Prof. Samsonowicz uhonorowany przez Prezydenta RP

Wydarzenia

Prof. Samsonowicz uhonorowany przez Prezydenta RP

21.02.2020
autor: Prezydent.pl
Wybitny historyk, mediewista prof. Henryk Samsonowicz 12 lutego został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenie wręczył minister Wojciech Kolarski.
 
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest przyznawany osobom, które od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości przyczyniały się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.
Prof. Henryk Samsonowicz – wybitny naukowiec, pedagog, autorytet w świecie nauki i kultury. Kawaler Orderu Orła Białego. Absolwent Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę naukową rozpoczął w 1950 r., w 1960 otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego. W 1980 r. został profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych. Był prodziekanem, a w latach 1970–1973 dziekanem Wydziału Historycznego i następnie dyrektorem Instytutu Historycznego w Wydziale Historycznym UW. W latach 1980-1982 pełnił funkcję Rektora UW. Był Ministrem Edukacji Narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
Henryk Samsonowicz jest jednym z najwybitniejszych polskich historyków, erudytą, autorem ok. tysiąca prac naukowych, honorowym obywatelem m.in. Gminy Długosiodło, Pułtuska, Łomży i Warszawy.
WizjaMed NFZ - pomiędzy działami
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość