Wtedy jesteśmy dla siebie dobrzy (foto)

Wydarzenia

Wtedy jesteśmy dla siebie dobrzy (foto)

18.12.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Kilkunastoletnią tradycję ma już spotkanie wigilijne samorządowców gmin i powiatu wyszkowskiego. Organizują je Starosta Wyszkowski i Burmistrz Wyszkowa. W tym roku samorządowy wieczór wigilijny odbył się 16 grudnia w hali WOSiR. Gościem był m.in. biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Żywiołowy koncert kolęd i pastorałek dał zespół „Góralska Hora”.
- Spotkanie wigilijne to nasza tradycja uroczystego budowania klimatu świąt Bożego Narodzenia – zaznaczył prowadzący uroczystość wicestarosta Adam Mróz. 
Przywitał zgromadzonych na powiatowo-gminnej wigilii, wśród nich biskupa diecezjalnego łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, ks. dziekana Zdzisława Golana, Cecylię Domżałę i Mariana Krupińskiego – radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego, gen. Wiesława Leśniakiewicza – byłego komendanta głównego PSP, Dionizego Ziemieckiego – prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego, prof. Henryka Goryszewskiego – prorektora Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica, samorządowców powiatowych i gminnych, przedstawicieli służb mundurowych, organizacji społecznych i politycznych, klubów sportowych. Nie dotarli zaproszeni posłowie – prawdopodobnie z powodu trwających tego dnia obrad sejmu.
Chwilą ciszy uczczono zmarłych w tym roku: druha Ryszarda Durjasza – społecznika i wieloletniego radnego gm. Somianka, Henryka Rojka – wieloletniego skarbnika gm. Wyszków, Jadwigę Wawdejuk - założycielkę wyszkowskiego Klubu Amazonek, ks. Wojciecha Borkowskiego – emerytowanego proboszcz parafii św. Idziego w Wyszkowie, Józefa Dygana - inspektora oświaty, wieloletniego prezesa Oddziału ZNP w Wyszkowie, Marię Rełek - założycielkę i właścicielkę wyszkowskiej kawiarnio-lodziarni „Marysieńka”.
Głos zabrali gospodarze uroczystości: starosta Bogdan Pagowski i burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. Złożyli wszystkim najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne. 
Starosta podsumował mijający rok. - W 2016 roku powiat i gmina Wyszków to wielki plac budowy. Dla mieszkańców to utrudnienia, ale i zadowolenie, kiedy inwestycje są oddawane do użytkowania. Cieszą zmodernizowane drogi, cieszy postęp przy budowie drogi S8. Osobiście najbardziej cieszę się z przeniesienia placówki opiekuńczo-wychowawczej z Dębinek do nowo wybudowanych domów dla dzieci w Wyszkowie, zapewnienie im godnych warunków do życia. Rok 2017 to kolejne wyzwania inwestycyjne i organizacyjne w samorządach, to rok wdrażania reformy oświaty, która budzi wiele emocji.
Burmistrz mówił o tym, jak ważne są dla nas święta Bożego Narodzenia, a także ta samorządowa wigilia, od lat organizowana wspólnie ponad wszystkimi podziałami: - Kochamy polskie święta, bo wtedy jesteśmy dla siebie po prostu dobrzy. To jest ta magia świąt.
Życzenia zebranym złożyli radni sejmiku wojewódzkiego: Cecylia Domżała i Marian Krupiński. W imieniu gmin powiatu wyszkowskiego głos zabrał wójt gm. Długosiodło Stanisław Jastrzębski. Zwrócił uwagę na siłę, która tkwi w samorządowej Polsce – to dowód na to, jak wiele można zbudować różniąc się w wielu sprawach i poglądach. Prosił ks. biskupa o modlitwę za to, co dobre w kraju, za to, żeby to dobro zwyciężało.
Kilka zdań do zebranych wygłosił płk pil. Janusz Decewicz, który w styczniu br. otrzymał zaszczytny tytuł honorowego obywatela Gminy Wyszków, zaś w sierpniu – Gminy Somianka. Jeszcze raz podziękował władzom obu gmin za tak wysokie wyróżnienia. Wszystkim złożył najserdeczniejsze życzenia na nadchodzące święta i nowy rok.
W części artystycznej wystąpiła folkowa kapela „Góralska Hora”, która wspaniale wprowadziła zebranych w świąteczny nastrój. Kapelę tworzą muzycy polscy i słowaccy. Zaprezentowali polskie kolędy i góralskie pastorałki we własnych, żywiołowych aranżacjach muzycznych. Na bis wspólnie z publicznością zaśpiewali „Hej bystra woda” i „Gdy się Chrystus rodzi”.
Tradycją samorządowej wigilii jest dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń.
Ewangelię wg św. Łukasza o narodzeniu Jezusa przeczytał ks. Zdzisław Golan. Najlepsze życzenia zgromadzonym złożył bp. Janusz Stepnowski: - Być może przy dzieleniu się tym opłatkiem będzie też miejsce na słowo „dziękuję”, na słowo „przepraszam”. Pochodzicie być może z różnych partii, macie różnorakie poglądy, ale wszyscy pracujecie dla dobra tego miasta, tego wyszkowskiego powiatu. Niech Chrystus, który narodzi się za kilka dni w Betlejem, wam wszystkim i waszym rodzinom błogosławi.
Po podzieleniu się opłatkiem można było skosztować wigilijnych przysmaków ze świątecznie udekorowanego stołu. Przygotowaniem stołu i obsługą symbolicznej wigilijnej wieczerzy zajęli się uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość