Przede wszystkim pokoju (foto)

Wydarzenia

Przede wszystkim pokoju (foto)

15.08.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
15 sierpnia w Rybienku Leśnym wyszkowianie oddali hołd tym, którzy polegli w obronie ojczyzny, szczególnie w 1920 r.
Wyszkowska Wojskowa Komenda Uzupełnień zaprosiła na Święto Wojska Polskiego. 
15 sierpnia obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Święto Wojska Polskiego oraz rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920. Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego została odprawiona w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym. Następnie liczni uczestnicy uroczystości, w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej, przeszli przed znajdujący się nad Bugiem pomnik. Obelisk upamiętnia siedmiu Polaków, m.in. ppor. Antoniego Wołowskiego, zamordowanych w okrutny sposób 17 sierpnia 1920 r. przez sowiecką czerezwyczajkę.
- Jesteśmy w miejscu bardzo ważnym dla mieszkańców Wyszkowa i Rybienka Leśnego – podkreślił ks. proboszcz Jarosław Balikowski. – Chcemy oddać hołd tym wszystkim, którzy zostali bestialsko zamordowani tylko dlatego, że byli Polakami. Chcemy ogarnąć modlitwą tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny, szczególnie w 1920 r.
Odczytano apel pamięci, odśpiewano hymn narodowy, liczne delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. Uroczystość zakończyła wykonana na trąbce wzruszająca melodią „Śpij kolego”.
 
Mocni nie tylko duchem
Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, 15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Dalsza część środowej uroczystości odbyła się na terenie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie. – To w tych okolicach rozgorzała decydująca walka o to, czy Polska pozostanie na mapach Europy i świata. Wojsko Polskie kultywuje tradycje tamtych dni – zapewnił komendant ppłk Leszek Wieczorek. Przypomniał, że w tym roku obchodzimy nie tylko 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale też 100-lecie powołania administracji wojskowej. 
Święto Wojska Polskiego jest okazją do corocznych awansów, wyróżnień i podziękowań.
Awanse:
na porucznika: Kazimierz Witkowski
na starszego sierżanta rezerwy: Wojciech Decewicz, Stanisław Rapacz
na sierżanta rezerwy: Stanisław Jastrzębski
na plutonowego rezerwy: Marian Michalec, Waldemar Brzostek
na starszego kaprala rezerwy: Mieczysław Pękul, Jerzy Bauer, Tadeusz Michalik, Edyta Skoczeń
na kaprala rezerwy: Adam Dariusz Rachuba
na starszego szeregowego rezerwy: Bogusław Bulecki, Piotr Rosiński, Anna Godlewska, Marlena Latek, Renata Jackowska, Monika Siekierska, Magdalena Wróblewska
Wyróżnienia
nagrody pieniężne od Ministra Obrony Narodowej dla pracowników cywilnych WKU: Katarzyna Dorsz, Karol Ungrowski, Jacek Boś, Aneta Panek, Edyta Falkiewicz-Kosko, Danuta Góral, Joanna Pujer, Katarzyna Dawidzka, Hanna Hyrycz, Monika Marcinkiewicz, Janusz Sępkowski, Monika Postek, Ireneusz Piotrowski
prawo noszenia Odznaki Pamiątkowej WKU w Wyszkowie: Edyta Falkiewicz-Kosko, Katarzyna Dorsz
pamiątkowe ryngrafy: gen. bryg. Bogusław Bębenek, ppłk Mirosław Boruc, Andrzej Żołyński, Barbara Polańska
pamiątkowe pióra WKU: Cecylia Domżała, Bogdan Pągowski, Grzegorz Nowosielski, Robert Dynak, Jan Mroczkowski
upominki: Tadeusz Rojek, Jarosław Chrobot, Jarosław Druchniak, Zbigniew Szczerba, Andrzej Grajczyk
wyróżnienia dla uczniów klasy mundurowej: Ada Wiśniewska, Sandra Podbielkowska, Natalia Górecka, Anna Kulesza, Michał Oniszk, Adam Falba, Kuba Mikołajczyk, Damian Szatanek, Przemysław Białousz
Poza tym za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych komendant WKU wyróżnił: urlopem nagrodowym – jednego oficera, nagrodami pieniężnymi – czterech oficerów i trzynastu pracowników.
Na uroczystości zgromadzili się samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy wyszkowskich instytucji, szkół, zakładów pracy, kombatanci.
- To szczególny dzień, w którym zastanawiamy się nad naszym bezpieczeństwem, także w historycznym aspekcie – zauważył starosta Bogdan Pągowski. – Życzę przede wszystkim pokoju. Ale żeby był pokój, musimy przygotowywać się do wojny. Program mobilizacji idzie dość słabo. Życzę, żebyśmy byli mocni nie tylko duchem.
Prorektor wyszkowskiej filii Wyższej Szkoły im. P. Włodkowica Henryk Goryszewski przypomniał, że w tym roku obchodzimy 1000. rocznicę traktatu pokojowego w Budziszynie, zawartego przez Bolesława Chrobrego i cesarza niemieckiego. – Zakończył 15-letnie zmagania obu państw. Była to jedyna zwycięska wojna z Niemcami prowadzona samodzielnie – podkreślił. – Pamiętajmy, że naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie jest wart przyszłości. Minęły 73 lata od zakończenia II wojny światowej. Ostatnie trzy pokolenia Polaków nie przeżyły wojny. Życzę nam wszystkim, żeby kolejne pokolenia również jej nie przeżywały.
Uroczystość zakończył krótki koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej pod batutą kmdr. Józefa Kowalewskiego. Muzycy rozpoczęli od Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego („Marsz Pierwszej Brygady”). Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na żołnierską grochówkę, obowiązkową podczas wojskowych uroczystości. Uczestnicy z ciekawością zerkali na niebo, gdzie przelatywały akurat wojskowe samoloty.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Kidawa-Błońska odwiedziła Monar i nowy ośrodek wsparcia (FOTO)

Kidawa-Błońska odwiedziła Monar i nowy ośrodek wsparcia (FOTO)

Z ideą Integracyjnego Centrum Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży „Wzajemnie potrzebni”, którego liderem jest wyszkowski Monar, w piątek 5 kwietnia zapoznała się marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. - Jestem pod wielkim wrażeniem, jestem wzruszona, oglądając to miejsce i słuchając tego, co tu się działo i wyobrażając sobie, co tu się jeszcze będzie działo - podkreśliła.
zobacz więcej
Marihuanę schował w łóżku, samochodzie i na strychu

Marihuanę schował w łóżku, samochodzie i na strychu

W łóżku, samochodzie i na strychu 29-latek ukrył blisko 3 kg marihuany, którą zabezpieczyli funkcjonariusze z wyszkowskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej.
zobacz więcej
Zmarła Ewa Ciunkiewicz (1942-2024)

Zmarła Ewa Ciunkiewicz (1942-2024)

We wtorek 23 kwietnia w warszawskim szpitalu zmarła Ewa Ciunkiewicz, wieloletnia dyrektor miejskiej biblioteki, w latach 1994-1998 zastępczyni burmistrza Wyszkowa. Miała 82 lata.
zobacz więcej
Jeden krok do zdrowego budowania - przeczytaj "Poradnik Inwestora"

Jeden krok do zdrowego budowania - przeczytaj "Poradnik Inwestora"

Czy naturalne materiały i technologie budowlane – mające zerowy lub wręcz ujemny ślad węglowy – można zastosować na szeroką skalę przy budowie domu jednorodzinnego lub w inwestycji publicznej? Oczywiście, że tak! Jak to zrobić krok po kroku pokazuje „Poradnik Inwestora”, pierwszy w Polsce przystępny zbiór wiedzy o materiałach i technologiach naturalnych. Jest adresowany zarówno do inwestorów indywidualnych, samorządowych jak i deweloperów. A przede wszystkim pozwala zrozumieć, czym jest to budownictwo, z jakich rozwiązań korzysta oraz dlaczego są one warte zastosowania.
zobacz więcej