Gmina bez charakteru. Wyniki ankiety

Wydarzenia

Gmina bez charakteru. Wyniki ankiety

18.02.2021
autor: SB
Bez charakteru - taką ocenę, niestety, wystawiła swojej gminie większość naszych czytelników biorących udział w ankiecie badającej opinie mieszkańców na temat warunków życia w środowisku lokalnym oraz oczekiwane przez nich kierunki rozwoju.

Badaniem objęci zostali czytelnicy 58 gazet lokalnych, w tym zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych. W internetowej ankiecie wzięło udział ponad 100 czytelników „Nowego Wyszkowiaka” (na naszej stronie internetowej dostępna była w drugiej połowie stycznia). To osoby zorientowane w tym, co dzieje się w ich środowisku lokalnym, bo ponad 90% odpowiedziało, że interesuje ich ta tematyka. Wśród ankietowanych przeważały kobiety, a biorąc pod uwagę wiek – osoby od 30 do 49 lat. Zdecydowana większość ankietowanych to mieszkańcy gminy Wyszków.


Na pytanie, czy jesteś zadowolony, że mieszkasz na terenie swojej gminy, 58,4% naszych czytelników odpowiedziało, że raczej tak (zdecydowanie tak – 14,4%, zdecydowanie nie – 9,6%). 20% zdecydowanie nie chce się przeprowadzać (47,2% raczej tego nie chce). 60% identyfikuje się z miejscowością, w której mieszka (ale tylko niecałe 20% identyfikuje się ze swoją gminą).
Ankieta sprawdzała, czym mieszkańcy kierowali się, wybierając miejsce zamieszkania. Najwięcej osób wymieniło: bezpieczeństwo oraz bliskość rodziny i znajomych. Pod uwagę ankietowani brali również walory przyrodnicze, możliwość znalezienia pracy i ceny nieruchomości. Z kolei mniej ważne okazały się bliskość szkoły i przedszkola, prestiż okolicy czy pozytywne opinie o gminie.
Ciekawie wypadła ocena funkcjonowania gminy. Generalnie ocenę bardzo dobrą uzyskało niewiele obszarów. Najwyżej oceniono komunikację samochodową, ale i tu ocenę bardzo dobrą wystawiło niecałe 20%. Ocenę niedostateczną ankietowani zdecydowanie (ponad 40%) wystawili komunikacji zbiorowej. Usługi medyczne mieszkańcy ocenili na dwóję, bezpieczeństwo socjalne, bezpieczeństwo, czas wolny, pracę i administrację – na tróję, środowisko - na czwórkę.
Ankietowani zostali również poproszeni o wskazanie maksymalnie trzech kierunków, które władze gminy powinny rozważyć jako najkorzystniejsze dla jej dalszego rozwoju. Najwięcej osób (ponad 60%) wskazało atrakcyjną ofertę spędzania czasu wolnego (parki rozrywki, boiska, baseny, ścieżki rowerowe) oraz gminę sprawną i funkcjonalną (szybki i sprawny transport zbiorowy, dogodne połączenia z miastem i sąsiednimi gminami, dostęp do internetu, sprawna obsługa w urzędzie. Najmniej osób (niewiele ponad 20%) postawiłoby na rozwój o wolniejszym tempie i bardzie zrównoważony (mniejszy przyrost liczby nowych mieszkańców, mniej terenów budowlanych). Ponad 40% wybrało silną gospodarkę (politykę zachęcającą do prowadzenia na terenie gminy działalności gospodarczej), nowoczesna edukację oraz rozwój przede wszystkim funkcji mieszkaniowych. Ponad 30% uważa, że gmina powinna być otwarta na turystów.


Gdyby ankietowani mogli decydować o podziale dodatkowych środków finansowych, przeznaczyliby je przede wszystkim na drogi i chodniki (prawie 60%). Często wskazywano również na parkingi, uliczne oświetlenie i infrastrukturę turystyczną. Najmniej osób wskazało na infrastrukturę melioracyjną i przeciwpowodziową oraz komunalną (np. świetlice).


Niestety, bardzo niekorzystnie dla naszych gmin wypadły odpowiedzi o skojarzenia, które przychodzą nam do głowy, kiedy myślimy o swojej gminie. Prawie 60% zaznaczyło odpowiedź „gmina bez charakteru”. Ponad 20% kojarzy swoją gminę z bezpieczeństwem, ponad 10% – z nowoczesnością i rozwojem. Pozostałe skojarzenia (m.in. bogaci mieszkańcy, atrakcyjne formy spędzania czasu wolnego, centrum inwestycji zagranicznych, wysoki standard życia) wskazywano bardzo rzadko.


Badanie ankietowe zostało przeprowadzonego na ogólnopolskiej próbie 7153 respondentów. Ankieta miała na celu zbadanie opinii mieszkańców na temat stopnia ich zadowolenia z warunków życia oraz oczekiwanych przez nich kierunków rozwoju. Badaniem objęci zostali Czytelnicy i Czytelniczki 58 gazet lokalnych, w tym gazet zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych, które jest partnerem projektu „InForMe 2.0 – działania informacyjne w zakresie promocji Polityki Spójności w polskich mediach lokalnych” realizowanego we współpracy z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach konkursu 2018CE16BAT042 „Wsparcie środków informacyjnych dotyczących polityki spójności UE. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie stanowisko autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek użycie zawartych w niej informacji.
 










 
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość