W lesie o zdrowiu (foto)

Wydarzenia

W lesie o zdrowiu (foto)

01.10.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
W lasach Deskurowa prezentację ostatniego bloku wyborczego, m.in. o zdrowiu, zorganizował ubiegający się o stanowisko burmistrza Krzysztof Ogrodziński, kandydujący z Forum Samorządowego dla Wyszkowa. Popiera go również Przymierze Samorządowe Gmin i Powiatu, które swoich kandydatów wystawiło do powiatu. Ich program przedstawiła liderka w okręgu nr 1 Justyna Garbarczyk.
 
Zdrowie
- Spotkamy się w naszych pięknych lasach, gdzie mamy świeże powietrze, żeby mówić m.in. o zdrowiu – zauważył kandydat na burmistrza. W tej dziedzinie proponuje:
- powołanie „Szkoły zdrowia” (profilaktyka: zdrowe odżywianie, profilaktyka nowotworowa, uzależnienia od urządzeń elektronicznych i środków psychoaktywnych), finansowanej m.in. z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu
- profilaktyka wśród seniorów (współpraca z organizacjami pozarządowymi)
- badania uczniów z zakresu stomatologii i wad postawy (finansowa współpraca z rodzicami)
 
Bezpieczeństwo
- Przede wszystkim trzeba usprawnić działalności straży miejskiej we współpracy z CEZiU Kopernik, gdzie jest klasa policyjna, gdzie można przeprowadzać praktyki, młodzież mogłaby pomagać w formie wolontariatu i uczyć się – uważa Krzysztof Ogrodziński. Jego zdaniem strażnicy miejscy powinni być bardziej mobilni, stąd pomysł na zakupienie im rowerów i skuterów.
- kontrola prywatnych posiadłości pod katem smogu, koszenia trawy, wycinki krzewów, sprzątania: – Zaczął się sezon grzewczy. Wczoraj już widziałem parę budynków, które zanieczyszczają powietrze – mówił kandydat na burmistrza.
- wprowadzenie systemu informatycznego lub krótkiego numeru telefonu alarmowego: - Na pytanie o numer do straży miejskiej, większość by nie odpowiedziała – zauważył Krzysztof Ogrodziński.
- doposażenie i zwiększenie roli OSP na terenach wiejskich
- kontrole i stanowcza reakcja na sprzedaż alkoholu nieletnim i w miejscach publicznych: - Są takie miejsca, nawet przy szkołach, gdzie bałagan jest duży – zauważył lider Forum Samorządowego. - Młodzież się tam spotyka, zostawia butelki. Sprzątamy je np. w poniedziałki przy SP4.
 
Pomoc społeczna
- Podstawowe zadanie to OPS w jednym budynku, np. w przekształconym budynku WOSiR, który od lat w połowie jest nieużytkowany – mówił Krzysztof Ogrodziński. - Nowy stadion można skonstruować tak, żeby były pomieszczenia dla sportu, a stary budynek wykorzystać np. na pomoc społeczną. Najlepiej byłoby stworzyć mieszkania socjalne, a na dole wprowadzić opiekę społeczną.
- wsparcie finansowe i organizacyjne dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji, np. rozłożenia na raty opłat za zimowiska, wyjazdy edukacyjne
- wsparcie rodzin z osobami niepełnosprawnymi (nie tylko z gminy Wyszków), np. bezpłatne kino, basen, nauka pływania
 
Powiat
Krzysztofa Ogrodzińskiego popiera Przymierze Samorządowe Gmin i Powiatu, które swoich kandydatów wystawiło do powiatu. Program przedstawiła liderka w okręgu nr 1 Justyna Garbarczyk.
- Nasze Przymierze aktywnie uczestniczy w życiu samorządowym już od 24 lat. Przymierze dla Wyszkowa, tak pierwotnie brzmiała nazwa, założyliśmy w 1994 r. – przypomniała. - Dzięki naszym ludziom powstały duże i ważne obiekty w Wyszkowie i powiecie: wyszkowska pływalnia, biblioteka, największe ośrodki sportowe, hala sportowa przy ILO, SOR w wyszkowskim szpitalu. Wśród nas jest wielu doświadczonych samorządowców, ale też wiele nowych osób. Reprezentują różne środowiska społeczno – zawodowe. Są wśród nas m.in. przedsiębiorcy, rolnicy, nauczyciele, architekt. 
- W kadencji, którą wygramy, chcemy skupić się na zadaniach dotyczących powiatu, do których należą inwestycje w rozwój drogownictwa, wspólnie z gminami – kontynuowała Justyna Garbarczyk. - Nasi kandydaci zwrócili uwagę, że środki na terenie powiatu nie są równomiernie rozdzielane. Mamy kandydatów z gmin Rząśnik i Zabrodzie, które są pomijane w inwestycjach.
Kandydaci Przymierza zobowiązują się m.in. do rozwijania bazy oświatowej, uzawodowienia kształcenia odpowiadającego na sytuację na rynku pracy, współfinansowania zakupu sprzętu dla straży pożarnej i policji, poprawy kosztów i funkcjonowania lokalnej komunikacji publicznej, realizacji inicjatyw wyłonionych w ramach budżetu obywatelskiego, obniżenia kosztów utrzymania i zarządzania majątkiem powiatowym.
- Jako powiat możemy pomagać szpitalowi, współfinansując inwestycje – kontynuowała Justyna Garbarczyk. - Natomiast wynagrodzenia to domena NFZ. Otrzymując środki na inwestycje, dyrekcja szpitala może zaoszczędzić swoje i mieć środki na wynagrodzenia dla średniego personelu, a więc pielęgniarek i ratowników medycznych. I na to w programie naprawczym szpitala zwrócimy uwagę.
- Zajmiemy się również kompleksowym zagospodarowaniem nadbrzeża rzeki Bug i Narew - dodała. - Od lat się o tym mówi, ale na tym się kończy. Wieloletnim działaniem i rządzeniem udowodniliśmy, że nasze obietnice nie są czcze, jeśli obiecamy, to zrealizujemy. 
- Społeczeństwo nam się starzeje, gminy wprowadzają programy senioralne. My również możemy utworzyć powiatowy ośrodek dla seniorów – planuje Justyna Garbarczyk.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość