Rada powiatu nie odwołała zarządu

Wydarzenia

Rada powiatu nie odwołała zarządu

28.09.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
Konsekwencją nieudzielenia zarządowi powiatu wotum zaufania było głosowanie uchwały o jego odwołaniu. Zarząd „obronił się”, ponieważ na 12 głosów koniecznych do odwołania, było 8.
 
Przypomnijmy, że w czerwcu rada powiatu, podsumowując miniony rok, jednogłośnie udzieliła zarządowi absolutorium, ale nie udzieliła wotum zaufania. To z kolei jest równoznaczne z wnioskiem o odwołanie zarządu.
Przypomnijmy, że w skład zarządu wchodzi trzech przedstawicieli koalicji (wicestarosta Leszek Marszał, radni Paweł Deluga i Bogdan Frąckiewicz) oraz dwoje przedstawicieli opozycji (starosta Jerzy Żukowski i radna Teresa Czajkowska). O braku zgody w zarządzie pisaliśmy już wielokrotnie. Były już wnioski o odwołanie wicestarosty, starosty, uchwały wzywające starostę do zaprzestania łamania prawa.
Na czerwcowej sesji koalicja zapowiedziała, że w głosowaniu wotum zaufania dla zarządu wstrzyma się od głosu. - Przykro mi wobec kolegów, ale nie będę mogła zagłosować za. Głosujemy kolegialnie, a nie za poszczególnymi członkami zarządu - wyjaśniała wówczas Katarzyna Wysocka.
Niepodjęcie uchwały o udzieleniu zarządowi wotum zaufania jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o jego odwołanie, a sesję w tej sprawie należy zwołać nie wcześniej niż po upływie 14 dni od głosowania wotum zaufania.
Uchwała znalazła się w programie sesji 28 września. Przypomnijmy, że rada powiatu może odwołać zarząd większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady. W przypadku liczącej 19 mandatów Rady Powiatu Wyszkowskiego potrzeba więc 12 głosów. Zabrakło jednak 4. Co ciekawe, nikt się nie wypowiedział.
Za odwołaniem zarządu zagłosowali: Wojciech Kozon, Tadeusz Kuchta, Adam Mróz, Agnieszka Ołdak-Propkop, Bogdan Pągowski, Sławomir Pędzich, Adam Turek i Katarzyna Wysocka.
Przeciwnych było 5 radnych: Teresa Czajkowska, Marzena Dyl, Bogusław Frąckiewicz, Iwona Wyszyńska i Jerzy Żukowski.
Od głosu wstrzymało się 3 radnych: Ewa Bartosiewicz, Paweł Deluga i Waldemar Sobczak.
Również 3 radnych było nieobecnych na sesji: Justyna Garbarczyk, Renata Rębała i Piotr Wykowski.
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość