Ósme Magiczne Pióro (foto)

Wydarzenia

Ósme Magiczne Pióro (foto)

02.11.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Gościem spotkania w Bibliotece Miejskiej 26 października, podczas którego zostały ogłoszone wyniki konkursu literackiego Magiczne Pióro 2018, był pisarz Bartek Biedrzycki, autor trylogii postapokaliptycznej. 
 
- Jestem Bartek – przedstawił się pisarz, witając się z publicznością. Wyjaśnił, że jest zwolennikiem podtrzymywania zwyczaju przyjętego w polskim fandomie, by wszyscy mówili do siebie ty.
Choć lubił pisać już w szkole (zaczął po lekturze opowiadania o pilocie Pirxie Stanisława Lema), nie myślał o tym, by zostać pisarzem. Właściwie nadal pisanie jest jego hobby. Pisze, gdy wróci z pracy w korporacji i gdy dzieci już zasną. Debiutował w 2014 r. powieścią, pierwszą częścią trylogii postapokaliptycznej, „Kompleks 7215”, potem wydał „Stację: Nowy Świat” i „Dworzec Śródmieście”. 
Pierwsze teksty tworzył jeszcze w liceum, w połowie lat 90. na maszynie do pisania, którą dostał od rodziców (pierwszy komputer miał na studiach, pod koniec lat 90.). Fascynowała go wtedy twórczość Philipa K. Dicka. Jednak pewne pomysły, które realizuje teraz, pojawiły się już wtedy. I wersja opowiadania „Jak smakuje benzyna” powstała w latach 90. XX w. 
Pisarz zauważył, że już od dawna nikt nie pisze, że przyszłość będzie wspaniała, ale zastanawia go, skąd wzięła się wśród pisarzy sf, szczególnie w państwach dawnego Bloku Wschodniego, moda na to, że świat się kończy. – My, pokolenie ponad 40-latków, dorastaliśmy, gdy PRL się walił, gdy cywilizacja żyła na pół gwizdka. To nostalgia naszego pokolenia za cywilizacją śmierci – przypuszcza.   
Przeczytał wszystkie 36 części cyklu powieści fantasy amerykańskiej autorki Andre Norton „Świat Czarownic” (ale tego nie poleca, ciekawe, jego zdaniem, są tylko dwie pierwsze). Za „ojca wszystkich apokalips” uważa Adama Nevilla.
- My piszemy historie przygodowe. Nie interesuje nas kondycja ludzka – charakteryzuje swoją twórczość. – Bohaterami są silne kobiety i mężczyźni. 
Za swój osobisty sukces uważa reaktywację magazyny „Fenix”.
 
Magiczni laureaci
Do 16 września można była przysyłać prace w VIII edycji konkursu „Magiczne Pióro”, organizowanego przez wyszkowską bibliotekę, na opowiadanie fantastyczne. Komisja konkursowa, czyli Bartek Biedrzycki, Lidia Błachnio i Anna Bryk, otrzymała do przeczytania 7 prac. Przyznała I miejsce Paulinie Dumale za opowiadanie „Umowa z przeznaczeniem”, II miejsce ex aequo – Wiktorii Hyrycz za „Kraniec świata” i Kamilowi Krzepickiemu za „Błąd w grze”, III również ex aequo – Julii Marciniak za „Tajemnicę” i Dominice Polak za „Miasto 12”. Wyróżnienia otrzymali: Ewa Kozakiewicz, autorka opowiadania „Lata dwudzieste – Kronika XXII wieku” oraz  Emil Rozenek, który napisał opowiadanie „Formatio Reticularis”. 
Sylwia Jaworska, która prowadziła spotkanie, podziękowała wszystkim autorom za udział w konkursie. – Pragniemy zachęcić was do dalszej pracy nad rozwijaniem talentu pisarskiego - dodała.
Wszystkie konkursowe opowiadania można przeczytać na stronie internetowej biblioteki.
WizjaMed NFZ - pomiędzy działami
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość