Morskie tradycje na kartach historii Wyszkowa (foto)

Wydarzenia

Morskie tradycje na kartach historii Wyszkowa (foto)

25.02.2018
autor: Elżbieta Szczuka
„Hymn do Bałtyku” rozpoczął 24 lutego drugą część uroczystości z okazji 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej oraz 98. rocznicy symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Przypomniano jeszcze jeden jubileusz - 10. rocznicę istnienia Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej, która tego dnia dała piękny koncert. Podczas imprezy promowano też książkę Eugeniusza Daszkowskiego „Morski kalejdoskop”. 
- Nasze spotkanie stanowi preludium do cyklu wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą – zapowiedziała prowadząca uroczystość Aleksandra Kowalewska. 
- Uroczystość ta wpisuje się w obchody stulecia Ligi Morskiej i Rzecznej – zaznaczył w swoim wystąpieniu prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR kpt. ż. ś. Andrzej Potapowicz. Przypomniał historię powstania LMiR oraz symbolicznych zaślubin Polski z morzem: 10 lutego 1920 r. w Pucku oraz 18 marca 1945 r. w Kołobrzegu.
- Staliśmy się państwem morskim – mówił o zaślubinach z 1920 r. – Ziściły się marzenia, pragnienia i dążenia Polaków.
- Wiele morskich tradycji odnajdziemy na kartach historii Wyszkowa, a za sprawą Ligi Morskiej i Rzecznej oraz miłośników marynistyki wciąż zapisywane są kolejne karty. Jest ich wielka miłość do ojczyzny i tej wielkiej, i tej małej, troska o publiczne dobro, przywiązanie do obyczajów, poczucie obowiązku edukowania młodych pokoleń. Dziękuję za to w imieniu wyszkowskiej wspólnoty samorządowej - mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Zawsze jesteście państwo aktywni i otwarci, wzbogacacie nasze życie publiczne i artystyczne. 
Komendant WKU w Wyszkowie ppłk Leszek Wieczorek zauważył, że na wspomniane wcześniej wielkie jubileusze nakłada się jubileusz 10-lecia orkiestry LMiR. Z tej okazji podziękował założycielowi i dyrektorowi artystycznemu kmdr. Józefowi Kowalewskiemu za kultywowanie tradycji oręża polskiego, tradycji patriotycznych, morskich, Marynarki Wojennej w naszym lokalnym środowisku, za 10 lat wspólnej pracy i wręczył mu pamiątkowy ryngraf.
Rozkazem Komendanta WKU w Wyszkowie Andrzej Gerek, Maciej Jastrzębski i Jarosław Morawski awansowali na stropień starszego sierżanta rezerwy.
Decyzją Prezesa LMiR za zaangażowanie i wieloletni wkład pracy w rozwój organizacji srebrnymi medalami „Zasłużony dla Ligi Morskiej i Rzecznej” wyróżnieni zostali: kpt. ż. ś. Mariusz Pielaciński, st. bsm. Maciej Jastrzębski, st. bsm. Jarosław Morawski, bsm. Wojciech Decewicz, bsm. Stanisław Rapacz oraz muzycy: Janusz Łakus, Jan Jończyk i Rafał Suchta. Brązowe medale otrzymali muzycy: Łukasz Chrustowski, Rafał Jagielski, Patryk Michalak, Artur Morawski, Maciej Tranczewski, Eliza Trzcińska i Hubert Żyluk.
- Przybliżacie nam morze, przybliżacie nam kulturę, a przede wszystkim kulturę legionową – podziękował orkiestrze w imieniu wyszkowskich piłsudczyków Konrad Wróbel. Kmdr. Józefowi Kowalewskiego wręczył drobne upominki.
List z życzeniami i gratulacjami dla orkiestry od wiceprezesa LMiR Marka Padjasa przeczytała prezes wyszkowskiego oddziału LMiR Elżbieta Kasińska. Przekazała też życzenia od prezydenta Kołobrzegu.
Kolejnym punktem była prezentacja książki kpt. ż. w. Eugeniusza A. Daszkowskiego, honorowego obywatela Wyszkowa „Morski kalejdoskop”, który z osobistych powodów nie mógł przyjechać do Wyszkowa.
Na zakończenie publiczność z przyjemnością wysłuchała koncertu patriotyczno-rozrywkowego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR. Orkiestra powstała w 2008 r. w Wyszkowie (pierwszy koncert dała w czerwcu) jako Orkiestra Dęta Nadbużańska im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły. Muzycy w niej grający rekrutują się Wyszkowa, Ciechanowa, Jońca, Marek, Pułtuska i Warszawy. Podczas sobotniego koncertu dyrygowali nią: Józef Kowalewski, Szczepan Newlacil, Andrzej Gerek i Benedykt Celian.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 27 lutego.
 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Grozi dzieciom burmistrza. Sprawą zajmie się policja (WIDEO)

Grozi dzieciom burmistrza. Sprawą zajmie się policja (WIDEO)

„Dzieci porwą ci po tych wyborach. Ci porwą. Debilu ty, kretynie” - wiadomości tej treści otrzymał burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Kampania wyborcza to ścieranie się rozmaitych poglądów i czasami bardzo ostra krytyka. Mam wrażenie, że ona przekroczyła już Rubikon - komentuje zdenerwowany adresat oburzających wiadomości i składa zawiadomienie na policję.
zobacz więcej
Zmarła Ewa Ciunkiewicz (1942-2024)

Zmarła Ewa Ciunkiewicz (1942-2024)

We wtorek 23 kwietnia w warszawskim szpitalu zmarła Ewa Ciunkiewicz, wieloletnia dyrektor miejskiej biblioteki, w latach 1994-1998 zastępczyni burmistrza Wyszkowa. Miała 82 lata.
zobacz więcej
Złote i diamentowe jubileusze małżeńskie (FOTO)

Złote i diamentowe jubileusze małżeńskie (FOTO)

Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie odznaczeni zostali mieszkańcy gminy Wyszków obchodzący jubileusz 50-lecia małżeństwa. W uroczystości, która odbyła się 12 kwietnia, wzięły również pary obchodzące diamentowe gody, czyli 60. rocznicę ślubu.
zobacz więcej
Jaką huśtawkę ogrodową najlepiej wybrać?

Jaką huśtawkę ogrodową najlepiej wybrać?

Letnie, słoneczne dni oraz długie, ciepłe wieczory motywują do aktywnego wykorzystywania czasu na świeżym powietrzu. Huśtawka ogrodowa okazuje się być jednym z rozwiązań, które umilają pobyt w przydomowym ogrodzie i przekształcają go w oazę błogiego relaksu. Podczas zakupu huśtawki warto zwrócić uwagę na to, że na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które mogą sprostać indywidualnym potrzebom oraz preferencjom użytkowników. Jaką zatem wybrać huśtawkę do ogrodu?
zobacz więcej