Narkotyki, dopalacze – nie tędy droga (foto)

Wydarzenia

Narkotyki, dopalacze – nie tędy droga (foto)

26.02.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
- na debatę pod tym hasłem uczniów i nauczycieli zaprosili Zespół Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz ostrołęcka delegatura Kuratorium Oświaty i starostwu. Specjaliści i młodzież apelowali wspólnym głosem: Po prostu dbajmy o relacje rówieśnicze, dbajmy o siebie!
„Głównym celem debaty jest zwiększenie poziomu wiedzy nauczycieli i uczniów o zagrożeniach, jakie związane są z narkotykami i dopalaczami, ale też kształtowanie świadomości wśród dzieci i młodzieży szkolnej na temat negatywnego wpływu środków odurzających na człowieka oraz skutkach prawnych z tym związanych” – można było przeczytać w zaproszeniu.
Spotkanie pięknie i refleksyjnie rozpoczęła Natalia Szczechura piosenką Czesława Niemena „Dziwny ten świat”. Dyr. Marian Popławski powitał gości – a wśród nich przede wszystkim uczniów klas VII szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich wraz z nauczycielami, a także samorządowców.
- Dziękuję za tę wspaniałą inicjatywę. Oddaję głos młodzieży, specjalistom, ja też zamieniam się w słuch – powitał również wicestarosta Adam Mróz.
Zanim jednak głos zabrali specjaliści, młodzież zaprosiła na program profilaktyczny „Życie pod górę”, opowiadający historie narkomanów i ich rodzin. Uczniowie ZS1 pokazali, jak wchodzi się w nałóg, jak postępuje i jak tragiczne mogą być jego skutki. Mówili m.in. o trudach wchodzenia w dorosłość, potrzebie akceptacji, eksperymentowaniu i złudnym poczuciu kontroli nad narkotykami, odpuszczeniu nauki, zabijaniu szlachetnych uczuć, poczuciu beznadziei zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. „Braliśmy, by poczuć się jak w niebie, a poczuliśmy się jak w piekle. Braliśmy dla przyjaźni, a zyskaliśmy wrogów. Braliśmy, żeby poradzić sobie z problemami, a pomnożyliśmy je” - podsumowali.
O tym, jakie zmiany w organizmie powodują narkotyki mówiły przedstawicielki wyszkowskiego szpitala, o rodzajach narkotyków – przedstawicielka sanepidu, sankcjach prawnych – przedstawiciele wyszkowskiej policji i sądu. 
Młodzież dopytywała jakie narkotyki najczęściej zabezpiecza policja i o zatrucia dopalaczami.
- Może skupmy się na tym, co zrobić, żeby do takich sytuacji nie dochodziło – zaapelowała młodzież. 
- Na pierwszym miejscu młodzież podaje ciekawość. Poza tym jest chęć przygody, uzależniająca dopamina, ucieczka od problemów, brak przyjaciół, więzi z osobami najbliższymi – przyczyny wyliczała Urszula Zadworna z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. - Przyczyną jest brak myślenia o konsekwencjach. Co robić, żeby nie sięgać po narkotyki? Po prostu dbajmy o relacje rówieśnicze, po prostu dbajmy o siebie. To praca na lata, na całe życie. Ale jeśli jej nie podejmujemy, to możemy wdepnąć w taki wir. Więc warto.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość