Dieta dla cukrzyka - jakie produkty może jeść osoba chora?

Wydarzenia

Dieta dla cukrzyka - jakie produkty może jeść osoba chora?

05.08.2021
autor: materiał zewnętrzny
Cukrzyca, zwłaszcza typu II, zalicza się obecnie do jednej z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Do powszechnego występowania tej choroby cywilizacyjnej przyczynia się m.in. prowadzony przez wielu ludzi niezdrowy tryb życia, czyli brak odpowiedniej ilości ruchu, połączone z nieprawidłowym odżywaniem. Tymczasem aktywność fizyczna połączona ze zdrową dietą są kluczowe dla profilaktyki wielu przewlekłych chorób, w tym cukrzycy typu II. Odżywanie jest także ważnym elementem w momencie zdiagnozowania choroby, wspomagającym leczenie. Jak powinna wyglądać dieta cukrzyka? Które produkty są wskazane, a których należy unikać? Zapraszamy do lektury.
 

Dieta dla cukrzyka — podstawowe wytyczne

Na samym początku musimy podkreślić, że bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem i monitorowanie na bieżąco wyników. Dla osób z cukrzycą ważne jest utrzymanie poziomu glukozy na w miarę równym poziomie, dlatego istotne jest częstsze spożywanie mniejszych posiłków, najlepiej o regularnych porach. Unikamy wtedy gwałtownych skoków i spadków poziomu cukru we krwi.

Kolejną ważną zasadą jest unikanie cukru. Nie chodzi tylko o cukier dodawany przez nas samych do potraw lub napojów, ale przede wszystkim o cukier ukryty w żywności, zwłaszcza przetworzonej. Obecnie producenci dodają do produktów spożywczych duże ilości cukrów, np. pod postacią syropu glukozowo-fruktozowego. Powinniśmy unikać gotowych produktów oraz dokładnie analizować składy produktów, w przeciwnym razie narażamy się na nieświadome spożycie cukru w ilościach wielokrotnie przekraczających dziennie zapotrzebowanie.

Podstawą zdrowego trybu życia jest połączenie prawidłowej diety z aktywnością fizyczną i kontrolowanie masy ciała. Nie musi być to wcale intensywny wysiłek, lecz istotna jest regularność — w przypadku dużej nadwagi czy otyłości wskazane są np. spacery.
 

Ważne pojęcia: indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny

Gdy mamy wątpliwości, co może jeść cukrzyk, najlepiej kierować się indeksem glikemicznym. Wskaźnik IG określa, o ile procent wzrośnie stężenie glukozy we krwi po spożyciu 50 g przyswajalnych węglowodanów. Im niższy IG, tym lepiej dla naszego organizmu. Kolejnym ważnym pojęciem jest ładunek glikemiczny, który z kolei określa ilość węglowodanów w produkcie. Oba te wskaźniki są pomocne przy określeniu, jak komponować nasze posiłki, by zawierały jak najmniej węglowodanów. Dużo pomocnych informacji na ten i inne tematy związane z odżywianiem znajdziemy na portalu zywieniemaznaczenie.pl
 

Produkty bezpieczne dla cukrzyków

Jak już wspomnieliśmy, cukrzycy powinni wybierać przede wszystkim wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym. Należą do nich m.in. takie grupy spożywcze jak:

  • warzywa i owoce
  • nabiał bez dodatku cukru
  • orzechy i nasiona
  • mięso i ryby
  • jaja
  • grube kasze

Nie zapominajmy, że wbrew powszechnemu mniemaniu, owoce są dozwolone w diecie cukrzyka. Powinny być jednak spożywane w miarę możliwości na surowo. Niewskazane są także popularne ostatnio smoothie czy wyciskane soki. Obróbka mechaniczna pozbawia je błonnika i w ten sposób znacząco podnosi IG. Pamiętajmy, by uważać na polecane zdrowsze zamienniki cukru jak miód, syrop z agawy czy cukier kokosowy — te produkty również nie są wskazane dla osób z cukrzycą. Jeśli nie możemy zrezygnować ze słodzenia, bezpiecznym wyborem będzie erytrol lub stewia.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość