Jak na wojnie polsko - szwedzkiej (foto)

Wydarzenia

Jak na wojnie polsko - szwedzkiej (foto)

03.05.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Widowisko historyczne „Karol Ferdynand Waza” było największą atrakcją obchodów święta Konstytucji 3 Maja.
Uroczystość rozpoczęła, tradycyjnie już, Msza św. w intencji Ojczyzny w sanktuarium św. Idziego (brzydka pogoda nie pozwoliła na odprawienie jej przy grocie Matki Bożej), z udziałem pocztów sztandarowych, harcerzy, władz samorządowych, a także grup rekonstruujących życie XVII-wiecznego rycerstwa. – Wypraszajmy błogosławieństwo dla ludu tej ziemi – do modlitwy zachęcał ks. dziekan Zdzisław Golan.
Przypomniał, że 3 maja obchodzimy dwie ważne dla Polski rocznice: 226. uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 361 r. oddania Polski pod opiekę Maryi. – To rocznice, które mówią o korzeniach naszej polskiej państwowości, naszej tożsamości - podkreślił. 
Obchodzenie tych rocznic jest niezwykle ważne ze względu na młodzież, która „przejmie od nas odpowiedzialność za kraj”. - Żebyśmy nie stracili dobrej orientacji na przyszłość, trzeba mocno opierać się na naszych pięknych fundamentach. Jan Paweł II przypominał nam, że polska państwowość rozpoczęła się z chwilą przyjęcia chrześcijaństwa. Nie podcina się korzeni, z których się wyrosło. Można wyruszyć na kraniec świata, ale jeśli nie ma się domu, nie ma się gdzie wrócić, człowiek staje się tułaczem. Zawierzmy ten czas Maryi, by bezpiecznie prowadziła nas po trudach współczesności.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli, z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP, na plac Miejski, gdzie grupy rekonstrukcyjne czekały już z pokazami zręczności jeździeckiej. Na szczęście ustały trwające od rana opady deszczu. Powoli przenosiły widzów do 1655 r., kiedy jesienią wojska szwedzkie dotarły pod Warszawę. Miłośnicy rycerstwa pokazali, jak wyglądała jedna z ówczesnych potyczek… oczywiście zwycięska dla polskiej szlachty. Rozległy się wybuchy armat i salwy z muszkietów. Rycerze przedstawili też tło historyczne, opowiedzieli o poszczególnych wojskach, broni, taktykach walki.
Po widowisku można było zobaczyć rynsztunek z bliska, a Karol Ferdynand Waza przeprowadził wśród najmłodszych i najdzielniejszych wyszkowian zaciąg na wojnę z Turkami.
Widowisko przygotowali: Sarmackie Dziedzictwo (Bydgoszcz), Regiment Autoramentu Cudzoziemskiego Królewicza Jana Kazimierza (Pomorze), Chorągiew Husarska Koronna Stefana Branickiego (Białystok), Semper Fidelis Res Publicae - Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej (Warszawa), Mazowiecka Chorągiew Husarska im. Jana Karola Chodkiewicza (Barcice), Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Ziemi Lubelskiej, Rota Strzelcza Prywatnego Zaciągu Imć Franciszka, Josef Cangy (Czechy), Ewa Rudawska (Kraków), Justyna Kulczycka (taniec historyczny – Kraków), Artur Żak i Marta Radwan (sokolnictwo – Kraków), goście z pobliskich terenów: Beata Kornatka (Niegów), Manfred Kolbauer (Niegów), Sławomir Wróbel (Gulczewo), Paweł Kozakiewicz, Jarosław Żmuda (Tumanek), Agnieszka Krasnopolska.
fot. Sylwia Barydszewska, Elżbieta Szczuka
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość