„Sobibór”, powstanie w niemieckim obozie zagłady

Wydarzenia

„Sobibór”, powstanie w niemieckim obozie zagłady

09.05.2018
autor: Red.
Temat o okupacji niemieckiej na Polskę w kontekście Holocaustu, a dokładniej to Zagłady Żydów jest w chwili obecnej jest bardzo popularny. Od lat filmowcy zmagają się z tym tematem próbując wywołać w widzach jak najmocniejsze uczucia.

Film o ucieczce z obozu zagłady

Chwila obecna to jest najlepszy czas na pokazanie filmu na ten temat. Jednak aby wiedzieć o co dokładnie w tym chodzi warto poznać zarys historyczny wydarzeń, które miały miejsce w Niemieckim obozie zagłady Sobibór.

Obóz w Sobiborze

Obóz w miejscowości Sobibór położony w lasach, z dala od miejsc zamieszkałych przez ludzi, jest idealnym miejscem na plany Niemców dotyczące eksterminacji ludności cywilnej jak i jeńców wojennych. Wszystko to plan ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej nazywany „Reinhard”.

Obóz pracy

Według oficjalnych informacji jest to obóz pracy. I faktycznie są tam komanda pracujące, które mają za zadanie segregowanie zrabowanej innym odzieży, butów, kosztowności. Wszytko to wyjeżdża w składach do Niemieckiej III Rzeszy. A złoto przetapiane na sztabki zasila Centralny Bank III Rzeszy.

Konspiracja w obozie

Jednak wśród więźniów są osoby, które znają rzeczywistość i wiedzą jaki będzie koniec każdego z nich. Udaje im się zawiązać konspirację. Do konspiracji dołącza Aleksander Peczerski jeniec wojenny z Armii Czerwonej. Swoim zachowaniem zwraca na siebie uwagę nie tylko samych esesmanów ale także konspiratorów. Wcielony w szeregi buntowników szybko zdobywa przywództwo i w dwa tygodnie udaje im się doprowadzić do powstania.

14 października 1943

Wybucha powstanie, więźniowe z nożami rzucają się na niemickich żołnierzy, jednak nieprzewidziany bieg wydarzeń nie pozwala na opanowanie bramy wyjazdowej z obozu. Chaos jaki powstaje podczas ucieczki powoduje, że część ludzi ginie od min. Jednak praktycznie połowie udaje się uciec poza teren obozu. Mimo wszystko i tak większość zostaje złapanych przez Niemców albo wachmanów.

Film „Sobibór”

Na podstawie tych wydarzeń powstał film „Sobibór”. Twórca chciał w nim pokazać świat wewnątrz murów oraz uczucia jakie towarzyszyły więźniom w przededniu powstanie oraz w trakcie walki o wolność. Jest to już kolejna adaptacja filmowa tych wydarzeń. Dramat produkcji rosyjskiej wejdzie na ekrany kin już w maju.

Część uciekinierów znajduje schronienie u grupy polskich partyzantów między innymi Chaim Engel, który wraz z przyszłą żoną po zakończeniu wojny przenosi się do Holandii. Jednak na stałe osiedla się w USA. Film opowiada nie tylko o powstaniu, ale też o ludziach i ich uczuciach oraz pragnieniach jakich doświadczali będąc w obozie.

Źródło:

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość