Odpływ liniowy i wiele jego rodzajów – jak wygląda kabina bez brodzika?

Wydarzenia

Odpływ liniowy i wiele jego rodzajów – jak wygląda kabina bez brodzika?

29.08.2023
autor: artykuł sponsorowany
Kabina prysznicowa pozbawiona brodzika ma jeden bardzo wrażliwy punkt – odpływ liniowy. Jego skuteczny montaż musi poprzedzać odpowiedni plan i analiza konkretnej przestrzeni wnętrza łazienkowego. Zazwyczaj tego typu rozwiązania planuje się już na etapie powstawania domu czy mieszkania, ewentualnie przed wykonaniem posadzki. Wszystko z powodu spadku, który musi być bardzo starannie wykonany. Dlaczego to tak istotne? Czym jest odpływ liniowy i jakie jego rodzaje znajdziesz na rynku? Który wybrać?
 

Czym jest odpływ liniowy?

Kabiny prysznicowe pozbawione brodzika są jednocześnie wyposażony w odpływ liniowy – rodzaj armatury łazienkowej zapewniający skuteczny odpływ wody we wcześniej wspomnianej kabinie. Występuje w łazienkach, w których strefa mokra wnętrza pozostaje w stosunku do strefy suchej na tym samym poziome posadzki. Strefa mokra ograniczona jest oczywiście wyłącznie do przestrzeni kabiny prysznicowej, której posadzka jest nachylona pod odpowiednim kątem w stosunku do odpływu, w stronę którego kieruje się spływająca woda.

Nachylenie powierzchni posadzki w stosunku do rynny odpływu wynosi co najmniej 2,5%. Gdy nachylenie będzie mniejsze, wtedy odpływ liniowy (świetne urządzenia tego typu dostaniesz w sklepie Łazienka Rea) może nie spełnić swojej roli. Woda najzwyczajniej w świecie nie będzie poprawnie kierować się w jego kierunku, pozostając na posadzce. Należy więc podczas wykonywania tego typu rozwiązań zachować szczególną staranność!

Klasyfikacja odpływów liniowych

Rodzaje odpływów liniowych rozróżnia się przede wszystkim na podstawie miejsca ich lokalizacji w obrębie kabiny prysznicowej. Pierwszy z rodzajów jest odpływ liniowy klasyczny montowany w podłodze kabiny prysznicowej pod płytką bądź kafelkami.

Innym rodzajem odpływu liniowego jest typ specjalny, który wykonywany jest na wymiar. Sprawdza się najlepiej w dużych pokojach kąpielowych, w których kabina prysznicowa zajmuje większą część jego powierzchni. W tego typu przypadkach klasyczny odpływ liniowy może nie być wystarczający.

Innym rodzajem odpływów liniowych są odpływy ścienne montowane pod płytkę bądź pełne. Te pierwsze są zintegrowane ze ścianą kabiny prysznicowej, natomiast te drugie montuje się w tych wnętrzach, w których przewidziano instalację ogrzewania typu podłogowego. Odpływy liniowe ścienne są także, dla wielu osób, ciekawym rozwiązaniem estetycznym i z tego też powodu wielu ludzi decyduje się na ich montaż w kabinie prysznicowej.

Wybór odpływu liniowego – czego nie możesz pominąć?

Kiedy wybierasz odpływ liniowy, musisz koniecznie zdecydować się na model wykonany ze stali najwyższej jakości. Dobra stal nierdzewna o odpowiednich parametrach jest po prostu niezbędna do skutecznego działania odpływu. Wybierz model tańszy lub z niesprawdzonego źródła, a możesz mieć problem, który rozrośnie się do sporych rozmiarów. Rdzewiejący odpływ oznacza konieczność jego wymiany, a to spory wydatek, zważywszy na to, w jaki sposób owe odpływy są montowane!

W drugiej kolejności sprawdź, jaki rodzaj odpływu będzie pasował najlepiej do twojej kabiny prysznicowej. Gdy plan wnętrza zakładał spadek w stronę ściany, inny odpływ niż ścienny nie będzie polecany. Posadzka została wykonana w taki sposób, aby uczynić miejsce odpływowi klasycznemu? Wybierz właśnie taki

Kwestie estetyczne nie są co prawda istotne z punktu widzenia funkcjonowania samego odpływu. Mają jednak niebagatelny wpływ na budowanie atmosfery twojego wnętrza łazienkowego. Zadbaj więc o to, by dostosować design odpływu liniowego do charakteru wnętrza twojej łazienki, a każda spędzona w kabinie prysznicowej chwila z pewnością okaże się przyjemna!

Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość