Kotły CO na ekogroszek - czy warto inwestować?

Wydarzenia

Kotły CO na ekogroszek - czy warto inwestować?

18.08.2020
autor: materiał zewnętrzny
Zauważa my silne zmiany na rynku kotlarskim. Wynikają one z potrzeby regulacji prawnych, jakie mają przynieść szybkie i odczuwalne efekty poprawy stanu powietrza w Polsce. Odpowiedzią krajowych producentów w ostatnich latach są ekologiczne kotły 5 klasy. Urządzenia te staną się już niedługo jedynymi w legalnej dystrybucji. Kotły na ekogroszek to wyjątkowo ciekawy model. W czym tkwi jego fenomen, jak otrzymał status bestsellera oraz czy warto zainwestować w niego swoje pieniądze? Sprawdźmy…

 

Kotły CO na ekogroszek – budowa, zasada działania

Kotły CO na ekogroszek są nieco bardziej rozbudowane, niż znane nam dotąd piece zasypowe. Oprócz komory spalania wyposażone są w dodatkowe elementy, które gwarantują jego zautomatyzowaną pracę. Są to: sterownik kotła CO, mechaniczny podajnik oraz zasobnik. Dwa pierwsze elementy składowe kotłów na ekogroszek są kluczowe, ale aby działały musimy zapewnić im stałe dostawy prądu. To mankament, który może być uciążliwy podczas przedłużających się przerw w dostawach energii.

Znamy już w uproszczeniu budowę typowego kotła na ekogroszek. Oto, jak działa: po zasypaniu opału (ekogroszku) do zasobnika (o wielkości dostosowanej do mocy kotła CO) i uruchomieniu wcześniej ustawionego sterownika, podajnik rozpocznie dozowanie opału (do wnętrza kotła w odpowiednich proporcjach dostaje się również powietrze). Wystarczy ustawić żądaną temperaturę a kocioł na ekogroszek praktycznie samodzielnie ogrzeje nam dom. Duży zasobnik i wysoka jakość opału sprawia, że urządzenie działa efektywnie nawet przez tydzień. To wielkie ułatwienie i wygoda dla domowników, zwłaszcza dla osób, które dotychczas musiały opiekować się kotłownią wyposażoną w piec zasypowy.

Fot. Kocioł CO 5 klasy (kotly-bialek.pl/content/25-kotly-co-kalisz)
 

Dlaczego kotły CO ekogroszek?

Kotły CO na ekogroszek są zaprojektowane w taki sposób, że optymalną pracę mogą wykonywać tylko z określonej granulacji opałem. Ekogroszek to oczyszczona postać węgla, który po odpowiedniej obróbce ma normowany kształt oraz wielkość nie przekraczającą 2-3 cm w średnicy. Taki drobny opał dozuje się wygodnie, łatwo daje się transportować oraz przechowywać, a przez to, że jest fabrycznie oczyszczony z pyłów, spala się prawie całkowicie. Wysoka kaloryczność ekogroszku jest tutaj kluczowa – w kotłach CO na ekogroszek opał spala się z bardzo wysoką sprawnością, co oznacza, że do wygenerowania maksimum ciepła wystarczy minimum opału. To istotna kwestia dla środowiska naturalnego.

Dowiedziono, że stosując kotły 5 klasy na ekogroszek można średnio ograniczyć zużycie opału w okresie grzewczym nawet o połowę. Kupując jakościowy ekogroszek ze sprawdzonego źródła, oraz stosując się do dobrych praktyk w eksploatacji kotła, ta oszczędność może być jeszcze większa. Zautomatyzowana praca kotła CO na ekogroszek oraz jego oszczędne i efektywne spalanie opału to dwie główne zalety, dla jakich warto rozpatrzyć aktualne oferty naszych krajowych producentów urządzeń grzewczych.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość