Muzycznie śladami Polski niepodległej (foto)

Wydarzenia

Muzycznie śladami Polski niepodległej (foto)

19.11.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Przepięknego koncertu w wykonaniu Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes” oraz Moniki Andrzejewskiej mogli wysłuchać ci, którzy w sobotę 17 listopada przyszli wieczorem do sanktuarium św. Idziego. 
Przed tym, wpisującym się w obchody stulecia odzyskania niepodległości, koncertem głos zabrała Anna Król, prezes fundacji „Nasz Wyszków”. Zaprosiła do wysłuchania Moniki Andrzejewskiej (artystka mieszka w Brańszczyku, jest laureatką m.in. powiatowego i ogólnopolskiego przeglądu pieśni legionowej) oraz Dziewczęcego Chóru Katedralnego z Tarnowa.
Monika Andrzejewska wykonała 5 pieśni patriotycznych: „Nim wstanie dzień” (z filmu „Prawo i pięść”), „Warszawo ma”, „Ja to mam szczęście”, „Kim ty jesteś, człowieku” i „Biały krzyż”.
Gwiazdą wieczoru był Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes”, istniejący od 1985 r. przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Założycielem i dyrygentem chóru, w którym śpiewają dziewczęta w wieku 10-21 lat, z Tarnowa i okolic, jest ks. Władysław Pachota, za kształcenie wokalne odpowiada Aleksandra Topor. Pani Aleksandra prowadziła też wyszkowski koncert.
- Muzyka miała wielki wpływ na kształtowanie tożsamości narodowej – mówiła. – Jak żadna inna ze sztuk potrafi wywołać określone emocje, poruszyć najgłębsze struny naszej duszy. W historii Polski prześladowania z reguły umacniały tożsamość narodową, która m.in. dzięki kulturze pozwoliła przetrwać narodowi.
Zaprezentowane utwory nawiązywały do trudnego okresu w dziejach naszego narodu, kiedy nie było państwa polskiego, polskich szkół, sformalizowanych struktur państwowych.
Swój występ chór rozpoczął od hymnu „Bogarodzico dziewico” – słowa napisał Juliusz Słowacki po wybuchu powstania listopadowego. O tęsknocie do ojczyzny mówi wiersz Cypriana Norwida „Moja piosenka” – muzykę do niego skomponował Józef Świder. Wiersz Marii Konopnickiej „Ojczyzna” recytował ks. Pachota. Do innego wiersza poetki „Rota” (będącego sprzeciwem wobec germanizowaniu polskich dzieci w zaborze pruskim)  muzykę napisał Feliks Nowowiejski. Chór wykonał napisaną przez Aleksandra Piotrowskiego parafrazę tego dzieła, „Rotę katolików polskich”, zaczynającą się od słów: Nie rzucim Chryste świątyń Twych. 
Koncert miała zakończyć pieśń dziękczynna „Magnifikat” (Wielbi dusza moja Pana), napisana na 20-lecie chóru. Brawa zachwyconej publiczności skłoniły chór do zaśpiewania jeszcze jednego utworu – śpiewanego wspólnie z nią – „Jak szczęśliwa Polska cała”.
Organizatorem koncertu była Fundacja „Nasz Wyszków”, honorowy patronat objęli bp łomżyński Janusz Stepnowski (obecny na koncercie)  i minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Koncert został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zalety korzystania z e-recept - jak technologia zmienia oblicze współczesnej medycyny?

Zalety korzystania z e-recept - jak technologia zmienia oblicze współczesnej medycyny?

W dobie cyfryzacji i zmian technologicznych medycyna również przechodzi transformację, a jednym z jej przejawów jest coraz szersze wdrażanie e-recept. To rozwiązanie, które ułatwia dostęp do potrzebnych leków, oszczędza czas i zwiększa bezpieczeństwo. Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą i dlaczego stanowią one przyszłość w opiece zdrowotnej?
zobacz więcej
Sztandary związkowe jako symbol walki pracowniczej

Sztandary związkowe jako symbol walki pracowniczej

Sztandar to nie tylko skrawek materiału z grafiką czy przedstawieniem instytucji. To duma, symbol obecności oraz wyraz uznania. Przez lata spełniały rolę nie tylko ozdoby, ale i przedmiotu, który uwidaczniał autorytet i honor. Dziś sztandary wciąż są ważnym elementem wielu instytucji, organizacji i grup społecznych.
zobacz więcej
Nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego (FOTO)

Nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego (FOTO)

Artyści, sportowcy, społecznicy, przedsiębiorcy wypełnili salę widowiskową WOK „Hutnik” podczas gali wręczenia Nagród Starosty Powiatu Wyszkowskiego za rozwój i promocję powiatu w roku 2023. Nagrody główne powędrowały do: Jerzego Sitka, Barbary Pędzich-Ciach, UKS Olimp Wyszków, Stowarzyszenia „Wspólna Przyszłość” oraz Urszuli Popławskiej - Gospodarstwo Edukacyjne Cuda i Wianki w Kicinach.
zobacz więcej
Jak się płaci w XXI wieku? Poznaj Revolut i jego ogromne możliwości

Jak się płaci w XXI wieku? Poznaj Revolut i jego ogromne możliwości

Co jakiś czas sektor finansów przechodzi rewolucję. Niegdyś były nimi wprowadzenie kart płatniczych, później płatności zbliżeniowych, a teraz przyszedł czas na Revolut. To firma fintechowa, która stworzyła multifunkcjonalną aplikację do płacenia i przewalutowywania pieniędzy. Dowiedz się więcej o tej nowince bankowej, która jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszych czasów.
zobacz więcej