Wyszkowska biblioteka najlepsza na Mazowszu

Wydarzenia

Wyszkowska biblioteka najlepsza na Mazowszu

01.12.2017
autor: Elżbieta Borzymek (opr.), fot. instytutksiazki.pl
Wyszkowska Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna jest najlepszą na Mazowszu, a 20. w Polsce według rankingu bibliotek „Rzeczpospolitej” i Instytutu Książki (organizowanego od 2011 r.). Podczas uroczystej gali, która odbyła się 30 listopada w Bibliotece Narodowej, dyrektor Małgorzata Ślesik-Nasiadko odebrała dyplom i gratulacje.
W rankingu uczestniczyło 650 bibliotek spośród 2.300, do których wysłano ankiety. W ocenie brano dane podane w tych ankietach oraz dane GUS, m.in.: 
- liczbę czytelników na 1.000 mieszkańców 
- wypożyczenia w woluminach na 1 czytelnika
- powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1.000 mieszkańców 
- dostęp do Internetu
- wi-fi
- wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1.000 mieszkańców
- księgozbiór w Internecie.
Wyszkowska biblioteka zdobyła 248,42 pkt (zwycięska w Jarocinie 298,08 pkt). Jak wynika z przedstawionej przez organizatorów tabeli, nasza książnica spośród 20 najlepszych bibliotek ma najmniej czytelników w przeliczeniu na 1.000 mieszkańców, bo tylko 79 (dla porównania: 812 w Łomży, woj. podlaskie), ale za to bardzo aktywnych – średnio każdy z nich wypożycza 37 książek (najwięcej w Świeradowie-Zdroju, woj. dolnośląskie – 47 książek). Na 1.000 mieszkańców przypadają tylko 54 m kw. powierzchni zajmowanej przez bibliotekę główną i jej filie (171 m kw. w Borowie, woj. dolnośląskie). Oczywiście biblioteka w Wyszkowie ma dostęp do Internetu, wi-fi i księgozbiór w Internecie.
Z wypowiedzi dyrektorów wynika, że aby znaleźć się w gronie najlepszych bibliotek, trzeba mieć dobry zespół pracowników, umiejących dotrzeć do czytelników. Konieczna jest aktywizacja lokalnej społeczności, a także promowanie czytelnictwa na wszelkie możliwe sposoby. We współczesnym świecie „dobra książka nie obroni się sama”, „trzeba ją zareklamować w taki sposób, żeby każdy chciał ją przeczytać, a jeszcze lepiej – wypożyczać ją z biblioteki”. Biblioteki muszą więc nieustannie zaskakiwać swoich czytelników oryginalnymi akcjami, spotkaniami, happeningami.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość