Dłuższa kadencja w samorządach

Wydarzenia

Dłuższa kadencja w samorządach

24.11.2022
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Do 30 kwietnia 2024 r. wydłużona została kadencja samorządów. Zgodnie z wcześniejszym kalendarzem, wybory zarówno parlamentarne, jak i samorządowe miały odbyć się jesienią 2023 r.
 
Ustawę rozdzielającą wybory i wydłużającą kadencję samorządową o kilka miesięcy sejm uchwalił we wrześniu tego roku. Miesiąc później ustawa została odrzucona przez senat. Na początku listopada sejm opowiedział się przeciwko uchwale senatu o odrzuceniu w całości ustawy i w związku z tym przepisy wydłużające kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. trafiły do prezydenta.
O podpisaniu ustawy przez Andrzeja Dudę jego kancelaria poinformowała 22 listopada. Dodano, że ustawa o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego „ma charakter epizodyczny, co oznacza, że jej przepisy wprowadzają czasowe odstępstwo od uregulowanej już materii”. 
„Pan prezydent Andrzej Duda uznał, że ta data w kontekście innych procesów i kampanii wyborczych (parlament - jesień 2023, Parlament Europejski - późna wiosna 2024) jest możliwa do przyjęcia” - napisał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość