Siłownik pneumatyczny - dobierz wytrzymały model, który może pracować w skrajnie trudnych warunkach

Wydarzenia

Siłownik pneumatyczny - dobierz wytrzymały model, który może pracować w skrajnie trudnych warunkach

14.06.2022
autor: materiał zewnętrzny
W przemyśle coraz częściej wykorzystuje się siłowniki pneumatyczne. Jest to w pełni zrozumiałe, wszak zapewniają one większą efektywność pracy. Czas dowiedzieć się więcej na ich temat i wybrać najbardziej funkcjonalne urządzenia, która sprawdzą się nawet w bardzo trudnych warunkach.
 

Siłownik pneumatyczny i energia sprężonego powietrza - co warto wiedzieć?

Siłownik pneumatyczny wytwarza siłę wykorzystując przy tym energię sprężonego gazu, którym najczęściej jest sprężone powietrze. Jest elementem wykonawczym, który wprawia w ruch poszczególne elementy maszyn czy też urządzeń. Z tego też tytułu siłownik pneumatyczny jest doskonałą alternatywą dla pracy mięśni ludzkich.

W dużej mierze wynika to z faktu, że może zapewnić dużą siłę i powtarzalność pracy, a więc znacząco ją przyspiesza. Warto tutaj zwrócić jeszcze uwagę na medium jakie wykorzystuje. W tym przypadku jest to czyste powietrze i tutaj należy wiedzieć, że ma ono duże znaczenie. Im wyższa klasa czystości, tym oczywiście lepiej. Klasa czystości wpływa także na pracę urządzenia. W końcu nie powoduje jego zanieczyszczenia, a przez to nie przyspiesza uszkodzeń. Już na tym etapie warto poznać charakterystyczne elementy typowego siłownika pneumatycznego. W tym przypadku możemy wymienić tuleję cylindrową, pokrywę przednią oraz pokrywę tylną, a także tłok pneumatyczny, tłoczysko czy tuleje prowadzące. Ważnym elementem jest pierścień uszczelniający. Pierwszy z nich uszczelnia połączenie ruchowe tłoka, natomiast drugi umieszczony jest w pokrywie przedniej.

Standaryzacja ISO w siłownikach pneumatycznych - dlaczego jest tak ważna?

Siłowniki pneumatyczne są najważniejszymi elementami każdego układu pneumatycznego. Można określić je mianem części sprawczych bądź wykonawczych, których zadaniem jest przetworzenie energii sprężonego powietrza na siłę. Siłownik pneumatyczny ma za zadanie przesunąć tłoczysko wewnątrz cylindra pneumatycznego. Oczywiście na tłoczysku zamocowany jest tłok i właśnie ten tłok dzieli przestrzeń cylindra na dwie komory. Do jednej wpuszczane jest powietrze powodujące przesunięcie tłoka, a na końcu dochodzi do wysuwu i wsuwu tłoczyska. Wybierając siłownik pneumatyczny należy zwracać uwagę czy jest on unormowany standardem ISO.

Dzięki standaryzacji bardzo łatwo można dobrać mocowania, ale też zwyczajnie bardzo łatwo dokupić części zamienne. Warto jeszcze wiedzieć, że normy określają wymiary montażowe, które dany siłownik pneumatyczny musi posiadać. I tak np. normy zgodne z ISO 6432 dotyczą siłowników pneumatycznych o średnicy od 8 do 25 mm. W przypadku normy ISO 15552 mowa jest o siłownikach profilowych o średnicy od 32 do 125 mm. Szukając siłowników kompaktowych, należy wybrać te zgodne z normą ISO 21287. Pamiętajcie jeszcze, że należy wybierać najwyższej jakości modele. Największą popularnością cieszą się siłowniki dwustronnego działania.

Tutaj polecamy Wam producenta siłowników pneumatycznych Pneumatig, który oferuje produkty wykonane z komponentów wyprodukowanych na terenie UE. Wybierając siłownik pneumatyczny, trzeba jeszcze pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie, trzeba pamiętać o doborze uszczelnienia. W tym przypadku bierze się pod uwagę warunki, w jakich dany siłownik ma pracować. Najbardziej uniwersalne wydają się uszczelnienia z poliuretanu. Zasadniczo nadają się one także do pracy w cięższych warunkach.

Tam, gdzie panują bardzo wysokie temperatury oraz występują oleje czy paliwa najlepiej stosować uszczelnienia z kauczuku fluorowego. W przemyśle farmaceutycznym czy spożywczym jeszcze większą uwagę trzeba zwracać na rodzaj uszczelnienia. W tym przypadku należy wybrać uszczelnienia z certyfikatem FDA. W warunkach dużego zapylenia należy stawiać na uszczelnienia NBR i takie komponenty znajdziecie w ofercie producenta siłowników.

Siłowniki pneumatyczne - rodzaje, które warto znać

W pneumatyce można spotkać się z różnymi rodzajami siłowników pneumatycznych. Mogą one różnić się od siebie wielkością, sposobem mocowania, ale i zastosowaniem. Wyróżniamy różne rodzaje siłowników, zaczynając od jednostronnego i dwustronnego działania, przez siłowniki okrągłe, czy zderzakowe, aż na dociskowych kończąc. Warto wiedzieć, że wybierając modele najwyższej jakości macie pewność, że będą one pracować bezawaryjnie. Siłowniki pneumatyczne są w pełni ekologiczne i nie generują zanieczyszczeń powietrza, gdyż wykorzystują czyste medium, jakim jest sprężone powietrze.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość