Inwestycja w oświetlenie LED - skąd wziąć na to środki?

Wydarzenia

Inwestycja w oświetlenie LED - skąd wziąć na to środki?

21.12.2018
autor: Red.
Wymiana tradycyjnego oświetlenia na nowoczesną technologię LED stała się jednym ze skuteczniejszych sposobów generowania oszczędności, zwiększania efektywności energetycznej i poprawy wpływu środowiskowego wielu firm, przedsiębiorstw i zakładów produkcyjnych, a także obiektów handlowych, usługowych, i publicznych. Inwestycja ta nie należy do najtańszych, co automatycznie rodzi pytanie: skąd pozyskać środki potrzebne do zmiany standardowego oświetlenia na energooszczędne oprawy LED? Problem dotyczy nie tylko gmin i miast decydujących się na tego typu krok w przestrzeni publicznej, ale też prywatnych firm chcących zaznaczyć swój wpływ na eliminację marnotrawstwa energetycznego. Szczęśliwie, na rynku pojawiło się już wiele sposobów dofinansowania tego typu inwestycji. Z czego mogą skorzystać dziś przedsiębiorcy?

Dotacje unijne

Jednym z pierwszych i bardziej oczywistych źródeł pozyskania środków na modernizację oświetlenia w przedsiębiorstwach i przestrzeni publicznej zdaje się być Unia Europejska, która od lat stawia na działania prowadzące do poprawy jakości otaczającego nas środowiska.

Zarówno indywidualni przedsiębiorcy reprezentujący małe, średnie i duże firmy, jak i gminy miejskie i wiejskie mają prawo tworzyć projekty zakładające usprawnienie infrastruktury oświetleniowej w obrębie swojego zakładu czy zarządzanego obszaru, do których realizacji miałaby dołożyć swoje fundusze UE.

Projekty te muszą zawierać oczywiście cały szereg dokumentacji potwierdzającej wpływ wymiany tradycyjnego oświetlenia na oświetlenie LED na konsumpcję energetyczną, w tym także rezultaty audytów efektywności energetycznej określających efekt energetyczny realizowanego przedsięwzięcia.

Programy dofinansowania inwestycji w oświetlenie

Jedną z ciekawych propozycji dla małych i średnich przedsiębiorstw jest opracowany przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju program Polseff - Polski Program Finansowania Zrównoważonej Energii. Jego założeniem jest poprawa efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach poprzez dofinansowywanie przedsiębiorstw gotowych na podjęcie się inwestycji w lepsze, bardziej skuteczne i efektywniejsze systemy zarządzania zużyciem energii. Przykładem może być tu właśnie inwestycja w wymianę oświetlenia na nowoczesne oprawy LED, które według firmy Luxon LED mogą przynieść oszczędności energetyczne na poziomie kilkudziesięciu procent w stosunku do stanu wyjściowego. Warunkiem uzyskania dotacji Polseff jest osiągnięcie przez starającą się o dotację firmę poprawy efektywności energetycznej na poziomie minimum 20%.

Kolejnym ciekawym projektem państwowym jest program SOWA, dedykowany dla miast i wsi pragnących zainwestować w nowoczesne i energooszczędne oświetlenie zewnętrzne. Prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej projekt zakłada ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza oraz uzyskanie oszczędności energii elektrycznej poprzez dofinansowanie przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną systemów oświetlenia zewnętrznego. Podobnie jak w przypadku inwestycji w przedsiębiorstwach, zakres modernizacji i jej spodziewane efekty powinny mieć odzwierciedlenie w wynikach przeprowadzonych na danym obszarze audytów, potwierdzających że przeprowadzona modernizacja zagwarantuje zgodność z określonymi normami krajowymi i europejskimi dotyczącymi zrównoważonej polityki energetycznej.

Zakres prac objętych dofinansowaniem może obejmować zarówno demontaż starych wyeksploatowanych opraw oświetleniowych i zastąpienie ich nowoczesnymi oprawami LED, wymianę przewodów elektrycznych w słupach i wysięgnikach wraz z wymianą zabezpieczeń, jak i montaż inteligentnego sterowania oświetleniem.

Białe certyfikaty

Biały certyfikat to świadectwo efektywności energetycznej wydawane na podstawie uzyskanego efektu energetycznego (oszczędności energii) wynikającego z przeprowadzonej modernizacji infrastruktury elektrycznej w obrębie przedsiębiorstwa po złożeniu odpowiedniego wniosku w Urzędzie Regulacji Energetyki. Posiadanie tego typu certyfikatu jest oczywiście korzystne z wizerunkowego punktu widzenia, pozwalając stworzyć obraz firmy odpowiedzialnej i zaangażowanej w działania na rzecz ochrony środowiska, jednak sam certyfikat może stanowić też formę dofinansowania do przeprowadzenia koniecznej do jego otrzymania modernizacji.

Białe certyfikaty to ciekawa forma dofinansowania do modernizacji infrastruktury oświetleniowej w przedsiębiorstwie, którego uzyskanie jest możliwe jeśli firma zdecyduje się podjąć działania prowadzące do zwiększenia własnej efektywności energetycznej. Wśród działań takich znalazło się między innymi miejsce dla tych, którzy w ramach modernizacji postanowili wymienić stare i nieefektywne oświetlenie na nowoczesną, trwałą i energooszczędną technologię LED oraz systemy sterowania oświetleniem pozwalające na maksymalizację efektów oszczędności. Składając wniosek o dofinansowanie i przygotowując się do spełnienia wszystkich wymagań uzyskania białego certyfikatu, firmy powinny nastawić się przede wszystkim na pełną zgodność z zapisami Ustawy o efektywności energetycznej oraz dokumentami z nią powiązanymi – ich przestrzeganie wraz z prawidłowym przewidywaniem efektów modernizacji zwiększa szansę na otrzymanie dofinansowania. W rezultacie inwestycja w wymianę oświetlenia okazuje się być znacznie korzystniejsza finansowo dla samej firmy, a zyski z jej wdrożenia zaczynają być widoczne znacznie wcześniej.

Pozyskanie dofinansowania do planowanej inwestycji w oświetlenie LED wydaje się dziś być dla wielu przedsiębiorstw jedyną szansą na zebranie środków koniecznych do jej przeprowadzenia. O dofinansowania takie warto się jednak starać, gdyż samo przejście na bardziej wydajną energetycznie infrastrukturę LED to nie tylko świadectwo dbałości o środowisko, ale przede wszystkim sposób na generowanie kolosalnych oszczędności energii.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość