Wkrótce kwalifikacja wojskowa

Wydarzenia

Wkrótce kwalifikacja wojskowa

04.02.2020
autor: Sylwia Bardyszewska, Aneta Szczepaniak - WOT
W całym kraju ruszyła kwalifikacja wojskowa. W naszym powiecie zostanie przeprowadzona w dniach 30 marca – 17 kwietnia. W swoje szeregi będą zapraszały też Wojska Obrony Terytorialnej.
 
Komisje kwalifikacyjne powoływane są na szczeblu każdego powiatu, orzekają o zdolności do czynnej służby wojskowej. Stając na wezwanie komisji w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową. Można też złożyć wniosek do służby w piątym rodzaju sił zbrojnych – Wojskach Obrony Terytorialnej.
Kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców gmin : Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Somianka, Wyszków, Zabrodzie będzie przeprowadzana w dniach 30 marca – 17 kwietnia w Wyszkowie przy ul. Świętojańskiej 82A (teren CEZiU ,,Kopernik’’).
Kwalifikacja obejmie ok. 215 tys. młodych Polaków. Na komisję muszą stawić się obligatoryjnie 19-latkowie z rocznika 2001. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1996-2000, którzy do tej pory nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Stawiennictwo na kwalifikacji jest obowiązkowe.
Podczas kwalifikacji do wstąpienia w swoje szeregi będą zachęcały Wojska Obrony Terytorialnej. W ubiegłym roku rekrutacja w całej Polsce przyniosła aż 7000 wniosków o powołanie do służby w WOT. 
Żołnierze z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej opowiedzą o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią, jakie profity czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. 
- Decyzja o założeniu munduru to wyraz ogromnej odpowiedzialności, a ta czyni dorosłość rzeczywistą. Kwalifikacja wojskowa to dobry moment, by wykonać ten krok. W tym roku przy komisjach kwalifikacyjnych spotkacie żołnierzy w oliwkowych beretach, który doradzą, co zrobić, by wziąć odpowiedzialność za innych zakładając mundur żołnierza Wojska Polskiego – mówi gen. dyw. Wiesław KUKUŁA, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość