Wystawa zdjęć o wydarzeniach w Gdańsku 1980 roku

Wydarzenia

Wystawa zdjęć o wydarzeniach w Gdańsku 1980 roku

10.08.2022
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Do oglądania wystawy wyjątkowych zdjęć wybitnego polskiego fotografa Mirosława Stępniaka opowiadających o historycznych, sierpniowych wydarzeniach w Gdańsku 1980 roku zaprasza Akademia Umiejętności „Pan Hilary”. Autor weźmie udział w wernisażu wystawy w Bibliotece Miejskiej: w czwartek 18 sierpnia o godz. 19.
 
Mirosław Stępniak przez 25 lat zajmował się fotoreportażem, publikując m.in. w „Razem” i „Na Przełaj”. Następnie zajął się fotografią artystyczną, jest członkiem ZPAF. W 1979 r. zrealizował projekt „Bobry” o problemie zaśmiecania otoczenia. W 1980 r. wydał autorski album i zrealizował wystawę o strajkach w Stoczni zatytułowany „Stocznia '80”. W 2014 r. premierę miał album „Narodziny S” wydany przez Narodowe Centrum Kultury.
Publikacja „Narodziny S” to początki „Solidarności” w Stoczni Gdańskiej przedstawione w czarno-białych zdjęciach Mirosława Stępniaka. Zebrane w albumie fotografie dokumentują przełomowe dla Polski chwile, ukazane z perspektywy jednego człowieka – fotoreportera przeczuwającego, że oto na jego oczach, rodzi się „nowe”.
Album Mirosława Stępniaka to niewątpliwie świadectwo wielkiej historii. Opublikowane zdjęcia opowiadają jednak nie tylko o podręcznikowych faktach z tamtego okresu, lecz także, a raczej przede wszystkim, o ludziach.
Autor odsłania twarze tych, którzy stali za wydarzeniami 1989 roku, by z jednej strony upamiętnić tamten czas i oddać hołd pracującym na zwycięstwo, z drugiej strony natomiast opowiada historię o tych ludziach młodszemu pokoleniu, które miało szczęście dorastać już w wolnej Polsce. (opis wydawcy)

 
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość