Dla mnie las jest świątynią (foto)

Wydarzenia

Dla mnie las jest świątynią (foto)

18.07.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Po 45 latach 7 miesiącach i dwóch tygodniach pracy w Nadleśnictwie Wyszków w końcu lipca odchodzi na emeryturę Wojciech Kwiatkowski, nadleśniczy, honorowy obywatel Gminy Długosiodło. – Kiedy chodzę rano po lesie, obcuję z przyrodą, to czuję się człowiekiem spełnionym, tak zawodowo, jak i rodzinnie – podkreśla.
Wojciech Kwiatkowski pochodzi z Rogowa, miejscowości na trasie Skierniewice – Koluszki. W Koluszkach skończył liceum, w Warszawie studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Wyszków po raz pierwszy zobaczył w czerwcu 1972 r., kiedy wraz z kolegami studentami jechał z Warszawy do Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
A dwa tygodnie później poznał, w ciekawych okolicznościach, Iwonę Borkowską, wyszkowiankę, która wkrótce została jego żoną. W styczniu tego roku obchodzili 540. miesięcznicę ślubu
- Pracowałem w spółdzielni studenckiej. Skierowali mnie do Polskiej Akademii Nauk, przy pomniku Staszica – przewozili stamtąd bibliotekę do Dziekanowa, a Iwona odbywała w PAN studencką praktykę. I tak się poznaliśmy. 
Studia skończył we wrześniu, odbył staż. 12 grudnia 1972 r. podjął pracę (akurat zwolniło się miejsce) w Nadleśnictwie Wyszków. Nadleśniczym był wówczas Pantaleon Choiński. 
- To, bez dwóch zdań, mój guru leśny. Nauczył mnie leśnictwa. Bo człowiek, jak przychodzi po studiach, ma tornister naładowany wiedzą, ale brakuje mu doświadczenia. I każda rozmowa z człowiekiem, działalność z każdym rokiem powodują, że ten plecak robi się coraz cięższy. Takie połączenie wiedzy z doświadczeniem.
Inne osoby, które wspomina z sentymentem i od których dużo się nauczył, to m.in. Stanisław Wiśniewski, Kazimierz Solecki, Zbigniew Karłowicz, Władysław Wolny.
- Ktoś by powiedział – tyle lat w jednym miejscu, nie miał człowiek ambicji. Ale ja, pracując w jednym miejscu, zaliczyłem dwa nadleśnictwa – zaczynałem w Nadleśnictwie Leszczydół, który połączyli z Nadleśnictwem Długosiodło i Jegiel, i w 1973 r. powstało Nadleśnictwo Wyszków. Jak zaczynałem pracę, nasza dyrekcja była w Siedlcach, potem w Białymstoku, Olsztynie, a obecnie w Warszawie. Czyli, nie ruszając się z miejsca, powędrowałem po Polsce.
W nadleśnictwie był stażystą referentem techniczno-leśnym, adiunktem technicznym, przez pewien czas pełnił obowiązki leśniczego, był nadleśniczym terenowym, inżynierem nadzoru, zastępcą nadleśniczego, nadleśniczym.
- Może to trochę górnolotne, ale jestem dumny z dokonań. Odkąd tu pracuję, na różnym poziomie mojej pracy i zarządzania, zostało posadzonych ponad 100 milionów drzew. Posadziliśmy ponad 8 tys. ha nowych lasów, wycięto znacznie mniej. Te posadzone mają już prawie 50 lat i są pięknymi drzewostanami. To nasze nadleśnictwo jest dobrze postrzegane. To zasługa pracujących tu ludzi, ich profesjonalizmu, podejścia do pracy.
- To były piękne lata, minęły bardzo szybko –nadleśniczy pozwala sobie na chwilę refleksji. – Nie było u nas dziwnych historii, afer. Jesteśmy jedną z nielicznych firm, gdzie nie ma związków zawodowych. Panuje tu dobra atmosfera.
- Tego wszystkiego by nie było, gdyby nie moja rodzina, z której jestem dumny. 
Żona Iwonka, córka Kasia – nauczycielka w wyszkowskim liceum, synowie Kuba i Piotrek, którzy są dziennikarzami, oraz ukochany wnuk Franio – wszyscy prócz wnuczka kończyli Uniwersytet Warszawski. Leśnictwo nie było pasją moich dzieci. Sukcesem jest, że odróżniają lasy iglaste od liściastego.
Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, już w sklepach i kioskach.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Elżbieta Szczuka pierwszą Honorową Obywatelką Gminy Wyszków (FOTO)

Elżbieta Szczuka pierwszą Honorową Obywatelką Gminy Wyszków (FOTO)

Elżbieta Szczuka jest pierwszą kobietą, której rada miejska nadała tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wyszków. Uroczysta sesja miała miejsce 14 marca w WOK Hutnik. Jak przystało na okoliczność, miała bardzo podniosły charakter, ale jednocześnie ciepły, przyjacielski i rodzinny. - Zgłębiając historię naszego miasta poprzez poznawanie i opisywanie w „Nowym Wyszkowiaku” oraz książkach losów mieszkańców i osób związanych z ziemią wyszkowską, ani przez chwilę nie pomyślałam, że zaowocuje to tytułem honorowej obywatelki mojego miasta. Bo Wyszków jest moim miastem - podkreśliła bohaterka uroczystości.
zobacz więcej
Znaczenie kompetentnego sklepu budowlanego w realizacji projektów remontowych

Znaczenie kompetentnego sklepu budowlanego w realizacji projektów remontowych

Wybór sklepu budowlanego, który oferuje szeroką gamę materiałów remontowych, konkurencyjne ceny oraz profesjonalne doradztwo, jest kluczowy dla sukcesu każdego projektu budowlanego. Sklep taki jak Remontownia24 stanowi niezastąpione wsparcie dla inwestorów, zapewniając im nie tylko niezbędne produkty, ale również cenne porady.
zobacz więcej
Gotowe projekty domów vs projekty indywidualne -  wady i zalety obu rozwiązań

Gotowe projekty domów vs projekty indywidualne - wady i zalety obu rozwiązań

W dzisiejszych czasach, gdy budowa domu staje się coraz bardziej popularna i dostępna dla szerokiego grona ludzi, pojawia się pytanie: czy wybrać gotowy projekt domu czy też zdecydować się na indywidualne podejście do projektowania? Obie opcje mają swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.
zobacz więcej
Konwencja Wyborcza Wyszkowskiej Inicjatywy Społecznej Masz Wybór (FOTO)

Konwencja Wyborcza Wyszkowskiej Inicjatywy Społecznej Masz Wybór (FOTO)

zobacz więcej