Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Wydarzenia

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy

08.11.2020
autor: Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS
Od 9 do 29 listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego starać w kilku przypadkach m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza. 
 
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy otrzymamy, gdy złożymy u swojego pracodawcy (zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem (wzór dostępny na www.zus.pl). Dokument ten jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają natomiast oświadczenie w ZUS, przy czym mogą oni zrobić to drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Formularz można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku. 
 
Zamknięta szkoła 
Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzicie, którzy sprawują osobistą opiekę nad dziećmi do 8 lat. Świadczenie przysługuje, gdy z powodu COVID-19 zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, szkołę lub inną placówkę, do której uczęszcza dziecko. 
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku, gdy te placówki nie są w stanie zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania COVID-19. Chodzi np. o sytuację, gdy część dzieci uczy się stacjonarnie, a część zdalnie. Świadczenie można otrzymać także w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu COVID-19. 
Nie trzeba martwić się o progi zasiłkowe, bo dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. 
 
Czasami także starsze dzieci 
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje on ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. 
Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna. W tym przypadku chodzi o szkoły, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, ośrodki wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej lub inne placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze. Świadczenie można otrzymać również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki dorosłej osobie niepełnosprawnej, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych. 
 
Rodzic musi być ubezpieczony 
Co ważne, rodzic nabywa prawo do zasiłku opiekuńczego bez okresu wyczekiwania, jeśli jest objęty ubezpieczeniem chorobowym (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej). Należy pamiętać, że świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).
 
 
wybory 2024 - Teresa Czajkowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Akcesoria do telefonów - dlaczego warto w nie zainwestować?

Akcesoria do telefonów - dlaczego warto w nie zainwestować?

telefony pełnią rolę nie tylko urządzenia do komunikacji, ale także centrum rozrywki, pracy i organizacji. Dlatego też, inwestycja w odpowiednie akcesoria do nich może okazać się niezwykle korzystna dla każdego użytkownika.
zobacz więcej
Usługi weterynaryjne dla psów i kotów

Usługi weterynaryjne dla psów i kotów

Usługi weterynaryjne są niezbędne w wielu sytuacjach, o czym doskonale wiedzą właściciele psów, kotów i innych zwierzaków. Poza regularnymi badaniami i szczepieniami musimy mieć na uwadze także to, aby odwiedzać weterynarza zawsze w razie pogorszenia stanu zdrowia naszego pupila. Z pomocą przychodzi weterynarz Janeczek we Wrocławiu, który posiada wieloletnie doświadczenie i wiedzę w zakresie leczenia zwierzaków! Czym zajmuje się weterynarz ortopeda i kardiolog? Kiedy trzeba udać się z psem lub kotem do specjalisty?
zobacz więcej
Prawo jazdy kupił za wschodnią granicą

Prawo jazdy kupił za wschodnią granicą

18-latek nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do kolizji. Okazało się, że prowadził volkswagena nie mając do tego wymaganych uprawnień. Miał dokument przypominający prawo jazdy, które… kupił za 650 euro za wschodnią granicą.
zobacz więcej
Obchody rocznic zaślubin Polski z morzem i wstąpienia Polski do NATO (FOTO)

Obchody rocznic zaślubin Polski z morzem i wstąpienia Polski do NATO (FOTO)

Uroczyste obchody 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem oraz 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO odbyły się 9 marca w Domu Polonii w Pułtusku. Uczestniczyło w nich wielu wyszkowian, a piękny koncert dała powstała 16 lat temu w Wyszkowie Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej.
zobacz więcej