Filtr do stawu wodnego lub basenu – charakterystyka

Wydarzenia

Filtr do stawu wodnego lub basenu – charakterystyka

01.04.2021
autor: materiał zewnętrzny
Jak wiadomo, zadaniem filtra wodnego jest oczyszczanie wody z wszelkich zanieczyszczeń, które w większym stężeniu obniżają jej jakość. Jeśli myślimy o własnym stawie, oczku wodnym czy basenie, zakup filtra wodnego jest konieczny. Dzięki niemu możemy w pełni korzystać i cieszyć się z naszych ogrodowych akwenów. Oto kilka informacji, które mogą się nam przydać przy zakupie urządzenia.
 

Systemy filtracji

Filtry wodne posiadają trzy główne systemy filtracji, choć nie wszystkie urządzenia będą miały wszystkie trzy. W filtrach oczyszczanie wody odbywa się mechanicznie, biologicznie i chemicznie. Z reguły wszystkie filtry dostępne na rynku posiadają filtrację mechaniczną, gdyż jest ona niezwykle potrzebna – w ten sposób z wody usuwamy wszystkie większe zanieczyszczenia, takie jak liście, gałęzie, kurz, glony, muł, itp.

Z kolei filtracja biologiczna wykorzystuje pracę bakterii. Bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne w środowisku wodnym pełnią kilka ważnych funkcji, między innymi pozbawiając ją toksyn. Do takich związków chemicznych zaliczyć możemy amoniak czy azotyny. To właśnie w procesie obiegu azotowego w zbiorniku wodnym takie szkodliwe związki przekształcane są przez bakterie w azotan, nieszkodliwy dla flory i fauny zbiornika.

Filtr ciśnieniowy z lampą UV do oczka wodnego AQUA NOVA
 

Ostatnim etapem filtracji jest filtracja chemiczna, która zazwyczaj wykorzystuje węgiel aktywny. Węgiel wyłapuje z wody wiele szkodliwych związków chemicznych, takich jak metale ciężkie, zapewniając naszemu zbiornikowi odpowiednią równowagę chemiczną.

Do filtra możemy dokupić również lampę UV, czyli tak zwany sterylizator. To urządzenie w sposób doraźny wspomaga pracę filtra i może okazać się pomocne, gdy w naszym zbiorniku nie możemy poradzić sobie z glonami. Światło UV eliminuje z wody glony, patogeny, wirusy czy bakterie, oczyszczając ją jeszcze dokładniej. W przeciwieństwie do akwariów, gdzie działanie takiej lampy musi być ograniczone, ze względu na ryzyko wyjałowienia wody, w większych zbiornikach lampa UV z powodzeniem może pracować przez cały sezon, wspierając pracę filtra wodnego.

Wydajność filtra

Filtr do naszego akwenu powinniśmy dobrać, kierując się jego wydajnością. Tutaj warto też dopowiedzieć, że żaden filtr nie będzie skutecznie pracował bez dobrej pompy, dlatego warto pompę dobrać do filtra pod względem wydajności właśnie.

W mniejszych stawach i oczkach wodnych cała woda powinna zostać przefiltrowana dwa razy w ciągu godziny, zaś w dużych akwenach ta wartość będzie wynosiła raz na 10 do 12 godzin. Oczywiście pamiętajmy też, że w zbiornikach, w których żyją ryby, ta częstotliwość może być większa, a uzależniona będzie ona również od temperatury wody czy jej nasłonecznienia (w czasie upałów wydajność filtra powinna być zdecydowanie wyższa).
 

Rodzaje filtrów

Najpopularniejsze filtry do stawów to filtr ciśnieniowy, przepływowy i skimmer.

  • Filtry ciśnieniowe są przeznaczone do mniejszych zbiorników, mogą być także wykorzystywane do zasilania kaskad czy strumieni, właśnie ze względu na fakt, że woda wypływa z nich pod ciśnieniem.
  • Filtry przepływowe charakteryzują się mniejszym ciśnieniem wody, za to mogą być używane w każdym rodzaju zbiornika.
  • Skimmery będą urządzeniami pomocniczymi, gdyż ich zadaniem jest zasysanie z powierzchni wody wszelkich zanieczyszczeń, takich jak liście, kurz czy inne. Mogą swobodnie pływać po powierzchni zbiornika lub być przymocowane przy brzegu.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość