Nowelizacja Kodeksu Wyborczego. Jakie zmiany przewiduje?

Wydarzenia

Nowelizacja Kodeksu Wyborczego. Jakie zmiany przewiduje?

12.08.2018
autor: Red.

Wybory samorządowe w 2018 roku będą zorganizowane zgodnie z brzmieniem ustawy z 31 stycznia nowelizującą Kodeks wyborczy i inne ustawy. Ustawa ta wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.
 

Co jeszcze zmieni się w najbliższych wyborach? Tłustym drukiem pokazujemy zmiany, które dotyczą Wyszkowa, okolicznych gmin i/lub powiatu wyszkowskiego.
 

 • Nowelizacja wydłuża kadencję organów samorządu terytorialnego o 1 rok (z 4 do 5 lat).
 • Jednomandatowe okręgi wyborcze będą wyznaczane w gminach zamieszkanych przez nie więcej niż 20 tys. mieszkańców.
 • W miastach na prawach powiatu obowiązkowe stanie się uchwalenie budżetu obywatelskiego, w wysokości co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy. O przeznaczeniu tych środków zadecydują corocznie mieszkańcy danej jednostki samorządowej.
 • Powołana zostanie komisja rozpatrująca skargi, wnioski oraz petycje związane z działaniem organów wykonawczych i samorządowych jednostek organizacyjnych.
 • Obrady organów stanowiących będą od chwili wejścia w życie ustawy transmitowane i zapisywane. Radni uzyskają natomiast prawo wstępu do pomieszczeń instytucji samorządowych.
 • Mieszkańcy samorządów otrzymali inicjatywę uchwałodawczą, której udzielenie było do tej pory fakultatywne. Obecnie z inicjatywą uchwałodawczą może wystąpić:
  • 1000 osób – w województwie.
  • 500 osób – w powiecie większym niż 100 tys. mieszkańców
  • 300 osób – w gminie większej niż 20 tys. mieszkańców oraz w powiecie do 100 tys. mieszkańców (Wyszków, powiat wyszkowski)
  • 200 osób – w gminie do 20 tys. mieszkańców (Brańszczyk, Długosiodło, Somianka, Rząśnik, Zabrodzie)
  • 100 osób – w gminie do 5 tys. mieszkańców
 • Zmieniła się ustawowa definicja znaku „x” na kartach do głosowania, który od teraz oznacza co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie karty do głosowania. Wcześniej postawienie więcej niż dwóch linii oznaczało nieważność głosu. Ciekawą nowością jest to, iż dopisanie dodatkowych numerów list, nazw czy też własnych adnotacji na karcie do głosowania nie wpływa jego na jej ważność.
 • Zmieniła się też zasada głosowania korespondencyjnego. W najbliższych wyborach głosować będą mogły tak tylko osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Odebrało to możliwość głosowania korespondencyjnego przez osoby starsze lub mieszkające poza granicami kraju.
 • Ustawa wprowadziła dwa typy komisji obwodowych. Pierwsza z nich będzie zajmowała się przeprowadzeniem samego głosowania, a druga ustalaniem jego wyników. Praca drugiej rozpocznie się po zakończeniu głosowania w danym lokalu wyborczym.
 • W trakcie głosowania oraz liczenia głosów prowadzona będzie transmisja z lokalu wyborczego. Prace obu komisji mogą być obserwowane przez mężów zaufania oraz obserwatorów społecznych.

 

 

Bezpieczna Przystań
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Tkaniny na zasłony prosto z najlepszej hurtowni

Tkaniny na zasłony prosto z najlepszej hurtowni

Myśląc o tkaninach we wnętrzu na ogół widzimy przed oczami tkaniny obiciowe na kanapie czy fotelu oraz tkaniny dekoracyjne trafiające na poduszki czy narzuty. Często zapominamy zaś o bardzo istotnym elemencie w pomieszczeniu, czyli o zasłonach. A odpowiednio dobrane tkaniny na zasłony mogą całkowicie odmienić wystrój wnętrza lub świetnie je dopełnić. Doskonałe materiały zasłonowe oferuje jedna z największych hurtowni tapicerskich w kraju – Punkt Tapicerski.
zobacz więcej
Krótkie vademecum, czyli wszystko co musisz wiedzieć o odszkodowaniu za wypadek na rowerze

Krótkie vademecum, czyli wszystko co musisz wiedzieć o odszkodowaniu za wypadek na rowerze

Wypadki samochodowe są codziennością, jednak jaka jeszcze grupa osób ulega im równie często? Bez wątpienia są to rowerzyści! Choć w większych miastach są wyznaczone ścieżki rowerowe to i tak bardzo często słyszy się o poważnych kolizjach szczególnie w okresie wiosennym oraz letnim. Z czego to wynika? Bardzo często wina leży po stronie kierowców nie rozglądających się na boki. Wystarczy lekkie niedopatrzenie, aby szybko jadący rowerzysta przeleciał przez maskę samochodu. Pamiętaj, jedną kluczową informację! Za wypadek na rowerze należy Ci się odszkodowanie! Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze informacje prawne! 
zobacz więcej
Wystawa online

Wystawa online

Biblioteka Miejska zaprasza na wystawę z cyklu „Pasjonaci. Martwa natura”, oczywiście online. Również zachęcamy do obejrzenia niezwykle barwnych obrazów wykonanych techniką olejną.
zobacz więcej
Rok po strajku. Te pieniądze są nam należne

Rok po strajku. Te pieniądze są nam należne

15 czerwca minie rok od pięciodniowego strajku pielęgniarek w wyszkowskim szpitalu, a jego echa nie milkną. Związek Zawodowy Pielęgniarek Anestezjologicznych oraz dyrekcja szpitala nie mogą dojść do porozumienia w kwestii realizacji postrajkowego porozumienia i to najważniejszego, bo płacowego punktu. – Nie spodziewałam się, że zostaniemy w ten sposób potraktowane – mów przewodnicząca związku Jadwiga Pyt.
zobacz więcej