Wyszków pamiętał (foto)

Wydarzenia

Wyszków pamiętał (foto)

01.08.2017
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Sylwia Bardyszewska, Elżbieta Szczuka
Jest tylko jeden taki dzień w roku, kiedy ruch na ulicach zamiera. To przejmujący widok, gdy wyszkowianie 1 sierpnia o godz. 17 zatrzymują się, by uczcić pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego. Nie inaczej było w tym roku: ulice stanęły, zapłonęły race, a ciszę wypełniał jedynie dźwięk syren i klaksonów.
Co cieszy, z roku na rok uroczystości przy pomniku Gloria Victis gromadzą coraz więcej wyszkowian. Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na które zaprosiła Gmina Wyszków, rozpoczęły się o godz. 16. Na ulice wyszli uczniowie Zespołu Szkół na Polonezie. Przypinali przechodniom biało-czerwone wstążeczki, rozdawali ulotki z historią powstania i tekstami piosenek powstańczych, zapraszając do wspólnego śpiewania od godz. 16.30. Program z wierszami i piosenkami o powstaniu przygotowali, mimo wakacji, uczniowie klas Vd szkoły podstawowej i IIIb gimnazjum wraz z nauczycielkami Krystyną Szczuką-Wiśniewską i Lucyną Wilczyńską. Można było usłyszeć m.in. piosenki „Warszawskie dzieci”, „Dziewczyna z granatem”, „Serce w plecaku”, „Pałacyk Michla”. Z pięknym koncertem pieśni i świadectw powstania do Wyszkowa przyjechali akordeonista Włodzimierz Trzeciak oraz soliści Andrzej Wiśniewski i Wiktor Szymonowicz. Wiersz Józefa Szczepańskiego „Czerwona zaraza” przypomniał Mieczysław Joniuk.
Wraz ze zbliżaniem się godziny „W”, przed pomnik przybywało coraz więcej wyszkowian. Godzina W to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia Powstania Warszawskiego: godz. 17 we wtorek 1 sierpnia 1944 r. Podobnie jak wszyscy Polacy, w 73. rocznicę tego wydarzenia wyszkowianie uczcili pamięć o powstańcach. Zaśpiewno hymn państwowy. Przed pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej złożyli kwiaty i zapalili znicze, m.in. władze miasta i powiatu, przedstawiciele wojska, organizacji mundurowych i politycznych, harcerze, kibice. Mimo upału, sporo osób zostało na drugą część koncertu solistów Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Biorąc pod uwagę charakter uroczystości, w jej programie nie przewidziano przemówień, ale o głos poprosił przedstawiciel środowisk prawicowych Marek Głowacki, ponieważ – jak wyjaśnił – to Prawo i Sprawiedliwość kilka lat temu zainicjowało obchody rocznicy wybuchu powstania. – Oddajemy hołd powstańcom. Wspaniale nam to dzisiaj wyszło – mówił. – Kiedy oglądam zdjęcia wspaniałych dziewcząt i chłopców z tamtego okresu, zastanawiam się, co ich łączyło. To patriotyzm i walka o niepodległość. To najważniejsze przesłanie, które powinno nam dziś towarzyszyć. Patriotyzm to walka o swoją ojczyznę, szacunek dla jej tradycji i historii, co próbuje się dziś rozmywać.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość