Na budynku Trójki powstanie mural Stanisława Wróbla „Jaskółki”

Wydarzenia

Na budynku Trójki powstanie mural Stanisława Wróbla „Jaskółki”

13.07.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
W wakacje na budynku Szkoły Podstawowej nr 3 powstanie mural upamiętniający patrona szkoły Stanisława Wróbla „Jaskółkę”. Zadanie, kwotą 50 tys. zł, dofinansuje Ministerstwo Obrony Narodowej.
 
Przypomnijmy, że o środki z programu MUR,ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO szkoła starała się już w ubiegłym roku, ale wówczas wniosek nie uzyskał dofinansowania. Resort obrony konkurs ogłosił w 22. rocznicę wejścia Polski do NATO: Murale mogą przedstawiać polskie wojska, od średniowiecza po współczesność. Tematem muralu mogą być wydarzenia lub postaci, które miały bezpośredni wpływ na kształtowanie państwa polskiego, na walkę o niepodległość i suwerenność Ojczyzny. Lokalne społeczności mogą na muralu upamiętnić swoich lokalnych bohaterów walk o niepodległość, a także współczesnych żołnierzy Wojska Polskiego. Takim bohaterem bez wątpienia jest Stanisław Wróbel „Jaskółka”, który od 1 września 2021 r. jest patronem Szkoły Podstawowej nr 3 w Wyszkowie - Rybienku Leśnym. 
W tym roku możliwość ubiegania się o środki z tego samego programu pojawiła się ponownie i tym razem szkoła może cieszyć się z sukcesu. Mural „Jaskółki” znalazł się wśród 22 projektów, które otrzymają dofinansowanie i to jedno z najwyższych, bo w kwocie 50 tys. zł.
Ponieważ szkoła nie mogła ubiegać się o pieniądze, a wyżej promowane były wnioski składane przez organizacje zajmujące się podtrzymywaniem tradycji narodowych, Trójka weszła we współpracę ze Stowarzyszeniem Historyczno-Patriotycznym „Macierz” reprezentującym piłsudczyków.
Wraz z wnioskiem trzeba było złożyć projekt muralu, który w naszym przypadku wykonał dr Przemysław Klimek, wykładowca na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. On też będzie wykonawcą malunku. I to już niebawem, bo mural ma powstać jeszcze w wakacje.
- Będzie pięknie wyeksponowany na budynku szkoły od strony al. Wolności - zapewnia dyrektor szkoły Paweł Deluga.

Bezpieczna Przystań
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość