Wydarzenia

1 / 5

Kontrowersyjne zakazy na Ogródkach (foto)

07.07.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Wprowadzenie zakazów zatrzymywania samochodów na ulicach os. Ogródki było najbardziej kontrowersyjnym tematem poruszonym podczas konsultacji społecznych w sprawie nowej organizacji ruchu na osiedlu.
- Nie bawi mnie, że ciągle muszę dzwonić na policję – mówił mieszkaniec ul. Spokojnej.
- Ja się nie zgadzam, bo jakiś pan chce jeździć jak głupi – twierdziła z kolei przeciwniczka zakazów.
Zebranie z projektantem nowej organizacji ruchu i naczelnikiem miejskiego wydziału gospodarki komunalnej odbyło się 30 czerwca w Szkole Podstawowej nr 2. Zaproszenie skierowane było głównie do mieszkańców ulic: Bojowników o Wolność i Demokrację, Robotniczej, Spokojnej i Wiśniowej.
Zgodnie z projektem, na ul. Wiśniowej i Partyzantów będzie pierwszeństwo przejazdu. Mieszkańcy osiedla oczekiwali przede wszystkim progów spowalniających, a na skrzyżowaniach luster. Lustra będą na skrzyżowaniach ul. Wiśniowej z Robotniczą i BOWiD oraz Partyzantów z Ogródkową. Mieszkańcy widzieliby je również na skrzyżowaniach Partyzantów i Robotniczej oraz Spokojnej i Wiśniowej. Projektant wystąpi do starostwa o zgodę na odstępstwo od przepisów, by na ul. Wiśniowej możliwe były progi spowalniające. – Przepisy można złamać, do jasnej anielki – zdenerwował się jeden z tamtejszych mieszkańców. 
Przedstawiony przez urząd miejski projekt organizacji ruchu nie przewidywał natomiast wprowadzenia zakazów zatrzymywania się. – Nie zakładaliśmy zakazów parkowania, ale każde ograniczenie w ruchu poprzez pojazd parkujący jest wykroczeniem – podkreślił naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Michał Szewczyk.
- To chyba straż miejska nie wie o tym, bo jak nie ma znaków zakazu, to nawet nie chcą przyjeżdżać – twierdziła część uczestników zebrania.
Znaki zakazu miały zarówno przeciwników, jak i zwolenników, ta kwestia poróżniła mieszkańców. To głównie oni sami parkują przed posesjami, utrudniając przejazd innym samochodom. Wyjątkiem jest dzień Wszystkich Świętych, kiedy ulice zastawione są przez auta osób odwiedzających cmentarz. Mieszkańcy byli niemalże zgodni, że tego dnia zakaz powinien obowiązywać.
W kwestii pozostałych dni roku zdania były podzielone:
- Śmieciarka nieraz trąbi i trąbi, bo nie może przejechać – mówili zwolennicy zakazów.
- Czasami dwa razy dziennie dzwonię i straż miejska nie przyjeżdża.
- Są cztery samochody na jedną posesję i wszystkie stoją na ulicy.
- Może chociaż 1 godzina, 2, a nie 24 godz., bo o takich sytuacjach mówimy.
- To jaki jest złoty środek, żeby ludzie nie zastawiali przejazdu bez zakazów?
- Nie bawi mnie, że ciągle muszę dzwonić na policję – mówił mieszkaniec ul. Spokojnej, gdzie auta często zostawiają osoby odwiedzające cmentarz.
Przeciwników takiego rozwiązania jednak nie brakowało.
- Znaki zakazu ustawione zostaną po jednej stronie, to też będzie utrudnienie – przestrzegał radny miejski Włodzimierz Gryz.
- Nie potrzeba zakazów, tylko miejsc parkingowych – zauważył jeden z mieszkańców. W odpowiedzi usłyszał, że są przy cmentarzu, ale mieszkańcy z nich nie korzystają.
- Niech ktoś w gości przyjedzie, to zakaz zatrzymywania się będzie? – dziwili się przeciwnicy znaków.
- Ja się nie zgadzam, bo jakiś pan chce jeździć jak głupi.
- To jak do mnie dzieci przyjadą na 2 godziny, to też nie mogą stać?
Ostatecznie zdecydowano, że zakazy postoju powyżej 15 lub 30 minut zostaną ustawione na ul. Spokojnej i BOWiD, których mieszkańcy zgłaszali najwięcej uwag.
Osiedle jest obecnie w trakcie regulacji kwestii własności pasów wzdłuż ulicy. Część mieszkańców podpisuje z gminą umowy dzierżawy, część przesuwa ogrodzenia, jeszcze inni posiadają tytuł własności do tych działek. Zdaniem niektórych, parkować można w miejscach przesuniętych ogrodzeń. – A co ze słupami energetycznymi, które stoją w tych pasach, też będą przesuwane? – pytali. – Są słupy, hydranty i inne urządzenia, to też przeszkody w komunikacji. Najpierw trzeba uporządkować tę kwestię, i wtedy problem z parkowaniem zniknie.
Inną kwestią są nieczynne słupy telekomunikacyjne, w całym mieście jest ich kilkanaście, sporo właśnie na Ogródkach. – Czekamy na decyzję firmy Orange na ich usunięcie – poinformował Michał Szewczyk. 
Nowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona najpóźniej za 3 miesiące.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zobacz, jak popracować nad koncentracją podczas nauki!

Zobacz, jak popracować nad koncentracją podczas nauki!

Nauka szczególnie w bardzo młodym wieku raczej nie jest czymś co kojarzy się z ekscytacją i wielką przyjemnością. To często ciężka i żmudna praca, która choć absolutnie niezbędna, czasem spędza sen z powiek. Bardzo często podczas wertowania podręczników, zamiast rzeczywiście się na nich skupiać, dzieci sięgają po telefony czy tablety.
zobacz więcej
Koniec z maseczkami na świeżym powietrzu

Koniec z maseczkami na świeżym powietrzu

Od soboty 15 maja w końcu nie trzeba nosić maseczek. Chociaż to zluzowanie obostrzeń dotyczy tylko przebywania na świeżym powietrzu to i tak spora ulga. Od soboty na świeżym powietrzu może również ruszyć gastronomia.
zobacz więcej
Dziś pierwszoklasiści złożą ślubowanie (foto)

Dziś pierwszoklasiści złożą ślubowanie (foto)

Pierwszoklasiści Szkoły Podstawowej imienia Jana Brzechwy w Lucynowie 26 października oficjalnie zostali włączeni do szkolnej rodziny. Złożyli ślubowanie na sztandar i zostali pasowani na uczniów przez panią dyrektor. – Pokazaliście wszystkim gościom, rodzicom, całej społeczności szkolnej, że już, przez tak krótki czas, niecałe dwa miesiące, tak wiele się nauczyliście – chwaliła ich dyr. Urszula Gałecka. – Pięknie recytujecie, śpiewacie, potraficie się bardzo ładnie zachować i to jest bardzo duży wasz sukces. Sukces waszych pań i waszych rodziców.
zobacz więcej
Koniecznie weź udział w koncercie charytatywnym

Koniecznie weź udział w koncercie charytatywnym

„Bądź aniołem – otwórz serce” – pod tym tytułem 19 grudnia w WOK „Hutnik” odbędzie się koncert charytatywny. Wstęp wolny. Organizatorzy mają tylko jedną prośbę: włączenie się w zbiórkę żywności dla potrzebujących mieszkańców gminy Wyszków.
zobacz więcej