Duże zmiany w harmonogramie szczepień

Wydarzenia

Duże zmiany w harmonogramie szczepień

30.03.2021
autor:
12 kwietnia ma się rozpocząć rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 osób poniżej 60. roku życia. Nowy harmonogram szczepień rząd ogłosił we wtorek 30 marca.
 
Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:
12 kwietnia – rocznik 1962
13 kwietnia – rocznik 1963
14 kwietnia – rocznik 1964
15 kwietnia – rocznik 1965
16 kwietnia – rocznik 1966
17 kwietnia – rocznik 1967
19 kwietnia – rocznik 1968
20 kwietnia – rocznik 1969
21 kwietnia – rocznik 1970
22 kwietnia – rocznik 1971
23 kwietnia – rocznik 1972
- System musi być jak najprostszy, dlatego zdecydowaliśmy się zrezygnować z etapu II i III i wprowadzić szczepienia populacyjne - na konferencji prasowej mówił minister Michał Dworczyk. Zapowiedział, że „uwolnienie szczepień dla wszystkich chętnych nastąpi prawdopodobnie w maju.”
- Do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych - podkreślił z kolei premier Mateusz Morawiecki.
Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych, szpitalach rezerwowych i węzłowych. W II kwartale rząd poszerza ten katalog. Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w:
przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych)
szpitalach rezerwowych
szpitalach powiatowych)
punktach samorządowych (w każdym powiecie jeden punkt samorządowy)
punktach drive thru
zakładach pracy
aptekach.
- Na pewnym etapie, w drugim kwartale uruchomimy szczepienia w zakładach pracy. Jeśli pracodawca, który ma min. 500 chętnych pracowników do zaszczepienia i zorganizuje sobie zespół szczepienny i właściwe zabezpieczenia, otrzyma szczepionki - zapowiedział minister Dworczyk.
Szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.
Kwalifikować do szczepień będą już nie tylko lekarze, ale również: stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.
Rząd zdecydował również o poszerzeniu kadry szczepiącej. Obecnie szczepionkę podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. W II kwartale tego roku do tej grupy dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.
Podstawą kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Jeżeli pacjent wypełni kwestionariusz i oświadczy wszystko prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość