategoria open, w której mogli brać udział rodzice. I miejsce zajął Adam Paź, II - Małgorzata Pilacińska.
Tradycyjnie już nagrodzono też autorów najciekawszych haseł promujących “Społem”: Patrycję Przybysz i Weronikę Jaczewską z SP1, Lenę Iwańską z SP4 oraz Gabrielę Kochanowicz z SP1.
Nagrody wręczali przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Piórkowska, prezes wyszkowskiej PSS Społem Jadwiga Tofel oraz członkowie rady nadzorczej Edward Groniecki i Teresa Chodkowska.
Przez cały czas przy Wyszkowiance trwał Piknik Rodzinny. Społem zaprosiło na grilla i gorącą herbatę, fundacja Idzik - watę cukrową i popcorn. Był więc czas nie tylko na puszczanie latawców, ale też wymianę cennych doświadczeń.
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość