Wyszkowianie przeciwni spalarni odpadów

Wydarzenia

Wyszkowianie przeciwni spalarni odpadów

16.10.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Zakład przetwarzania odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne chce wybudować w wyszkowskiej dzielnicy przemysłowej firma z Bełchatowa i przekazywać ciepło odpadowe wyszkowskiemu PEC-owi. Urzędy zbierają dokumentację do wydania opinii i decyzji. Swoją opinię - zdecydowanie negatywną - wyrazili już wyszkowianie. Trwa zbiórka podpisów pod petycją do władz miasta.
 
Wniosek do burmistrza o wydanie decyzji środowiskowej złożyła firma ECO ABC z Bełchatowa. Na terenie wydzierżawionym przy ul. Przemysłowej w Wyszkowie chce wybudować zakład przetwarzania odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne.
Postępowanie zostało wszczęte pod koniec września. Przed wydaniem decyzji środowiskowej, która potrzebna jest firmie do uzyskania pozwolenia na budowę, gmina zwróciła się o opinie do sanepidu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej i marszałka województwa. Wątpliwości jest wiele, związanych nie tylko z kwestiami środowiskowymi i negatywnym wydźwiękiem społecznym, ale samym planem zagospodarowania przestrzennego, który w tym miejscu dozwala przemysł, bazy, składy i usługi. Na spalarnię odpadów niebezpiecznych wprost nie zezwala, ale też wprost jej nie zakazuje.
Tymczasem swoją opinię, zdecydowanie negatywną, wyrażają już mieszkańcy: „Nie chcemy spalarni odpadów niebezpiecznych w naszym mieście. Mamy prawo nie zgadzać się na jej wybudowanie” - piszą, zachęcając do podpisywania petycji, która ma trafić do władz miasta.
Podpisy pod protestem zebrali też mieszkańcy Rybienka Nowego. „W powyższej sprawie nie było przeprowadzonych konsultacji społecznych z mieszkańcami Wyszkowa i okolicznych Wsi dotyczących planowanej inwestycji oraz wyboru lokalizacji. Chcemy, żeby Wyszków się rozwijał, ale nie kosztem zdrowia naszego, naszych najbliższych i czystego powietrza. Można by powiedzieć, że mamy podobne inwestycje w Wyszkowie (cynkownia, spalarnia zwłok), jednak wcale to nie oznacza, że spalarnia, w której będą utylizowane odpady niebezpieczne jest niezbędna, by Wyszków się rozwijał.
W zakresie ochrony środowiska każdy mieszkaniec może zapoznać się z dokumentacją i złożyć uwagę (Urząd Miejski w Wyszkowie, wydział planowania przestrzennego, pok. 129). Jest na to czas do 7 listopada. Gdy gmina otrzyma już stanowiska ze wszystkich instytucji, dokumentacja zostanie wyłożona do wglądu ponownie.
Bełchatowska firma zajmuje się, jak czytamy na jej stronie internetowej, „unieszkodliwianiem odpadów medycznych. Obecnie eksploatujemy siedem nowoczesnych spalarni, w których utylizujemy ok. 20 tysięcy ton odpadów medycznych i weterynaryjnych.”
Wśród wyszkowian pojawiły się również obawy, że firma będzie chciała nawiązać współpracę z wyszkowskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Prezes PEC Ireneusz Mroczek zapewnia jednak, że firma nie kontaktowała się z wyszkowską ciepłownią. Budząca kontrowersje inwestycja nie ma związku z planami PEC-u, który zamierza wybudować kogenerację, a jej podstawowym paliwem będzie biomasa leśna.
Tymczasem firma ECO ABC nie ukrywa, że liczy na współpracę z PEC. Na nasze pytania o zamiary bełchatowskiej firmy odpowiada jej dyrektor handlowy Jakub Nowak.
Na czym konkretnie miałaby polegać inwestycja? Zakłada spalanie odpadów medycznych, czy również komunalnych?
- Realizowana przez nas inwestycja ma polegać na budowie zakładu przetwarzania odpadów medycznych, który będzie wykorzystywał wytworzone ciepło do generowania energii elektrycznej. Pragniemy zapewnić, że nie będziemy przetwarzać odpadów komunalnych.
Czy w związku z inwestycją planujecie państwo nawiązanie współpracy z wyszkowskim PEC-em?
- Naturalnie zamierzamy współpracować z wyszkowskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, zamierzamy przekazywać ciepło odpadowe, aby mieszkańcy Wyszkowa mogli korzystać z tańszego ogrzewania.
Dlaczego wybraliście Państwo Wyszków?
- Wybraliśmy Wyszków, ponieważ są tu właściwe warunki techniczne, jest zapotrzebowanie. Ponadto należy podkreślić, że jest bardzo dobra atmosfera stworzona przez lokalne urzędy do kreowania nowych miejsc pracy.
Kiedy chcielibyście państwo inwestycję zrealizować?
- Okres niezbędny do zrealizowania inwestycji w znacznej mierze zależy od czasu wymaganego na przeprowadzenie procedur.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość