Na skwerze Jana Pawła II staną kolejne rzeźby

Wydarzenia

Na skwerze Jana Pawła II staną kolejne rzeźby

01.05.2021
autor: Sylwia Bardyszewska
18 maja będziemy obchodzili 101. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji na skwerze przed sanktuarium św. Idziego stanie pięć kolejnych rzeźb Jana Pawła II, które na rok zgodził się bezpłatnie wypożyczyć ich autor Czesław Dźwigaj.
 
Warto przypomnieć, że od wybudowania placu o powierzchni 2.322 m kw. przy kościele św. Idziego minęło już ponad 10 lat. Uroczyście oddano go do użytku w czerwcu 2010 r. We wrześniu rada miejska zdecydowała, że miejsce to będzie nazywało się skwer Jana Pawła II.
W ubiegłym roku zarząd Osiedla nr 7 postanowił wprowadzić na skwer element przypominający o patronie. A okazja była znacząca. 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II, zarząd osiedla zaprezentował rzeźbę – jedną z cyklu Via Sancta przedstawiającego Jana Pawła II nie tylko w różnych sytuacjach jego pontyfikatu, ale też symbolizującego najważniejsze przesłanie papieskiej drogi Karola Wojtyły. Rzeźbę Angelus Domini (Anioł Pański) odsłonięto 18 maja – w setną rocznicę urodzin papieża Polaka. Ufundował ją anonimowy darczyńca.
Autorem cyklu Via Sancta, składającego się z ośmiu rzeźb, jest prof. Czesław Dźwigaj, autor stojącego na pl. Wyzwolenia pomnika przedwojennego burmistrza Wyszkowa Stanisława Wolskiego. Na skwerze Jana Pawła II jest sześć miejsc przeznaczonych pod małą architekturę. Artysta zgodził się wypożyczyć na rok jeszcze pięć rzeźb. To inicjatywa zarządu Osiedla nr 7, które może liczyć na wsparcie Gminy Wyszków, Powiatu Wyszkowskiego oraz parafii św. Idziego.
Do Wyszkowa przyjechały już dwie rzeźby:
Polonia: „Polska – kompozycję tworzą dwie formy doskonałe, w kwadrat wpisane jest koło. Nad rzeźbiarskim zarysem symbolicznej mapy kraju rodzinnego, Polski, gołąbki – symbole pokoju. Centralnie wypełnia przestrzeń idealną Jan Paweł II, jako papież, filozof. Myśli mędrca zwykle towarzyszy troska i frasunek ujęty w postaci słynnego Stańczyka z obrazu Jana Matejki, w dolnej partii reliefu, po lewej. A po prawej stronie postaci wyrażające rodzinę, najtrwalszy element i przejaw, podstawę ludzkiego istnienia – nieustającą ciągłość, przyszłość wyrastającą z przeszłości”.


 

Totus Tuus. „Cały Twój – tę dewizę Jan Paweł II powtarzał wielokrotnie, także w testamencie. Jest ona cytatem z modlitwy z Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Karol Wojtyła, jeszcze zanim został papieżem, całe swoje życie zawierzył Matce Bożej Częstochowskiej. Kroczył tą wybraną drogą, przechodząc przez bramę Maryjną. Była to droga, na której znalazła się Katedra Wawelska i Bazylika św. Piotra. Pod arkadą z zarysem podwójnej aureoli, która jest niby znak nieskończoności, wyruszył do Domu Ojca.


 
Które rzeźby będą kolejne? - Jeszcze się zastanawiamy. Nie mamy ograniczeń, prof. Dźwigaj deklaruje, że udostępni wszystkie - mówi Leszek Marszał z zarządu Osiedla nr 7.
Jeśli pozwolą epidemiologiczne obostrzenia, 18 maja odbędzie się uroczystość z okazji urodzin Papieża Polaka, połączona z prezentacją i poświęceniem rzeźb.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość