Tak ma wyglądać pomnik przedwojennego burmistrza Wyszkowa (foto)

Wydarzenia

Tak ma wyglądać pomnik przedwojennego burmistrza Wyszkowa (foto)

09.02.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Burmistrz przedstawia koncepcję pomnika Stanisława Wolskiego, przedwojennego burmistrza Wyszkowa, pomnika, który w maju ma stanąć na placu Wyzwolenia. Na spotkanie konsultacyjne zaprasza mieszkańców 20 lutego o godz. 17 do urzędu miejskiego.
Stanisław Wolski urodził się w 1898 r. w Cudnowie na Wołyniu. Zanim został wybrany burmistrzem Wyszkowa, pracował m.in. jako kierownik Państwowego Tartaku w Wyszkowie i Dalekiem. W 1945 r. otrzymał delegację do Bartoszyc, gdzie był pierwszym burmistrzem tego miasta. Niestety, wojna i okupacja odcisnęły silne piętno na jego zdrowiu i 23 października 1945 r. Stanisław Wolski zmarł.
Burmistrzem Wyszkowa był od 1931 do 1939 r. Po wybuchu wojny odmówił współpracy z Niemcami i podczas okupacji niemieckiej pracował z rodziną jako ogrodnik w wydzierżawionym ogrodzie w Wyszkowie. Wraz z żoną Wincentyną uratowali z wojennego pogromu dwie żydowskie dziewczynki, córki wyszkowskiego Żyda Rubinowicza. Jedna z nich żyje i mieszka w Izraelu. 
Małżeństwo Wolskich zostało odznaczone Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W ubiegłym roku Prezydent RP Andrzej Duda za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, ale także za wybitne zasługi w obronie godności i człowieczeństwa pośmiertnie odznaczył Stanisława i Wincentynę Wolskich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Stanisław Wolski miał opinię znakomitego samorządowca, fachowego i oddanego swojej pracy. W 1939 r. prezydent Ignacy Mościcki odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był piłsudczykiem, działaczem społecznym, patriotą, odznaczony odznaką honorową XIII Pułku Piechoty. Uważany był za dobrego, uczciwego i szlachetnego człowieka wielkiej odwagi, czego dowodem bez wątpienia było ukrywanie podczas wojny żydowskich dziewczynek. Nic więc dziwnego, że koncepcja pomnika przedstawia burmistrza jako urzędnika, ale właśnie z dwiema uratowanymi dziewczynkami. 
Autorem projektu jest artysta rzeźbiarz Czesław Dźwigaj, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Słynie m.in. z pomników Jana Pawła II. Jest również autorem figury Chrystusa Króla w Wyszkowie. - To cały czas koncepcja, pewne detale, szczegóły mogą się zmienić – zaznacza burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Napis jest również bardzo umowny. Pan profesor pokazał po prostu, gdzie może być umieszczony. Zmianie ulegnie kształt kapelusza. Jedna z dziewczynek trzyma walizkę, a druga kwiatek. Kwiatek zostanie zmieniony na bułkę.
Z tyłu pomnika jest miejsce na dłuższy opis historii Stanisława Wolskiego. 
Pomnik nie będzie stał na cokole. Podstawą jest przełamana gwiazda Dawida, na której odciśnięte są ślady rąk i stóp, co symbolizuje dramat ludności. Autor i samorządowcy mają nadzieję, że nie wzbudzi to kontrowersji. – Ten pomnik ma łączyć, a nie dzielić mieszkańców – dodaje zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. Uwag nie mają członkowie Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, którzy Wyszków odwiedzili 8 lutego. Z władzami Wyszkowa rozmawiali m.in. o utrzymaniu kirkutu. O dewastowaniu tego miejsca pisaliśmy na łamach Nowego Wyszkowiaka kilkakrotnie. Gmina Wyzaniowa Żydowska od dawna nie płaci za sprzątanie tego terenu. – Nie leży to w gestii gminy, ale czujemy się odpowiedzialni – przyznaje burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Idea uhonorowania Stanisława Wolskiego, przede wszystkim jako samorządowca, człowieka oddanego miastu, pojawiła się już kilka miesięcy temu. Nie ma wątpliwości, że warta podkreślenia jest również jego piękna postawa życiowa, szlachetność i hart ducha. W Bibliotece Miejskiej powstała właśnie wystawa, na której znalazły się pamiątki po przedwojennym burmistrzu, przekazane gminie przez jego rodzinę. 
Pomnik z brązu wysokości 2,5 – 2,7 ma kosztować ok. 200 tys. zł. Stanie na zagospodarowanej w ubiegłym roku części placu Wyzwolenia, który – zgodnie z założeniem samorządu - ma przypominać historię przedwojennego Wyszkowa. Postacie mają być skierowane w stronę kościoła św. Idziego. 
Po konsultacjach prof. Dźwigaj wykona model wysokości pomnika, który będzie można obejrzeć w jego pracowni w Krakowie. Jeśli konsultacje przebiegną pomyślnie, pomnik zostanie odsłonięty 27 maja – w Święto Samorządu Terytorialnego.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość