Nowelizacja Kodeksu Wyborczego. Jakie zmiany przewiduje?

Wydarzenia

Nowelizacja Kodeksu Wyborczego. Jakie zmiany przewiduje?

12.08.2018
autor: Red.

Wybory samorządowe w 2018 roku będą zorganizowane zgodnie z brzmieniem ustawy z 31 stycznia nowelizującą Kodeks wyborczy i inne ustawy. Ustawa ta wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.
 

Co jeszcze zmieni się w najbliższych wyborach? Tłustym drukiem pokazujemy zmiany, które dotyczą Wyszkowa, okolicznych gmin i/lub powiatu wyszkowskiego.
 

  • Nowelizacja wydłuża kadencję organów samorządu terytorialnego o 1 rok (z 4 do 5 lat).
  • Jednomandatowe okręgi wyborcze będą wyznaczane w gminach zamieszkanych przez nie więcej niż 20 tys. mieszkańców.
  • W miastach na prawach powiatu obowiązkowe stanie się uchwalenie budżetu obywatelskiego, w wysokości co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy. O przeznaczeniu tych środków zadecydują corocznie mieszkańcy danej jednostki samorządowej.
  • Powołana zostanie komisja rozpatrująca skargi, wnioski oraz petycje związane z działaniem organów wykonawczych i samorządowych jednostek organizacyjnych.
  • Obrady organów stanowiących będą od chwili wejścia w życie ustawy transmitowane i zapisywane. Radni uzyskają natomiast prawo wstępu do pomieszczeń instytucji samorządowych.
  • Mieszkańcy samorządów otrzymali inicjatywę uchwałodawczą, której udzielenie było do tej pory fakultatywne. Obecnie z inicjatywą uchwałodawczą może wystąpić:
    • 1000 osób – w województwie.
    • 500 osób – w powiecie większym niż 100 tys. mieszkańców
    • 300 osób – w gminie większej niż 20 tys. mieszkańców oraz w powiecie do 100 tys. mieszkańców (Wyszków, powiat wyszkowski)
    • 200 osób – w gminie do 20 tys. mieszkańców (Brańszczyk, Długosiodło, Somianka, Rząśnik, Zabrodzie)
    • 100 osób – w gminie do 5 tys. mieszkańców
  • Zmieniła się ustawowa definicja znaku „x” na kartach do głosowania, który od teraz oznacza co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie karty do głosowania. Wcześniej postawienie więcej niż dwóch linii oznaczało nieważność głosu. Ciekawą nowością jest to, iż dopisanie dodatkowych numerów list, nazw czy też własnych adnotacji na karcie do głosowania nie wpływa jego na jej ważność.
  • Zmieniła się też zasada głosowania korespondencyjnego. W najbliższych wyborach głosować będą mogły tak tylko osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Odebrało to możliwość głosowania korespondencyjnego przez osoby starsze lub mieszkające poza granicami kraju.
  • Ustawa wprowadziła dwa typy komisji obwodowych. Pierwsza z nich będzie zajmowała się przeprowadzeniem samego głosowania, a druga ustalaniem jego wyników. Praca drugiej rozpocznie się po zakończeniu głosowania w danym lokalu wyborczym.
  • W trakcie głosowania oraz liczenia głosów prowadzona będzie transmisja z lokalu wyborczego. Prace obu komisji mogą być obserwowane przez mężów zaufania oraz obserwatorów społecznych.

 

 

Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
"Nad Niemnem" Wyszków czytał nad Bugiem (FOTO)

"Nad Niemnem" Wyszków czytał nad Bugiem (FOTO)

W malowniczej scenerii wyszkowskiego parku i rzeki Bug odbyło się tegoroczne Narodowe Czytanie. Biblioteka Miejska lokalizację wybrała nieprzypadkowo, bo lekturą tegorocznej akcji jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Warto wspomnieć, że sceny do popularnej ekranizacji książki powstały właśnie m.in. nad Bugiem.
zobacz więcej
Jakie są największe mity o burgerach?

Jakie są największe mity o burgerach?

Burgery to niezwykle popularne dania, które zyskują swoich zwolenników na całym świecie. Niegdyś były to tylko bułki z kawałkiem mięsa, ale dzisiaj to prawdziwe rarytasy z wieloma różnymi dodatkami. Ponadto można je skosztować nie tylko z wołowiną, ale również drobiem, rybą, czy też w wersji wegetariańskiej. Na przestrzeni lat utarło się wiele różnych mitów na temat burgerów. W tym artykule postaramy się część z nich obalić.
zobacz więcej
DOM: najnowszy spektakl rewii "Sylaba" (FOTO)

DOM: najnowszy spektakl rewii "Sylaba" (FOTO)

Dom - słowo niby proste, a tak wieloznaczne stało się motywem przewodnim najnowszego spektaklu Rewii Dziecięcej Sylaba. Za pomocą tańca dziewczęta wyraziły cały wachlarz emocji, które towarzyszą nam, gdy myślimy o swoim domu - świadku wielu chwil szczęścia, ale i łez, miejscu, które nas definiuje, nawet kiedy jesteśmy bardzo daleko.
zobacz więcej
Zmarł Marek Curuł, samorządowiec, sołtys Kamieńczyka, strażak-ochotnik

Zmarł Marek Curuł, samorządowiec, sołtys Kamieńczyka, strażak-ochotnik

W nocy z 8 na 9 września zmarł Marek Curuł, były radny miejski i powiatowy oraz sołtys Kamieńczyka, wieloletni strażak – ochotnik, wiceprezes jednostki w Kamieńczyku.
zobacz więcej