Do nas zawsze można przyjść (foto)

Wydarzenia

Do nas zawsze można przyjść (foto)

05.11.2016
autor: Ewa Elward
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym 4 listopada zorganizowało dzień otwarty w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy „Drogowskaz”. – Chcemy, by mieszkańcy naszego powiatu na własne oczy zobaczyli, że jesteśmy, czym się zajmujemy. Jesteśmy otwarci, zapraszamy każdego dnia – mówiła szefowa PSOUU Urszula Mikołajczyk. 
Przybyli mogli zwiedzać Dom, wraz z podopiecznymi uczestniczyć  w zajęciach w pracowniach: technicznej, hafciarsko-krawieckiej, multimedialnej, plastycznej, kulinarnej. Wiele osób korzystało z okazji i próbowało swoich sił w modelowani w glinie (zajęcia dla uczestników są współfinansowane ze środków samorządu województwa mazowieckiego), wykonywaniu ozdób świątecznych i kart. W pracowniach prezentowano dokonania uczestników. Goście, którzy wraz z nimi zasiedli do pracy, przekonali się, że nie jest to tak proste i szybkie, jak by się mogło wydawać. W kuchni przygotowano poczęstunek, chętni z kulinarną smykałką wspólnie z uczestnikami zajęć zabrali się za lepienie i pieczenie ciastek. Goście mogli liczyć na kawę, herbatę i ciasto, w świetlicy wyświetlano fotografie, dokumentujące życie domu. Placówkę odwiedzali m.in. członkowie rodzin osób z niepełno sprawnościami, uczniowie z wyszkowskich szkół ponadgimnazjalnych (m.in. I LO, CEZiU „Kopernik”, ZS3). Urszula Mikołajczyk zapewnia, że Dom żyje, rozwija się i ma się dobrze. Wprowadzane są nowe formy pracy, pracownie są doposażone w meble, sprzęt, materiały. Doskonalone i wzbogacane są sposoby usprawniania podopiecznych. Zakupiono m.in. lodówkę, kuchenkę mikrofalową, maszynę do szycia, gry dydaktyczne. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rynku Rolnego przekazała komputery, które są wykorzystywane w codziennej pracy. Z zajęć i doświadczenia instruktorów może skorzystać jeszcze kilka osób. Szefowa PSOUU gorąco zachęca rodziny do skorzystania z takiej formy wsparcia i pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Zamknięcie się w czterech ścianach nie jest dla nich dobre, tracą cenny czas, który mogliby przeznaczyć na poznawanie świata i nabywanie nowych umiejętności.
– Chcemy, by ludzie zobaczyli, że jesteśmy, że ta grupa jest w społeczeństwie. Jesteśmy otwarci, gościnni i chcemy, by ludzie też byli otwarci i przyjaźni – mówi Urszula Mikołajczyk. – Do nas zawsze można przyjść,  nie izolujemy się.
Szefowa PSOUU jest zdania, że im więcej osób odwiedzi Dom, tym łatwiej będzie wesprzeć osoby z niepełnosprawnością umysłową, zrozumieć ich potrzeby i możliwości. Wizyty mogą być początkiem przyjaźni i prawdziwej integracji. Dlatego zachęca wszystkich zainteresowanych i posiadających możliwości pomocy do odwiedzania Domu, nie tylko w czasie oficjalnych dni otwartych.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość