Tablica ku czci Jana Mioduchowskiego

Wydarzenia

Tablica ku czci Jana Mioduchowskiego

12.04.2018
autor: Elżbieta Szczuka
24 kwietnia na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca mjr. pil. Jana Mioduchowskiego, który w sierpniu 1944 r. kilkakrotnie latał ze zrzutami dla powstańców warszawskich. Tablicę ufundował Zarząd Główny Związku Powstańców Warszawskich.
Organizatorami uroczystości są Gmina Wyszków i Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Warszawsko-Mazowiecki. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10 na cmentarzu parafialnym – tam zostaną złożone kwiaty na grobach por. pil. Stefana Stanisława Okrzei (24.04.1907 – 5.09.1939), kawalera Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari (nr 12070) oraz mjr. pil Jana Mioduchowskiego, również odznaczonego Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari a także brytyjskim Distingished Flying Cross (Krzyż Wybitnej Służby Lotniczej) i pośmiertnie Krzyżem Armii Krajowej. O godz. 11 na budynku SP nr 1 (ul. 11 Listopada 62) zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca naszego lokalnego bohatera. 
Jan Mioduchowski urodził się w Wyszkowie 14 lutego 1910 r., był synem Reginy i Józefa Mioduchowskich. Jest młodszym bratem Mieczysława Mioduchowskiego, wieloletniego dyrektora wyszkowskiej huty szkła. Skończył szkołę lotniczą. Lotnikiem był również jego stryjeczny brat Stanisław Mioduchowski (1910-1994), syn Kazimiery i Władysława.
Wyszkowianie byli w gronie ponad 8 tysięcy polskich lotników, którzy na apel gen. Władysława Sikorskiego z czerwca 1940 r. znaleźli się w Anglii. Anglicy docenili umiejętności Polaków i wydali zgodę na tworzenie przez nich własnych oddziałów. Żołnierze tych oddziałów składali przysięgę na wierność Polsce, ale podlegali dowództwu RAF. Jan i Stanisław Mioduchowscy zostali pilotami 301 Dywizjonu Bombowego Ziemi Pomorskiej (1586 Eskadra do Zadań Specjalnych).
4 sierpnia 1944 r. polska eskadra uzyskała zgodę na loty do Polski, ale nie bezpośrednio nad Warszawę; piloci zgłaszali się na ochotnika, by móc dokonywać zrzutów nad Warszawą. Najwięcej lotów nad Warszawą w czasie powstania miał właśnie Jan Mioduchowski.
Po demobilizacji wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, latał tam jeszcze przez jakiś czas. Zmarł 29 listopada 1961 r. w San Francisco (Kalifornia). Rok później jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone na wyszkowskim cmentarzu.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość