Opowiadają się za strajkiem

Wydarzenia

Opowiadają się za strajkiem

25.03.2019
autor: Elżbieta Borzymek, fot. Elżbieta Szczuka
Strajk rozpocznie się 8 kwietnia, jeśli taką wolę wyrażą nauczyciele w ogólnopolskim referendum organizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Na terenie powiatu referenda już się zakończyły. Prezes wyszkowskiego ZNP Maciej Wójcik szacuje, że 90% ich uczestników opowiedziało się za strajkiem.
ZNP informuje rodziców, że jeśli z powodu strajku w szkole, rodzic będzie musiał pozostać z dzieckiem (do lat 8) w domu, przysługuje mu zasiłek opiekuńczy.
 
Negatywnie o udziale w strajku opowiedziały się: szkoły w Lubielu Starym i Bielinie – gmina Rząśnik, szkoła w Woli Mystkowskiej - gmina Somianka i Przedszkole nr 7 w Wyszkowie. Wyniki referendum w Przedszkolu nr 2 w Wyszkowie nie są wiążące, bo za mało osób w nim uczestniczyło. W szkole w Nowych Budach nie doszło do referendum. 
Maciej Wójcik nie ma jeszcze informacji o wynikach referendum w Łosinnie i Olszance – gmina Wyszków oraz Popowo Kościelne, gm. Somianka (szkoły prowadzone przez stowarzyszenia), w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku. Czeka też na wyniki referendum w pozostałych placówkach w gminie Somianka.
Pisma o wszczęciu procedury sporu zbiorowego ZNP wysłało do 53 placówek oświatowych. Teraz, zgodnie z procedurą sporu zbiorowego, prezes Wójcik przygotowuje pisma o wszczęciu strajku, które dostarczy do dyrektorów placówek, które w referendum opowiedziały się za strajkiem.
ZNP wystosowało też pismo do rodziców:

INFORMACJA
dla rodziców dzieci uczęszczających do szkół i przedszkoli,
w których odbędzie się strajk
 
Przypominamy, że zgodnie z przepisami zaistnienie okoliczności uzasadniających konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, jest usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy. Stanowi tak § 3 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1632). Dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy z tego powodu jest oświadczenie pracownika.
Należy pamiętać, że pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia (przyczyną nieobecności może być ogłoszenie strajku w przedszkolu, do którego uczęszcza dziecko pracownika). 
O nieobecności z takiej przyczyny i przewidywanej długości tej nieobecności, pracownik jest obowiązany zawiadomić pracodawcę niezwłocznie, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.
Jeżeli obowiązujący u danego pracodawcy regulamin pracy lub układ zbiorowy pracy nie określa sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego. Niedotrzymanie terminu może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi terminowe dopełnienie przez pracownika obowiązku określonego w tym przepisie, zwłaszcza jego obłożną chorobą połączoną z brakiem lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym.
Okres usprawiedliwionej nieobecności rodzica w pracy z powodu zamknięcia przedszkola lub szkoły, jest okresem, za który pracownik otrzymuje zasiłek opiekuńczy. Wynika to z treści art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz. U. Z 2017 r., poz. 1368 ze zm.).
Zgodnie z art. 33 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, w tym przypadku nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku (art. 35 ust. 1 ustawy). 
Powyższe uprawnienie przysługuje rodzicom, współmałżonkowi albo współmałżonce rodzica oraz osobom, które przysposobiły dziecko lub przyjęły na wychowanie i utrzymanie. Uprawnienie do zasiłku nie przysługuje jednak, gdy inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogą zapewnić dziecku opiekę.
 

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość