Kotły na ekogroszek, czyli węgiel się broni!

Wydarzenia

Kotły na ekogroszek, czyli węgiel się broni!

10.07.2021
autor: materiał zewnętrzny

Ekogroszek nie ma nic wspólnego z ogrodnictwem ani z ekologiczną uprawą groszku. To dobre ekologiczne paliwo uzyskiwane z węgla wysokiej jakości, które nie tylko jest mniej szkodliwe dla środowiska niż tradycyjny węgiel, ale może także przynieść wiele oszczędności, jeśli chodzi o ogrzewanie.

 

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek jest formą paliwa stałego wytwarzaną z węgla kamiennego lub brunatnego przeznaczoną do produkcji energii cieplnej w nowoczesnych kotłach retortowych. Paliwo nie bez powodu nosi handlową nazwę ekogroszku: wygląda podobnie do grochu dzięki niewielkim rozmiarom granulek i jest łatwe w użyciu. Granulki ekogroszku mają wielkość od 5 do 25 milimetrów na granulkę.

 

Ekogroszek wytwarzany jest z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki, małej zawartości wody i substancji niepalnych oraz niskiej spiekalności. Dzięki temu podczas spalania wytwarzane ilości tlenków siarki są niższe niż w przypadku innych węgli, a po jego spaleniu pozostaje stosunkowo mało popiołu.

 

Wysoka jakość węgla daje dużo ciepła za to nie wpływa negatywnie na zanieczyszczenie powietrza. Stosowanie ekogroszku w nowoczesnych kotłach na paliwa stałe jest także korzystne z ekonomicznego punktu widzenia: ekogroszek jest wprawdzie droższy od tradycyjnego węgla, jeśli liczyć koszt zakupu wedle masy. Ekogroszek jest jednak znacznie tańszy, jeśli chodzi o koszta eksploatacji, bardziej zrównoważony, oszczędny i ekologiczny, pozostawiając w tyle wiele innych rodzajów paliw.

 

Kotły na ekogroszek

Produkcja energii z ekogroszku odbywa się w nowoczesnych, specjalnych kotłach z dystrybutorami paliwa. Kocioł należy ładować co kilka dni, dzięki czemu cały mechanizm działa płynnie i wydajnie, a koszty są niskie.

 

Warto wspomnieć również o bezpieczeństwie, które w przypadku ekogroszku ma bardzo wysoki poziom. Podczas spalania nie wydzielają się dioksyny ani tlenek węgla, co zmniejsza ryzyko powstawania oparów oraz niepożądanych skutków ubocznych spalania paliwa.

 

Rozmiary ziaren w zakresie 5–25 mm pozwalają na stosowanie ekogroszku w automatycznych dozownikach węgla. Spalanie ekogroszku w zasilanych automatycznie palnikach retortowych, w porównaniu do spalania w kotłach rusztowych zasilanych ręcznie, powoduje obniżenie zawartości tlenku węgla, węglowodorów aromatycznych, dioksyn, furanów i pyłów w spalinach. Jednak z uwagi na konieczność zastosowania mechanicznego nadmuchu powietrza, a co za tym idzie zwiększonej temperatury spalania w tego typu palnikach, emisja tlenków azotu jest wyższa niż to ma miejsce w tradycyjnych kotłach pracujących na naturalnym ciągu kominowym.
 

Kto może skorzystać na ekogroszku?

Kotły na ekogroszek to idealne rozwiązanie dla osób starszych. Nie wymagają dużego wysiłku przy eksploatacji i są dość łatwe w użyciu. Ekogroszek polecany jest również dla tych, którzy cenią sobie stałe ciepło w domu: dzięki ekogroszkowi proces nagrzewania jest wygodny i bardzo szybki. Ekogroszek może być błogosławieństwem dla tych, którzy nie mają za wiele czasu podczas pracowitych tygodni sezonu grzewczego. Kotły na ekogroszek nie wymagają wiele zachodu. Wystarczy co kilka dni wyczyścić popielnik, aby kocioł działał bez zarzutu. Szczególnie polecamy kotły na ekogroszek Stalmark.

 

Uwaga na podrabiany ekogroszek!

W handlu spotykane są niestety podróbki ekogroszku składające się z miału węglowego niskiej jakości i lepiszcza, o znacznie gorszych parametrach grzewczych i emisyjnych. Wiele kotłów deklaratywnie przeznaczonych do spalania ekogroszku umożliwia również spalanie dowolnego innego rodzaju paliwa. Można trafić na ekogroszek, który w ogóle nie jest paliwem lub jest paliwem bardzo złej jakości i wyrządza więcej szkody niż pożytku. Niskokaloryczny węgiel nie zapewni wystarczającej ilości ciepła, a poza tym nie jest ani ekologiczny, ani bezpieczny w użyciu. Im lepszy ekogroszek, tym lepszą daje jakość i tym więcej przynosi oszczędności.

 

Wysokiej jakości, certyfikowany ekogroszek to zupełnie nowe doświadczenie w ogrzewaniu: zapewnia ciepło, ale także opłacalność, bezpieczeństwo i wygodę. Kolejnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest dbałość o naszą planetę, a coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest ekogroszek, czyli węgiel o niskim stopniu zanieczyszczenia powietrza.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość