Wyszków planuje przyszłoroczne inwestycje. Na co chce wydać 30 milionów złotych?

Wydarzenia

Wyszków planuje przyszłoroczne inwestycje. Na co chce wydać 30 milionów złotych?

23.11.2021
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Maciej Kowalski
Prawie 30 mln zł gmina Wyszków planuje wydać w przyszłym roku na inwestycje, a kwota będzie jeszcze wyższa, bo projekt budżetu nie uwzględnia 5 mln zł dofinansowania na przebudowę budynku WOSiR. 
Na 2022 r. gmina planuje dochody w wysokości 184 mln zł. Będą niższe od tegorocznych, bo już tylko do końca maja będą wpływały środki na program 500 plus. Od 1 stycznia program stopniowo przejmuje ZUS.
Wydać gmina planuje 200 mln zł, w tym aż 29,7 mln zł na inwestycje. Taki poziom możliwy jest dzięki dużym środkom zewnętrznym, ale też subwencji w wysokości 7,6 mln zł, która ma wpłynąć do miejskiej kasy pod koniec tego roku. To środki wypłacane przez rząd od razu na 2 lata w ramach rekompensaty za straty poniesione przez samorząd w drodze zmian podatkowych.
W 2022 r. Wyszków przystąpi do inwestycji, na które środki pozyskał w tym roku:
budowa dróg w dzielnicy przemysłowej - 1,2 mln zł (inwestycja rozłożona na 2 lata, dofinansowanie 4 mln zł)
budowa ul. Sikorskiego, I etap: budowa jezdni asfaltowej o dł. ok. 1,7 km od ul. Pułtuskiej do kościoła św. Rodziny wraz z rondem na skrzyżowaniu z ul. Geodetów - 6 mln zł (dofinansowanie - 4 mln zł)
wymiana oświetlenia w Wyszkowie na energooszczędne - 4,7 mln zł (inwestycja rozłożona na 2 lata, dofinansowanie - 6 mln zł)
Przypomnijmy, że gmina pozyskała też 5 mln zł na przebudowę budynku WOSiR, czego projekt budżetu jeszcze nie uwzględnia.
W projekcie budżetu mamy natomiast m.in. budowę ulic Bema i Szkolnej w centrum miasta (600 tys. zł), Chabrowej na osiedlu wzdłuż ul. Świętojańskiej (1 mln zł, gmina przymierza się również do budowy ul. Ruczajowej), Jaśminowej na os. Zakręzie (2,9 mln zł, połączenie ulic Białostockiej i Zakręzie wraz z ulicą równoległą do ul. Zakrezie; projektowana ma być sąsiednia ul. Poziomkowa), Małej w Wyszkowie (260 tys. zł), Malinowej w Drogoszewie (350 tys. zł), Strumykowej w Lucynowie (1,3 mln zł), kontynuacja budowy ulic Świętego Mikołaja i Dobrej Wróżki w Rybienku Nowym (1,5 mln zł), modernizacja ul. Partyzantów na os. Ogródki (270 tys. zł). Kontynuowana będzie też budowa drogi od Pułtuskiej do Towarowej (1 mln zł). 1,6 mln zł gmina dołoży powiatowi na budowę ul. Daszyńskiego.
W projekcie przyszłorocznego budżetu są też m.in. wymiana dźwigu towarowego w Przedszkolu nr 9, budowa placu zabaw w Rybnie, wiaty przystankowej w Leszczydole-Pustkach, przebudowa placu zabaw w Łosinnie, ciąg dalszy zagospodarowania terenu rekreacji na os. Prosta (700 tys. zł) oraz dotacje dla mieszkańców na wymianę kotłów (600 tys. zł).
To projekt budżetu, który urząd miejski miał obowiązek przygotować do 15 listopada. Ostateczny kształt zależy od rady miejskiej.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość