Weszły na zamarzniętą rzekę. Chciały skrócić drogę do domu

Wydarzenia

Weszły na zamarzniętą rzekę. Chciały skrócić drogę do domu

20.01.2021
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. KPP Wyszków
Dwie nastolatki zamierzały po lodzie przejść na drugą stronę rzeki Bug, aby skrócić sobie drogę do domu. Na szczęście ktoś je zauważył, a zawróciła policja.
 
We wtorek 19 stycznia o godz. 19 dyżurny wyszkowskiej policji otrzymał zgłoszenie o dwóch nastolatkach chodzących po zamarzniętym Bugu w rejonie parku miejskiego. - Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci patrolówki, którzy ustalili, że młode mieszkanki gminy Wyszków postanowiły przejść na drugą stronę rzeki, aby skrócić sobie drogę do domu - informuje rzecznik policji kom. Damian Wroczyński. - Na szczęście lód nie pękł i nie doszło do dramatu. Nastolatki bezpiecznie trafiły pod opiekę rodziców. Świadkowi gratulujemy postawy oraz poczucia bezpieczeństwa za drugiego człowieka.
Mimo mrozów, lód na zbiornikach wodnych jest wciąż cienki i niebezpieczny. - Rozmawiajmy z dziećmi na temat zagrożeń, dzięki temu będziemy mieli większą pewność, że nasze dziecko jest bezpieczne, a to najwyższa wartość - dodaje rzecznik wyszkowskiej komendy. - Apelujemy do wyobraźni zarówno osób dorosłych, jak i dzieci, aby z pozoru zabawa nie zamieniła się w tragedię. Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze jest ryzykowne. Mimo że lód w wielu miejscach wydaje się być gruby, to już kilka metrów dalej może być cienki. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. 
Policja przypomina jednocześnie, co zrobić, jeśli pod kimś załamie się lód?
staraj się zachować spokój i próbuj wzywać pomoc
rozejrzyj się wokół, czy nie ma w pobliżu dorosłej osoby, jeśli jest poproś o pomoc
nie wchodź na lód, gdyż w tym miejscu może być on słaby i też może zarwać się pod tobą
wezwij pomoc z telefonu komórkowego – numer 112
dzwoniąc na 112 przedstaw się, powiedz spokojnie co się stało, podaj miejsce w którym jesteś. Jeśli nie wiesz, gdzie się znajdujesz, podaj jak najwięcej szczegółów, charakterystycznych cech, np. budynki w pobliżu, droga, czekaj na przybycie pomocy, nie rozłączaj się, zostań w stałym kontakcie telefonicznym z numer alarmowym
staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się trzymać np. linę, gałąź, kurtkę, długi szalik
jeżeli jest taka możliwość, należy szybko przebrać niedoszłego topielca w suche ubranie.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość