Kolejne nowe harmonogramy odbioru śmieci

Wydarzenia

Kolejne nowe harmonogramy odbioru śmieci

12.08.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
Od wtorku 16 sierpnia w zabudowie jednorodzinnej w Wyszkowie będą obowiązywały nowe harmonogramy odbioru odpadów. To wynik m.in. wpadek nowej firmy, która w mieście pracuje od początku lipca.
 
O skargach mieszkańców na ostatniej sesji rady miejskiej mówiła przewodnicząca Elżbieta Piórkowska: - Wyrażę ogromne niezadowolenie mieszkańców z ostatniego tygodnia. Śmieci z konkretnych ulic nie były zabrane w wyznaczonym terminie. Myślę, że pracownicy wydziału mieli moc telefonów. Mieszkańców nie interesuje, że wykonawca nie ma taboru samochodowego. Otrzymałam zapewnienie, że będzie rozmowa z wykonawcą. Nie możemy dopuścić, żeby taka sytuacja miała miejsce w kolejnym miesiącu czy tygodniu. Mieszkańcy mówią, że jeden pan jeździ dwoma samochodami i chyba mają rację.
- Chciałem państwa poprzeć i powiedzieć, że wszystkie te wpadki są analizowane przez pryzmat naszej umowy z wykonawcą - sytuację skomentował burmistrz. - Jeśli ktoś nie wykonuje usługi zgodnie z umową, to mogą być potrącenia z faktur i nie zawahamy się sięgnąć po takie instrumenty. Tak samo jak w przypadku poprzedniego wykonawcy - za wpadki też miał potrącane. Mam jednak nadzieję, że to są tylko trudne początki. Wszystko, łącznie z liczbą samochodów, było zawarte w przetargu. Oczywiście samochód zawsze może się zepsuć. Na plus trzeba zaznaczyć, że to nowoczesne samochody.
- Jesteśmy po rozmowach z prezesami firmy Partners - dodał naczelnik wydziału ochrony środowiska Mirosław Wysocki. - W celu poprawy sytuacji zażądaliśmy zmiany harmonogramu odbioru odpadów. Wiem, że na początku będzie ciężko, bo każdy jest przyzwyczajony do konkretnego dnia. Podjęliśmy jednak decyzję, że będziemy odbierać śmieci po jednej frakcji. Podjęliśmy taką decyzję również dlatego, żeby poprawić stopień recyklingu odpadów. Zdarzały się sytuacje, że mimo wystawiania odpadów bio, znajdował się w nich gruz albo ziemia. Jeśli firma stwierdzi, że te odpady nie kwalifikują się do kategorii bio, to odbierze je następnego dnia. Nie jest prawdą, że pracownicy jeżdżą jednym czy dwoma samochodami. Wczoraj byłem na kontroli i na jednym sektorze było 6 samochodów. Mamy narzędzia, możemy karać, ale nie chcielibyśmy rozpoczynać tej współpracy w taki sposób.
Nowe harmonogramy odbioru odpadów z zabudowy jednorodzinnej w Wyszkowie (sektory I i III) będą obowiązywały od 16 sierpnia. 
Drukowaliśmy go na początku sierpnia, w numerze 31/2022 Nowego Wyszkowiaka. Znajduje się również na naszej stronie internetowej: KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ.
 
***
Informacja Urzędu Miejskiego w Wyszkowie
Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Wyszkowa,
analizując dotychczasowe działania nowego operatora odbierającego na terenie miasta Wyszkowa odpady komunalne w sektorach nr I i II, w celu usprawnienia odbioru odpadów przedstawiamy Państwu nowe harmonogramy odbioru odpadów z zabudowy jednorodzinnej, które będą obowiązywać od dnia 16 sierpnia 2022 roku.
Przedstawione Państwu zmiany, oprócz usprawnienia odbioru poprzez przyśpieszenie fizycznego zabrania odpadów sprzed Państwa nieruchomości maja poprawić efektywność ich segregacji. Każda frakcja odpadów będzie odbierana innego dnia. Prawidłowa segregacja jest bowiem kluczowa dla możliwości recyklingu i ponownego wykorzystywania odpadów jako surowców. Właściwa segregacja i przekazanie do ponownego wykorzystania np. papieru pozwala oszczędzić przed wycinką kolejnych drzew, tak potrzebnych jako filtry powietrza i dostawcy tlenu. Ponowne przetworzenie oczyszczonych i zebranych selektywnie opakowań plastikowych tzw. PET to znacznie mniej ropy naftowej zużywanej do produkcji opakowań. Segregowane szkoło opakowaniowe, to niezbędny składnik przy produkcji szkła m. in. przez wyszkowską hutę szkła. Nie bez znaczenia jest również właściwa segregacja odpadów pochodzenia roślinnego – biodegradowalnych. Odpady BIO (skoszona trawa, gałęzie, liście, czy resztki warzyw z ogrodów i kuchni) są cennym surowcem przy produkcji kompostu. Oczywiście warunkiem ich wykorzystania jest prawidłowa segregacja, tzn. nie mieszanie frakcji BIO np. z cytrusami, resztkami mięsnymi, czy innymi odpadami. Dotychczasowa praktyka wskazuje niestety, że nie zawsze odpady BIO są zbierane przez mieszkańców selektywnie. Wszelkie zanieczyszczenia frakcji BIO powodują, że odpady te są klasyfikowane jako zmieszane, których utylizacja jest znacznie trudniejsza. W opracowaniu nowych harmonogramów przyjęto zasadę, iż odbiór odpadów zmieszanych będzie następował po odbiorze frakcji BIO. Umożliwi to m.in. skorygowanie i właściwą segregację odpadów BIO lub przekazanie jako frakcja odpadów zmieszanych. 
Pamiętajmy, że właściwa segregacja odpadów to nasz wspólny obowiązek wobec środowiska. Wyrzucanie pojemników pod ciśnieniem np. po kosmetykach, czy też zabawek zawierających elementy elektroniczne do pojemników na tworzywa sztuczne może powodować samozapłon odpadów, zaś wyrzucanie resztek mięsnych do odpadów BIO spowoduje namnażanie się owadów i ich larw. 
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość