Lokalny bohater wojenny patronem szkoły

Wydarzenia

Lokalny bohater wojenny patronem szkoły

26.01.2021
autor: Sylwia Bardyszewska
Wszystko wskazuje na to, że Stanisław Wróbel ps. Jaskółka zostanie nowym patronem Szkoły Podstawowej nr 3 w Rybienku Leśnym. To jego wybrała społeczność szkolna, ale ostateczna decyzja należy do Rady Miejskiej w Wyszkowie.
 
Imię Jana Hempla szkoła w Rybienku Leśnym nosi od 1963 r. Po wprowadzeniu tzw. ustawy antykomunizacyjnej zmieniono nazwy szeregu ulic w całej Polsce, a ich patronem przestał być m.in. Jan Hempel - jak pisze IPN, żyjący w latach 1877-1937 literat, działacz socjalistyczny, antyklerykał, potem działacz komunistyczny i sowiecki.
Prace związane ze zmianą patrona dyrekcja szkoły rozpoczęła jeszcze w ubiegłym roku szkolnym, ale przerwał je wybuch epidemii i przejście szkół w tryb pracy zdalnej. Miały być kontynuowane, gdy nasze życie wróci do normy, a uczniowie do szkół. Wybór patrona szkoły jest sprawą niezwykle ważną nie tylko dla obecnych, ale i przyszłych pokoleń. Warto, by został dokonany w sposób przemyślany, świadomy, by uczniowie i rodzice, przed oddaniem głosu, mieli szanse dobrze poznać wszystkie zaproponowane postacie.
Innego zdania był jednak wojewoda, który na wybór nowego patrona dał Gminie Wyszków 3 miesiące. Stąd szybkie tempo prac.
Pod koniec grudnia 2020 r. szkoła zachęciła do zgłaszania propozycji nowego patrona. W wyznaczonym czasie, do 17 stycznia, wpłynęło osiem, dość zróżnicowanych kandydatur: Robert Lewandowski, Jerzy Różycki, Mały Książę, Edmund Skarżyński, Stanisław Wróbel ps. Jaskółka, Bohaterowie Bitwy Warszawskiej 1920 roku, Józef Bułatowicz i Tadeusz Kościuszko.
Składający się z nauczycieli zespół koordynujący wybrał trzy propozycje, które zostały poddane głosowaniu: Mały Książę, Stanisław Wróbel ps. Jaskółka, Bohaterowie Bitwy Warszawskiej 1920 roku. 
Głosowanie odbyło się w poniedziałek 25 stycznia, w formie stacjonarnej w budynku szkoły. Do głosowania uprawnionych było 689 osób: aktualni uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Z tej możliwości skorzystały 393 osoby (frekwencja wyniosła więc 57,04%). 
Na Stanisława Wróbla ps. Jaskółka zagłosowały 254 osoby, Małego Księcia - 77, Bohaterów Bitwy Warszawskiej - 62.
W środę 27 stycznia odbędzie się nadzwyczajna rada pedagogiczne, podczas której podjęta zostanie uchwała o wystąpieniu do organu prowadzącego (czyli Gminy Wyszków) o nadanie Szkole Podstawowej nr 3 imienia Stanisława Wróbla ps. Jaskółka. Ostateczna decyzja należy do Rady Miejskiej w Wyszkowie, która zajmie się tą kwestią na jednej z najbliższych sesji.
 
Stanisław Wróbel ps. Jaskółka (1917-1943). Rodowity wyszkowianin. Tutaj skończył szkołę, następnie Korpus Kadetów w Rawiczu i Szkołę Podchorążych Broni Pancernej w Modlinie. Odznaczony Krzyżem Walecznych za udział w obronie Warszawy. Aktywny uczestnik miejscowej konspiracji, żołnierz ZWZ, dowódca plutonu AK.
Był współorganizatorem jednej z największych konspiracyjnych inicjatyw na naszym terenie, czyli utworzenia drukarni wydającej potajemnie druki informacyjne dla okolicznej ludności oraz znane pismo „Do celu”. Był czynnie zaangażowany w jej działalność, zajmując się redakcją techniczną oraz ochroną. Drukarnia miała siedzibę na terenie Rybienka Leśnego (obecnie rozwidlenie ulic Targowej i Granicznej).
28 maja 1943 r., ratując życie Janinie Siekównej - jednej z kolporterek wiozących pociągiem podziemną pracę, przed mostem w Rybienku Leśnym wpadł w ręce Niemców. Bity, torturowany na posterunku niemieckiej żandarmerii nie zdradził żadnych kontaktów ani miejsca drukarni. Tajniki działalności konspiracyjnej, jakie posiadał zagrażały życiu wielu rodzin. Przewożony na dalsze przesłuchania do Ostrowi Mazowieckiej zmarł i został pochowany przy drodze. Rodzina przeniosła ciało na cmentarz  parafialny w Wyszkowie. Po śmierci „Jaskółki” nikt z najbliższych i współpracowników nie został aresztowany, co oznaczało, że nikogo nie zdradził.
Stanisław Wróbel „Jaskółka” to ważna postać dla społeczności Rybienka Leśnego i okolic. Za swoją działalność dla Ojczyzny zapłacił najwyższą cenę - męczeńską śmierć.
Popularyzacja postaci Stanisława Wróbla i jego bohaterstwa przyczyniłaby się do kształtowania odpowiednich postaw moralnych i patriotycznych naszych uczniów. Wskazywanie dzieciom i młodzieży autorytetów jest społecznie ważne, a wręcz pożądane. Poprzez działalność „Jaskółki” możemy zaszczepić młodym ludziom patriotyzm, poświecenie, szacunek, odpowiedzialność, koleżeńskość i odwagę. Ocalimy od zapomnienia pracowite, odważne i poświęcone krajowi młode serce. Nadając naszej szkole imię Stanisława Wróbla „Jaskółki” oddamy cześć i hołd lokalnemu bohaterowi wojennemu.
(materiały szkoły)
 
- Gdyby otworzył usta, to by nas nie było. Całych rodzin by nie było – mówił AK-owiec Marian Strzelecki ps. Morski. – Niemcy go zamęczyli, ale my mamy w stosunku do niego dług życia.
 
 
Stanisław Wróbel ps. Jaskółka jest również jednym bohaterów książki naszej redakcyjnej koleżanki Elżbiety Szczuki „Pamiętamy. Zasłużeni dla ziemi wyszkowskiej” dostępnej w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość