Projektowanie ogrodów: jakich błędów powinniśmy unikać? Pytamy architekta!

Wydarzenia

Projektowanie ogrodów: jakich błędów powinniśmy unikać? Pytamy architekta!

05.07.2021
autor: materiał zewnętrzny
Ogród przed domem jest jak pusta kartka papieru – można zagospodarować ją na tysiące sposobów, ale tylko część z nich będzie można nazwać estetycznym, przemyślanym projektem. Brak planu przy tworzeniu koncepcji swojego otoczenia skutkuje błędami, które ciężko czasem odwrócić. Jak zaprojektować ogród krok po kroku, jednocześnie omijając typowe pułapki? Odpowiada architekt krajobrazu z serwisu MG-Ogrody.pl.

 

Projektowanie ogrodów a brak planu
 

Zanim weźmiemy się za zakładanie ogrodów, warto wziąć do ręki kartkę i rozpisać oraz rozrysować nasze oczekiwania. Dobrze jest też przejrzeć realizacje profesjonalnych firm oferujących projektowanie ogrodów, tam czekają na nas inspiracje, modne kompozycje i aranżacje. Nie próbujmy wynaleźć koła na nowo – jeśli nie specjalizujemy się w architekturze są dwa sposoby: albo zaadaptować czyiś pomysł i nieznacznie go zmodyfikować, albo oddać tę robotę profesjonalistom. Projektowanie ogrodów niewiele różni się od projektowania wnętrz, tam także trzeba zadbać o stylistykę, umiejętnie dobierać odpowiednie elementy małej architektury, a także dbać o funkcjonalność i wysoki standard. Pomysł i plan to połowa sukcesu!
 

Projektowanie ogrodów a wykorzystanie odpowiednich nawierzchni
 

Odwiedzając „autorskie” ogrody niebezpiecznie często trafiamy na takie kompozycje, w których główną rolę odgrywa kostka brukowa. Nawet dekoracyjna, sprawia wrażenie przytłoczonego, przemysłowego otoczenia, jest elementem, który nie powinien dominować, a jedynie ładnie korespondować z pozostałymi akcentami. Projektowanie i zakładanie ogrodów nie powinno opierać się na bruku, choć niektórym może wydawać się, że to oznaka majętności gospodarza, jest to błąd kompozycyjny.

Jako profesjonalna firma zajmująca się projektowaniem ogrodów, w MG-Ogrody.pl zawsze podkreślamy, że harmonię można osiągnąć wcale łatwymi środkami. Przykład? Zastosowanie palisad drewnianych – ekologicznych i ponadczasowych elementów, które pomogą nam stworzyć strefy w ogrodzie, część na bruk, część na trawnik oraz część na nasadzenia.
 

Projektowanie ogrodów a brak umiaru w aranżacjach
 

Każda kompozycja ma swoje granice, w architekturze brak umiaru skutkuje odczuciem kiczu, chaosu, braku pomysłu, które wywołało wrzucenie wszystkiego do jednego worka. Tymczasem przemyślane projektowanie ogrodów hołduje zasadzie: mniej znaczy więcej. Lepiej postawić czasem na nieco skromniejszą rabatę lub skalniak, ale gdy zawierają one rośliny dobrze ze sobą korespondujące, tak kolorem, jak i charakterem. Pstrokacizna, wywołana dziesiątkami kwiatów może wywołać uczucie zachwytu, ale też mdłości. Dlatego w kwestii nasadzeń nieoceniona jest konsultacja firmy zakładającej ogrody – tutaj na równi z wiedzą botaniczną o gatunkach: terminach sadzenia, przycinania, nawadniania itd. liczy się także dobry smak oraz poczucie gustu.


Projektowanie ogrodów z „bezpiecznych” elementów
 

Często, chcąc uniknąć błędów stawiamy na bezpieczny, sprawdzony wariant. To już nie projektowanie ogrodów, ale zwyczajne wypełnianie wolnej przestrzeni wokół domu takimi elementami jak tuje, trawniki w rolkach itp. W efekcie mamy nudny, oklepany krajobraz, który może i daje odczucie zagospodarowania zieleniom, ale marnuje potencjał przydomowej przestrzeni. Zakładanie ogrodów wcale nie musi być trudne, w sieci znajdziemy setki poradników i grup dyskusyjnych, z których można wynieść wiele praktycznej wiedzy. Jeśli wybieracie zaś „bezpieczny” wariant i zakładanie ogrodów po najniższej linii oporu z braku określonej wizji, warto zwrócić się do lokalnej firmy oferującej projektowanie ogrodów – wbrew pozorom usługa ta nie jest przesadnie droga. Ile kosztuje projektowanie ogrodów? Dobry projekt na działkę do 1 000 mkw można znaleźć już za średnio 1 200 – 2 000 zł.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość