Loretto: wyjątkowy dzień w historii (foto)

Wydarzenia

Loretto: wyjątkowy dzień w historii (foto)

10.09.2018
autor: Elżbieta Szczuka
9 września 2018 r. biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński pobłogosławił nową świątynię w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto. – To dzień wyjątkowy, który zapisze się w historii i sanktuarium, i diecezji, i Mazowsza – podkreślił. Na uroczystość przybyło kilka tysięcy pielgrzymów, m.in. z diecezji drohiczyńskiej, łomżyńskiej, warszawsko-praskiej, szeroko rozumiana rodzina loretańska, zastępy służby papieskiej ze sztandarami.
W Loretto od rana witano przybywających pielgrzymów. Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Loretańskiej rozpoczęły się o godz. 8 Mszą św. Potem śpiewano m.in. Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, odmówiono różaniec, była prezentacja 90-letniej historii sanktuarium. 
O godz. 13 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp. Romualda Kamińskiego, biskupa warszawsko-praskiego, z pobłogosławieniem  nowego  kościoła. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra.
Liturgię rozpoczął obrzęd pobłogosławienia wody i pokropienia nią ścian świątyni i nowego ołtarza.
- To dzień wyjątkowy, który zapisze się w historii i sanktuarium, i diecezji, i Mazowsza – mówił ks. biskup. – Któż mógł przewidzieć, że na ubogich terenach nadbużańskich i nadliwskich, na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia, rozkwitnie miejsce, które stanie się, znakiem Bożej łaskawości i szczególnej miłości matczynej świętej Bożej Rodzicielki? Błogosławiony ojcze Ignacy, dziękujemy ci za twoje zawierzenie.
Do zgromadzonych rodzin ks. biskup skierował słowa o potrzebie jedności wspólnoty małżeńskiej i rodzicielskiej, która przekłada się na pomyślność w rodzinie. Zwrócił też uwagę na świętowanie niedzielnej Eucharystii.
- Wielka Pani Loretańska! Od niedawna Cię tu znamy, a już tak gromadnie przybywamy. Pani Loretańska, Matko nasza i ojcze Ignacy, przez Wasze pośrednictwo pragniemy podziękować gospodyniom tego miejsca, naszym siostrom loretankom, iż trwają na modlitwie i służbie, i dbają o sanktuarium i pielgrzymów, w ten sposób służąc Kościołowi, wspólnocie diecezjalnej i naszej ukochanej ojczyźnie.
Następnie ks. biskup pobłogosławił ołtarz i umieścił w jego mensie relikwie założyciela Zgromadzenia Sióstr Loretanek – bł. Ignacego Kłopotowskiego.
Liturgię eucharystyczną rozpoczęła procesja z darami dla nowej świątyni, m.in. Siostry Loretanki przyniosły obrus, którym został nakryty ołtarz, przewodniczący Rady Powiatu w Wyszkowie Jacek Bachański ofiarował puszki na Najświętszy Sakrament, fundatorzy świątyni Regina Katner i Andrzej Jaczewski przynieśli dary chleba i wina do sprawowania Najświętszej Ofiary. 
Uroczystości odpustowe zakończyły Nieszpory i Anioł Pański.
 
90 lat Loretto 
W maju 1928 r. ksiądz Ignacy Kłopotowski, dziś błogosławiony, założyciel Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, kupił 130-hektarowy majątek Zenówka, miesiąc później otrzymał zezwolenie Kurii Metropolitalnej Warszawskiej na zamieszkanie tu sióstr i otwarcie kaplicy. W marcu 1929 r. zmieniono urzędową nazwę miejscowości na Loretto. Pielgrzymki do Loretto rozpoczęły się 30 lat temu z inicjatywy ks. Mariana Marczewskiego, ówczesnego dziekana jadowskiego.
Dziesięć lat temu, podczas uroczystości koronacji figury Matki Bożej Loretańskiej, ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski mówił o potrzebie wybudowania w Loretto kościoła, który by pomieścił narastającą liczbę pielgrzymów odwiedzających to miejsce. Budowa nowej świątyni rozpoczęła się w 2013 r. 7 września 2014 r. w budowaną nową świątynię ku czci Loretańskiej Pani wmurowano kamień węgielny, uroczystości przewodniczył ks. abp Henryk Hoser.
Elewacja budynku wykonana jest z dwóch kamieni. Pierwszy to chiński granit „Yellow Rock”, montowany jako pierwsza warstwa od dołu. Na pozostałej elewacji montowany jest bułgarski wapień VRATZA. Zwieńczenie wieży kościelnej pokryto szkłem, a na szczycie umieszczono krzyż.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Rower czeka na właściciela

Rower czeka na właściciela

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie szukają właściciela roweru, który został odnaleziony na terenie Wyszkowa.
zobacz więcej
Chciała sprzedać rower, a dała dostęp do konta bankowego

Chciała sprzedać rower, a dała dostęp do konta bankowego

6.000 zł straciła mieszkanka powiatu wyszkowskiego oszukana podczas sprzedaży roweru na portalu ogłoszeniowym. Niepotrzebnie kliknęła w link przesłany od wzbudzającego zaufanie kupującego, który okazał się oszustem.
zobacz więcej
Jeden krok do zdrowego budowania - przeczytaj "Poradnik Inwestora"

Jeden krok do zdrowego budowania - przeczytaj "Poradnik Inwestora"

Czy naturalne materiały i technologie budowlane – mające zerowy lub wręcz ujemny ślad węglowy – można zastosować na szeroką skalę przy budowie domu jednorodzinnego lub w inwestycji publicznej? Oczywiście, że tak! Jak to zrobić krok po kroku pokazuje „Poradnik Inwestora”, pierwszy w Polsce przystępny zbiór wiedzy o materiałach i technologiach naturalnych. Jest adresowany zarówno do inwestorów indywidualnych, samorządowych jak i deweloperów. A przede wszystkim pozwala zrozumieć, czym jest to budownictwo, z jakich rozwiązań korzysta oraz dlaczego są one warte zastosowania.
zobacz więcej
Ciekawe spotkanie ze Zbigniewem Janasem (FOTO)

Ciekawe spotkanie ze Zbigniewem Janasem (FOTO)

Bardzo interesujące, prawie dwugodzinne spotkanie autorskie ze Zbigniewem Janasem – działaczem opozycyjnym z czasów PRL, politykiem, posłem na Sejm czterech kadencji, świetnym gawędziarzem - połączone z promocją jego książki „Spotkania. Każde pozostawia ślad” - odbyło się w poniedziałek 25 marca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie. Spotkanie prowadził Karol Pękul.
zobacz więcej