Wydarzenia

1 / 6

O rządach PiS i sprawach Wyszkowa (foto)

07.12.2016
autor: Elżbieta Borzymek
Z wyszkowianami spotkali się senator Robert Mamątow i poseł Daniel Milewski, parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Mówili, czym zajmują się jako parlamentarzyści, podsumowali rok rządów swojej partii. – Rząd PiS w rok dla Polaków zrobił więcej niż PO w 8 lat – ocenił poseł. Nie zabrało wątków wyszkowskich – reformy oświaty i spraw szpitala.
Prowadzący spotkanie szef powiatowych struktur PiS Waldemar Sobczak zauważył, że może za mało jest spotkań z parlamentarzystami PiS w terenie na temat reformy oświaty. – Żeby wyjaśniać te sprawy – mówił. – Widać po samorządzie wyszkowskim, że nie ma aż tak dobrego klimatu, żeby tę reformę wprowadzić. 
Nawiązał też do sprawy wyszkowskiego szpitala, wciąż nierozwiązanego problemu pielęgniarek. – Jednostronnie dyrekcja szpitala zrywa w pewnej części to porozumienie (podpisane w obecności starosty i ówczesnego ministra zdrowia Mariana Zembali), wypłacając tylko 300 zł. Spór trwa – relacjonował. – Jako środowisko pisowskie jesteśmy zawiedzeni tą sytuacją, że nikt nie decyduje się na pomoc istotną, żeby ten spór zakończyć. 
Przypomniał też „słynne cegiełki”. Powiedział, że w jednej z gazet przeczytał o karze, którą NFZ nałożył na szpital. – Nie wiadomo jaką i nie ma żadnej reakcji ze strony nadzoru – zaznaczył. - Czy jako parlamentarzyści moglibyście definitywnie sprawę sporu zakończyć?
Robert Mamątow przypomniał, że brał udział podczas strajku w negocjacjach z panią dyrektor. – Czy to jest ta sama pani dyrektor? – upewnił się. – Już wtedy stwierdziłem, że w tym szpitalu nie jest problem z pielęgniarkami, z władzami, ale z dyrektorką. Już wtedy na mnie zrobiła wrażenie takie, że jej nie zależy na tym, żeby w tym szpitalu się dobrze działo, żeby z ludźmi się dogadać. Bo przecież jest dyrektorem po to, żeby łagodzić ten spór, a ona ewidentnie ten spór epatowała. Ona go wręcz podsycała.
– Jeśli starosta tego nie widzi, nie chce tego rozwiązać, to ja tego nie rozumiem - kontynuował. - Wyjaśnił, że w sprawy służby zdrowia parlamentarzyści nie mogą za bardzo ingerować, „bo to jest strefa samorządu”. Jego zdaniem, to marszałek Struzik i PSL, które rządzi w województwie, powinni zaangażować się w rozwiązanie problemu. 
Daniel Milewski zachęcał, by radni jak najwięcej o temacie szpitala mówili. - Ja jeszcze z panią dyrektor nie miałem okazji bezpośredniego spotkania – przyznał. – Natomiast jeżeli w opinii rady powiatu ta osoba jest osobą na niewłaściwym miejscu, na sesjach rady warto o tym mówić. Choć wiemy, że nic się z tym nie stanie, bo jest wskazana przez większość rządzącą. Ale jeśli się nie będzie artykułowało swoich postulatów, to ktoś potem powie, gdzie wyście byli.
Poinformował, że jest umówiony z pielęgniarkami na rozmowy w ministerstwie zdrowia. Było też spotkania pielęgniarek z parlamentarnym zespołem ds. pielęgniarek i położnych, obecny był na nim Marian Zembala, wtedy już tylko poseł.
... i reforma oświaty 
Reforma oświaty, zdaniem senatora Mamątowa, spoczywa głównie w rękach samorządów i nie powinna być problemem: - Trzeba sobie zdać sprawę, że reforma kierowana jest do młodzieży, do dzieci. Ona nie jest robiona dla nauczycieli, dla samorządowców, tylko dla dzieci. 
Powołał się na opinię rektorów wyższych uczelni, którzy uważają, że „poziom maturzystów woła o pomstę do nieba”. – Tak niski poziom jest dzisiaj w liceach – kontynuował. – Ta reforma ma przywrócić stan, jaki był przed wprowadzeniem gimnazjum. Wiele słyszymy, że będą zwolnienia w oświacie, że są problemy z budynkami. Żadnych zwolnień w oświacie nie będzie. Liczba dzieci się nie zmniejszy. I ci sam nauczyciele muszą pracować. 
Na pytanie z sali, czy można by wprowadzić reformę rok później, odpowiedział: - Nikogo nie zaskoczyliśmy. Ta cała machina została uruchomiona. I dzisiaj odkładanie tego, to byłby stracony rok.
- To samorządy zdecydują, jak reforma będzie przebiegała – przekonywał. – To zależy od dobrej woli samorządu. Jeśli będzie im przyświecał cel, jakim jest dobro naszych dzieci, to nie będzie problemu. Senator jest zadnia, że klasy I-VI mogłyby pozostać w podstawówce, a starsze uczyć się w gimnazjum.
Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, już w sklepach i kioskach.
 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Półtora tysiąca paczek nielegalnych papierosów

Półtora tysiąca paczek nielegalnych papierosów

Prawie 1.500 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą i korupcją znaleźli u 38-latka z powiatu wyszkowskiego. Straty na rzecz Skarbu Państwa oszacowano na kwotę ok. 40 tys. zł.
zobacz więcej
Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, to warto wiedzieć

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, to warto wiedzieć

Rozmowa kwalifikacyjna to kluczowy moment w procesie rekrutacji, w którym pracodawca ma szansę lepiej poznać kandydata i ocenić, czy jest odpowiednią osobą do danej roli.
zobacz więcej
Kalosze dziecięce - przydatne każdą porą roku

Kalosze dziecięce - przydatne każdą porą roku

Niezależnie od tego, czy na zewnątrz świeci słońce, czy też pogoda przynosi deszczowe chwile, kalosze dziecięce pozostają nieocenionym elementem garderoby najmłodszych. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezbędne wyłącznie w czasie jesiennych pluch lub wiosennego roztopu, to jednak ich użyteczność rozciąga się na cały rok. Prawidłowo dobrany model zapewni dziecku komfort, ochronę i nieograniczoną swobodę podczas wszelkich aktywności na świeżym powietrzu. Odkryjmy zatem, dlaczego kalosze dziecięce są niezastąpione przez wszystkie cztery pory roku.
zobacz więcej
Zakup umywalki - na co zwrócić uwagę?

Zakup umywalki - na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jak wybrać idealną umywalkę, która połączy w sobie styl, funkcjonalność i łatwość w czyszczeniu? Nasz artykuł prowadzi przez kluczowe aspekty, które musisz rozważyć, by Twoja łazienka zyskała na wyglądzie i praktyczności.
zobacz więcej