Konsultacje w sprawie przyszłorocznych dyżurów aptek

Wydarzenia

Konsultacje w sprawie przyszłorocznych dyżurów aptek

02.10.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
Starostwo rozpoczęło konsultacje społeczne w sprawie świątecznych i nocnych dyżurów aptek na terenie powiatu w 2021 r. Sprawa, podobnie jak w latach poprzednich, nie jest prosta i oczywista.
 
Projekt uchwały wraz z proponowanym rozkładem dyżurów znajduje się na stronie internetowej www.powiat-wyszkowski.pl. „Zaproponowany rozkład pracy aptek ogólnodostępnych w porze nocnej stwarza możliwości jak najszybszego i najlepszego skorzystania z niezbędnej pomocy w sytuacji, gdy nie obowiązuje powszedni czas pracy aptek. Na terenie miasta Wyszków działa 14 aptek ogólnodostępnych, pomiędzy które równomiernie rozdysponowano dyżury nocne (dyżur nocny odbywa się w godz. 20.00-8.00 dnia następnego). Decyzja o podziale dyżurów nocnych pomiędzy apteki mające swoją siedzibę na terenie miasta Wyszków podjęta została w związku z tym, że na terenie miasta znajduje się jedyny na terenie powiatu wyszkowskiego szpital, w którym znajduje się Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna” - czytamy w uzasadnieniu uchwały. - „To tam pacjent może skorzystać z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej po godzinie 18.00 do 8.00 rano dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. Ponadto miasto Wyszków, jedyne miasto na terenie powiatu wyszkowskiego, stanowi największe skupisko mieszkańców powiatu (blisko 27.000 mieszkańców). Zasadnym więc wydaje się ustalenie dyżurów nocnych pomiędzy 14 aptek mających swoją siedzibę na terenie miasta Wyszków. Ponieważ 4 apteki mające swoją siedzibę na terenie miasta Wyszków (Apteka przy ul. Gen. J. Sowińskiego 63, apteka „Z ANIOŁAMI” przy ul. Gen. J. Sowińskiego 62, apteki „ALTA” przy ul. Ignacego Daszyńskiego 25, apteka „PANACEA” ul. Gen. Wł. Sikorskiego 30) należą do jednego właściciela, zgodnie z jego decyzją wszystkie dyżury w porze nocnej pełniła będzie Apteka przy ul. Gen. J. Sowińskiego 63 w Wyszkowie.
Projekt uchwały zakłada dyżury aptek:
- DR MAX, ul. Centralna 10
- Apteka przy ul. Sowińskiego 63
- DR OPTIMA, ul. Sowińskiego 28
- DLA CIEBIE, ul. Prosta 15
- SPOŁECZNA, ul. Pułtuska 24A
- Apteka przy ul. Centralnej 44
- DR MAX, ul. Prosta 2A
- SYRENKA, ul. KEN 1
- HERBA DRYLL, ul. Okrzei 81A
- DR MAX, ul. Sowińskiego 65
- GEMINI, ul. Sowińskiego 73
W projekcie znalazły się dwie apteki, które nie chcą pełnić całonocnych dyżurów, o czym pisaliśmy już na łamach Nowego Wyszkowiaka. Chodzi przede wszystkim o brak takiej liczby magistrów farmacji, która pozwoliłaby na zabezpieczenie nocnych i świątecznych dyżurów. 
Mimo to apteki uwzględnione są w rozkładzie dyżurów na 2020 r. Właściciel jednej z nich złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił uchwałę rady powiatu, argumentując to brakiem uzasadnienia do uchwały. - To błąd formalny z naszej strony, bijemy się w pierś - komentuje wicestarosta Leszek Marszał. Wyrok nie jest jednak prawomocny, ponieważ starostwo odwołało się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdzie rozprawa jeszcze się nie odbyła.
Ponieważ jednak pozostałe apteki pozostają przy swoim stanowisku, że albo dyżury pełnią wszyscy, albo się wycofują, w projekcie uwzględnione są wszystkie wyszkowskie apteki. - Jesteśmy na etapie uzgodnień i mamy nadzieję, że wszystkie apteki przystąpią do dyżurów - mówi starosta Jerzy Żukowski.
Konsultacje potrwają do dnia 9 października 2020 r.
 
Nie chcemy wojny
Nocne i świąteczne dyżury aptek to problem, z którym borykają się powiaty wielkości naszego w całej Polsce. - Nie mamy narzędzi, żeby apteki karać za niepełnienie dyżurów, ale też nie o to chodzi i nie taka jest nasza intencja - podkreśla Leszek Marszał. - Nie chcemy wojny z aptekarzami. Po prostu potrzebne są rozwiązania systemowe.
Tę kwestię poruszył niedawno Jan Szopiński w skierowanym do Ministerstwa Zdrowia zapytaniu poselskim. W odpowiedzi wiceminister Maciej Miłkowski wskazał, że uchwała powiatu określająca harmonogram dyżurów, jako akt prawa miejscowego jest wiążąca dla wszystkich aptek wymienionych w uchwale.
Poinformował również, że resort zastanawia się nad zmianą przepisów w zakresie dyżurów aptek. Dyskutowane są różne warianty, włącznie z daniem samorządom narzędzi do skutecznego egzekwowania prawa lokalnego. Do tego jednak daleka droga: „Jednakże materia ta, jako związana z organizacją i zadaniami jednostek samorządu terytorialnego, wykracza poza wyłączne kompetencje Ministra Zdrowia, dlatego niezbędne są szerokie konsultacje międzyresortowe, jak i społeczne” – pisze wiceminister. 
Z drugiej strony sami aptekarze apelują o zniesienie obowiązkowych dyżurów.
Problem z realizacją uchwalonego harmonogramu dyżurów jest znany Ministrowi Zdrowia, dlatego popiera on inicjatywę doregulowania kwestii organizacji dyżurów aptek i w związku z tym kończy pracę nad własną propozycją, która będzie dążyć do zaproponowania takiego modelu, by pogodzić interesy wszystkich jego uczestników” – odpowiada Maciej Miłkowski.
 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zabytkowy nagrobek po renowacji (FOTO)

Zabytkowy nagrobek po renowacji (FOTO)

Zgodnie z umową, do końca marca br. firma Granity Skwara wykonała renowację nagrobka sędziego i posła na Sejm Ustawodawczy Jana Lewandowskiego i jego żony Michaliny. Pieniądze na ten cel zbierano podczas kwest na cmentarzu parafialnym w Wyszkowie w 2022 i 2023 roku.
zobacz więcej
„Nie nagrywaj tego”: policja szuka sprawcy uszkodzenia telefonu kandydata WIS Masz Wybór

„Nie nagrywaj tego”: policja szuka sprawcy uszkodzenia telefonu kandydata WIS Masz Wybór

Wyszkowska policja szuka mężczyzny, który w nocy z 5 na 6 kwietnia wytrącił z ręki telefon przedstawicielowi KWW WIS Masz Wybór. Do zdarzenia doszło podczas rozklejania plakatów tuż przed ciszą wyborczą.
zobacz więcej
Rozważasz zmianę systemu grzewczego? Sprawdź korzyści jakie dostarcza pompa ciepła

Rozważasz zmianę systemu grzewczego? Sprawdź korzyści jakie dostarcza pompa ciepła

Rozważając zmianę systemu grzewczego w swoim domu, warto zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zapewniają komfort cieplny, ale również pozwalają na oszczędności i są przyjazne dla środowiska. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła, technologia, która zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej efektywności i wielu korzyściom, jakie oferuje użytkownikom. Pompy ciepła wykorzystują energię pochodzącą z otoczenia – ziemi, wody lub powietrza – do ogrzewania lub chłodzenia przestrzeni, co czyni je niezwykle efektywnym i ekologicznym wyborem. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo, dlaczego warto rozważyć instalację pompy ciepła i jakie korzyści niesie to rozwiązanie.
zobacz więcej
Kandydacie na burmistrza, pokaż swoje kompetencje!

Kandydacie na burmistrza, pokaż swoje kompetencje!

zobacz więcej