Komornik sądowy: co może, jakie są jego obowiązki?

Wydarzenia

Komornik sądowy: co może, jakie są jego obowiązki?

24.06.2021
autor: materiał zewnętrzny
Zawód, jakim jest komornik sądowy, wymaga wyjątkowych predyspozycji i umiejętności miękkich. Obowiązki, a wśród nich licytacje komornicze, są nierzadko przykrym dla dłużnika efektem prac tego funkcjonariusza.
 

W kręgu zainteresowań wielu nabywców są aukcje komornicze. Wydają się ciekawym i łatwym sposobem na trafienie „okazji”. Jednak co to oznacza dla samego dłużnika – czy komornik sądowy może zabrać mu praktycznie wszystko?
 

Co może zająć komornik sądowy?
 

Jeśli weszliśmy w bezpośredni kontakt z komornikiem sądowym, oznacza to z reguły dość przykre dla dłużnika konsekwencje. Warto jednak wiedzieć, że to swego rodzaju ostateczność, jak podaje serwis komornik z Kalisza Komornik-bielan.pl, sytuację tę poprzedzają liczne wezwania do spłaty oraz zwykle także propozycje ugodowego rozwiązania sprawy, np. poprzez spłatę zadłużenia w ratach. Bywa, że proces windykacyjny zwyczajne zawodzi, wówczas komornik sądowy zabiera się do pracy…

W opinii publicznej komornik sądowy uchodzi raczej za negatywną postać, która pozbawia ludzi ich majątku. To mit, który wyrósł na emocjonalnych relacjach jednej ze stron – stawia się bowiem tego funkcjonariusza jako czarny charakter, który bez granic prawnych może wejść do domu i zabrać z niego dosłownie wszystko. Tymczasem komornik sądowy to wyjątkowo trudny zawód, przeznaczony dla nielicznych. Prawdą jest, że komornik sądowy może zająć te najcenniejsze dla nas części majątku, jak nieruchomości, samochody, sprzęty, meble czy przedmioty kolekcjonerskie. W świetle prawa granicą jego działania jest zostawienie dłużnikowi racji żywnościowych na pewien czas – wszystko co można spieniężyć kierowane jest na licytacje komornicze. To jedyny sposób by odzyskać należność.
 

Czy komornik sądowy może zająć emeryturę i rentę?
 

Temat szalenie kontrowersyjny, gdyż dotyczy środków do życia, zwykle niezbyt znaczących. Okazuje się, że komornik sądowy może zająć emeryturę i rentę, co zresztą dość często ma miejsce. Z komornik-bielan.pl dowiadujemy się, że w wielu przypadkach to jeden z częstszych sposobów ściągnięcia należności, jakie stosują dziś komornicy sądowi. Część miesięcznego wynagrodzenia automatycznie zajmowana jest na poczet spłaty długu. Tego typu działania są jednakowoż ewentualnością, z komornikiem sądowym można się dogadać, trzeba jednak wykazać chęci do spłaty zadłużenia i odpowiadać na wezwania.
 

Komornik sądowy a licytacje komornicze
 

Rzeczone aukcje komornicze to ogólnie stosowany przez komornika sądowego sposób na spieniężenie majątku dłużnika. Przedmioty, jak choćby mieszkania czy domy, wystawiane są w cenie wywoławczej do licytacji zainteresowanych osób. Komornik sądowy musi podać taką licytacje do publicznej wiadomości, publikowane są one w budynku sądu oraz budynku gminy.

Aby zwiększyć zasięg i zainteresowanie licytacjami komorniczymi, coraz częściej publikowane są one również w Internecie, np. na stronach Krajowej Rady Komorniczej oraz na prywatnych stronach komorników sądowych (np. komornik-bielan.pl). Warto zaglądać tam, gdyż nierzadko wartościowe przedmioty, jak mieszkania i domy są tam do nabycia w cenach niższych niż rynkowe.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość