Powiat planuje budowę hali sportowo - widowiskowej (foto)

Wydarzenia

Powiat planuje budowę hali sportowo - widowiskowej (foto)

09.11.2020
autor: Starostwo Powiatowe, wizualizacje: Zespół Usług Projektowych „RAB”
Władze powiatu wybrały wariant koncepcyjny hali sportowo-widowiskowej przy ul. Świętojańskiej. Obiekt ma być ogólnodostępny, choć korzystać będą z niego głównie uczniowie CEZiU „Kopernik”. Koszt inwestycji szacowany jest wstępnie na około 10 mln zł.
 
Koncepcja przewiduje budowę obiektu składającego się z hali sportowej i łącznika o łącznej kubaturze ponad 2 tys. m sześć. W części sportowej (płyta boiska) budynek będzie jednokondygnacyjny, zaś w części zaplecza i łącznika - dwupiętrowy. Gmach hali będzie podzielony na dwie części: salę sportowo-widowiskową z boiskiem o wymiarach 26x45 m i zaplecze organizacyjno-techniczne o powierzchni prawie 500 m kw. W parterowej części będą ulokowane m.in. szatnie i prysznice dla sportowców, pokoje trenerów i magazynki na sprzęt sportowy, a także pomieszczenia techniczne. Na pierwszym piętrze znajdzie się widownia na 260 miejsc siedzących, ogólnodostępne toalety dla kibiców, pomieszczenia rekreacyjne.
W nowopowstałym łączniku, między obecnymi zabudowaniami a nową częścią, znajdzie się strzelnica pneumatyczna z 6 stanowiskami.
Płytę boiska za pomocą zasłon będzie można podzielić na 3 sektory, co spowoduje, że jednocześnie na hali będzie mogło ćwiczyć kilka grup osób.
Obecnie społeczność „Kopernika” ma do dyspozycji niewielkich wymiarów salę gimnastyczną, która nie jest w stanie pomieścić większej grupy osób, chcących jednocześnie uprawiać sport lub uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Problem braku pełnowymiarowej hali staje się o tyle dotkliwy, że placówka stale powiększa grono uczniów i wprowadza coraz to nowe kierunki kształcenia, odpowiadając na potrzeby rynku pracy i młodych mieszkańców naszego powiatu. Dodatkowo wartym odnotowania jest fakt, iż w obu sąsiadujących ze sobą szkołach ponadpodstawowych (CEZiU, ZS1), dla których organem prowadzącym jest właśnie Powiat Wyszkowski kształci się obecnie ponad 2 tysiące młodzieży.
- Będzie to z pewnością, oczywiście poza inwestycjami drogowymi, jedno z większych przedsięwzięć realizowanych przez Powiat Wyszkowski w najbliższych latach – mówi starosta Jerzy Żukowski. - Fundusze przeznaczane na oświatę i bazę lokalową dla szkół warto dobrze i konkretnie materializować - miejsca i warunki, w których edukują się młode pokolenia bez wątpienia wpływa przecież na ich rozwój i efekty kształcenia. Nowa hala przy CEZiU Kopernik w Wyszkowie stworzy szanse przede wszystkim uczniom i nauczycielom z dwóch dużych jednostek edukacyjnych. Będą oni mogli w końcu odbywać zajęcia na obiekcie sportowym z prawdziwego zdarzenia.
Warto przypomnieć, że w CEZiU Kopernik od 1 września 2020 r., na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej, uruchomiono oddział przygotowania wojskowego (wcześniej klasa mundurowa – liceum o profilu bezpieczeństwo publiczne). Z myślą o przyszłych adeptach sztuki wojskowej, którzy w swoim programie nauczania mają ćwiczenia z zakresu posługiwania się bronią, przy okazji budowy hali w budynku zaplanowano również stworzenie i wyposażenie 10-metrowej strzelnicy pneumatycznej (kaliber do 4,5mm). Plany zakładają udostępnienie jej dla młodzieży w ramach zajęć wychowania fizycznego, a poza godzinami lekcyjnymi dla grup paramilitarnych, pasjonatów strzelectwa, osób chcących rozpocząć swoją przygodę z tym coraz bardziej popularnym w kraju sportem.
- Hala stworzy mieszkańcom naszego powiatu szanse do prowadzenia nie tylko zajęć sportowych, działalności artystycznej i rozrywkowej - podkreśla wicestarosta Leszek Marszał. - Obiekt będzie także dostępny dla różnych klubów sportowych, organizacji pozarządowych, grup artystycznych z naszego powiatu, które chciałyby trenować i realizować swoje przedsięwzięcia w profesjonalnym otoczeniu, obiekcie na miarę XXI w., którego nasz powiat i jego siedziba – Wyszków, tak bardzo potrzebują. Oprócz boisk do klasycznych gier zespołowych obiekt będzie mógł służyć do wystawiania przedstawień teatralnych lub szkolnych, organizacji targów, konferencji i innych imprez, które muszą odbywać się na dużej powierzchni (sala pomieści do 600 osób). Dodatkowo, przy samej płycie boiska umieszczone będą wysuwane trybuny dla 94 widzów. Nowy obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (winda, podjazdy, toalety). Do wyposażenia hali będzie zastosowany wysokiej jakości sprzęt elektroniczny, nagłośnieniowy i oświetleniowy. Oświetlenie hali, łącznie z oświetleniem boiska na płycie głównej, oparte będzie na technologii LEDowej, co wymiernie ograniczy zużycie energii elektrycznej. W projekcie przewidziano także montaż kolektorów słonecznych dla podgrzewania wody, co wiąże się z obniżeniem kosztów użytkowania ciepłej wody nawet do około 50%.
Przedmiotem konsultacji i prac był nie tylko sam projekt koncepcyjny hali, ale także jej lokalizacja. Projektanci musieli zmierzyć się ze sporym wyzwaniem umiejscowienia tak dużego obiektu, jakim jest hala, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni ograniczonej istniejącą już infrastrukturą (boisko wielofunkcyjne, Otwarta Strefa Aktywności, bieżnia lekkoatletyczna). Obiekt powstanie w miejscu obecnej małej sali (zostanie rozebrana) i będzie połączony z budynkiem szkoły dwukondygnacyjnym łącznikiem. Kompleks będzie usytuowany wzdłuż ulicy Świętojańskiej, przy czym wejścia do gmachu hali znajdować się będą w łączniku (główne wejście od wewnętrznego dziedzińca szkoły oraz wejście od ulicy Świętojańskiej). Na zewnątrz budynku powstanie także parking z wjazdem od ulicy Matejki. 
Nad koordynacją działań dotyczących budowy hali sportowej czuwa wydział inwestycji i dróg publicznych starostwa. Wybrany przez zarząd powiatu projekt sporządziła firma MPP Project z Krakowa, natomiast jego adaptację do warunków lokalnych wykonuje Zespół Usług Projektowych „RAB” s.c. z Warszawy (termin zakończenia prac projektowych wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę przewiduje się do końca stycznia 2021 roku). Powiat Wyszkowski (referat pozyskiwania środków zewnętrznych i zamówień publicznych) analizuje możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych na budowę obiektu. Koszt inwestycji szacowany jest wstępnie na około 10 mln zł.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Pożar domu w Nowym Brańszczyku (FOTO)

Pożar domu w Nowym Brańszczyku (FOTO)

Ponad 5 godzin trwały działania strażaków związane z pożarem domu jednorodzinnego w Nowym Brańszczyku, który wybuchł 12 kwietnia po godz. 15.
zobacz więcej
Rower czeka na właściciela

Rower czeka na właściciela

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie szukają właściciela roweru, który został odnaleziony na terenie Wyszkowa.
zobacz więcej
Jaką huśtawkę ogrodową najlepiej wybrać?

Jaką huśtawkę ogrodową najlepiej wybrać?

Letnie, słoneczne dni oraz długie, ciepłe wieczory motywują do aktywnego wykorzystywania czasu na świeżym powietrzu. Huśtawka ogrodowa okazuje się być jednym z rozwiązań, które umilają pobyt w przydomowym ogrodzie i przekształcają go w oazę błogiego relaksu. Podczas zakupu huśtawki warto zwrócić uwagę na to, że na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które mogą sprostać indywidualnym potrzebom oraz preferencjom użytkowników. Jaką zatem wybrać huśtawkę do ogrodu?
zobacz więcej
Kalosze dziecięce - przydatne każdą porą roku

Kalosze dziecięce - przydatne każdą porą roku

Niezależnie od tego, czy na zewnątrz świeci słońce, czy też pogoda przynosi deszczowe chwile, kalosze dziecięce pozostają nieocenionym elementem garderoby najmłodszych. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezbędne wyłącznie w czasie jesiennych pluch lub wiosennego roztopu, to jednak ich użyteczność rozciąga się na cały rok. Prawidłowo dobrany model zapewni dziecku komfort, ochronę i nieograniczoną swobodę podczas wszelkich aktywności na świeżym powietrzu. Odkryjmy zatem, dlaczego kalosze dziecięce są niezastąpione przez wszystkie cztery pory roku.
zobacz więcej