Ósmoklasiści rozpoczęli egzamin. Co z maturami? (foto)

Wydarzenia

Ósmoklasiści rozpoczęli egzamin. Co z maturami? (foto)

15.04.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Uczniowie ósmych klas w poniedziałek 15 kwietnia rozpoczęli swój egzamin, pierwszy po reformie oświaty. Udało się go zorganizować, mimo strajku nauczycieli, który kontynuują wyszkowskie podstawówki.
Tymczasem w szkołach średnich niepewność i oczekiwanie na rady klasyfikacyjne przed zbliżającą się maturą.

Protest trwa we wszystkich wyszkowskich podstawówkach. - Jeśli chodzi o strajkujących nauczycieli, utrzymuje się constans. Obserwujemy natomiast wzrost zwolnień lekarskich - informuje zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. - We wszystkich szkołach udało się zorganizować egzamin.
W części szkół podczas egzaminów i tak lekcje by się nie odbywały. Dyrektorzy mieli natomiast problem, podobnie jak w przypadku egzaminów gimnazjalistów, ze skompletowaniem komisji nadzorujących.
Protest trwa m.in. w Szkole Podstawowej nr 2, gdzie w poniedziałek 15 kwietnia do egzaminu przystąpiło 95 uczniów. Większość pisze na sali gimnastycznej, pozostali w czterech salach lekcyjnych. W komisjach nadzorujących są niestrajkujący nauczyciele tej szkoły oraz nauczyciele z SP4, Lucynowa, CK ZDZ i Przedszkola nr 1.
W poniedziałek strajk zawiesiły natomiast dwa wyszkowskie przedszkola: nr 1 i nr 4 (pozostałe nie strajkowały). Oznacza to, że wszystkie przedszkola pracują już normalnie.
 
Co z maturami?
Na podobnym poziomie co pod koniec ubiegłego tygodnia utrzymuje się liczba strajkujących nauczycieli w szkołach średnich. W najbliższym czasie uczniowie podchodzący do egzaminu dojrzałości powinni mieć już wystawione świadectwa i być zaklasyfikowani. Najpierw jednak muszą się zebrać rady pedagogiczne, a te stoją pod znakiem zapytania. Sytuacja jest bardzo trudna, również dla środowiska nauczycielskiego, które nie ukrywa, że stanęło przed trudnym dylematem. Gorączkowe dyskusje trwają m.in. w CEZiU Kopernik, gdzie rada klasyfikacyjna ma odbyć się jeszcze w tym tygodniu. Termin już po świętach wyznaczyła dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie nauczyciele pierwotnie mieli się zebrać 16 kwietnia.
- Dyrektorzy starają się i wierzę, że uda się przeprowadzić procedurę dla dobra maturzystów - dodaje wicestarosta Leszek Marszał.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość