Dłuższa kadencja w samorządach

Wydarzenia

Dłuższa kadencja w samorządach

24.11.2022
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Do 30 kwietnia 2024 r. wydłużona została kadencja samorządów. Zgodnie z wcześniejszym kalendarzem, wybory zarówno parlamentarne, jak i samorządowe miały odbyć się jesienią 2023 r.
 
Ustawę rozdzielającą wybory i wydłużającą kadencję samorządową o kilka miesięcy sejm uchwalił we wrześniu tego roku. Miesiąc później ustawa została odrzucona przez senat. Na początku listopada sejm opowiedział się przeciwko uchwale senatu o odrzuceniu w całości ustawy i w związku z tym przepisy wydłużające kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. trafiły do prezydenta.
O podpisaniu ustawy przez Andrzeja Dudę jego kancelaria poinformowała 22 listopada. Dodano, że ustawa o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego „ma charakter epizodyczny, co oznacza, że jej przepisy wprowadzają czasowe odstępstwo od uregulowanej już materii”. 
„Pan prezydent Andrzej Duda uznał, że ta data w kontekście innych procesów i kampanii wyborczych (parlament - jesień 2023, Parlament Europejski - późna wiosna 2024) jest możliwa do przyjęcia” - napisał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Ekshumowano szczątki spod kapliczki w Trzciance

Ekshumowano szczątki spod kapliczki w Trzciance

Archeolodzy z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej SZPILA z Pułtuska, pod kierownictwem Jakuba Affelskiego ekshumowali spod kapliczki w Trzciance, przy drodze S8, szczątki ppor. Tadeusza Wagnera i szer. Józefa Jerzyńskiego, żołnierzy 201 Ochotniczego Pułku Piechoty, poległych w pierwszych dniach sierpnia 1920 r. Szczątki będą pochowane na cmentarzu w Brańszczyku, w mogile żołnierzy z 1920 r. Kapliczka będzie przesunięta o ok. 40 m, poza obręb drogi.
zobacz więcej
Pożar tira na ekspresówce (foto)

Pożar tira na ekspresówce (foto)

We wtorek 16 kwietnia po południu na trasie S-8 zapalił się tir. Zdarzenie spowodowało spore utrudnienia w ruchu.
zobacz więcej
Impreza pełna przeżyć (foto)

Impreza pełna przeżyć (foto)

Już po raz piąty w WOK „Hutnik” odbył się Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami "Otwarta Scena". 16 maja na scenie wystąpiło 100 uczniów z sześciu placówek oświatowych. – Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem waszych występów – mówiła kierownik WTZ. – Mottem tego festiwalu może być cytat z Polineusza: „Ważne jest, co w duszy gra, a nie co świeci na zewnątrz” – dodał wicestarosta. – Dla mnie to jest impreza co roku pełna przeżyć - wyznała szefowa koła.
zobacz więcej
Zmiany, zmiany, zmiany… (foto)

Zmiany, zmiany, zmiany… (foto)

W wioskach należących do gminy Wyszków zakończyły się wybory sołtysów. Ostatniego dnia wyborczego maratonu sołtysa zmienili mieszkańcy Rybna. Władysława Dudzika zastąpił Mariusz Brzeziński. Jest jednym z dziewięciu nowych sołtysów.
zobacz więcej